Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Алуминиумски профили за Racing Sim

prdamsmrdam

Intern
10 септември 2023
6
7
Добар ден.
Потребни ми се алуминиумски профили за кокпит шема од типот на
1710161434754.png

На некои постови имаше Профилко или Грчка. Случајно да не знае некој баш ваков тип да не има во нашево поднебје.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Добар ден.
Потребни ми се алуминиумски профили за кокпит шема од типот на
Погледнете го атачментот 135743

На некои постови имаше Профилко или Грчка. Случајно да не знае некој баш ваков тип да не има во нашево поднебје.
Ке ти испадне поскапо вака.. Ама пак - квалитет и мерак си нема цена.. (y)
 

prdamsmrdam

Intern
10 септември 2023
6
7
Ке ти испадне поскапо вака.. Ама пак - квалитет и мерак си нема цена.. (y)
Свесен сум. Имам направено од дрво али не е воопшто за било кој волан над 3Nm. Плус конечно се вдомив во стан и сакам да го направам меракот.
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
995
1.026
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Прашај во линеар мк, имаа 30х30 огласено едно време
 

micio

Gaining Experience
13 ноември 2007
56
76
@prdamsmrdam
пред да тргниш за врање, контактирај ги овие:
1. EXPLORER
тие имаат вакви профили, и пропратни елементи исто така

2. друго место што имаше, беше темпо99 (види ја сликата од атачмент)
овие имаа само т-жлеб профили 45x45, но нема пропратни елементи e.g. како т-жлеб мутери и правоаголни спојки

3. арилјеметал (види го ценовникот од атачмент )
имаат профили 40x40 но има недостатоци овој пристап, имено:
-профилите имаат само два канали, кои лежат на спротивни страни од профилот
-во едниот канал пасува М8 т-жлеб навртка, додека во другиот канал подобро стега со М8 дин 557 иноксна навртка
-правоаголните спојки за каналите, можеш да ги изведеш со сечење на винкла на парчиња од по 4cm, и отварање дупки. има и друг тип на L/Г-спојки што може да се прават од флах
-треба да имаш каде да сечеш метал. сечење на алуминиум е малку заебано, или ако сакаш арилје да ти ги исечат на парчиња (50МКД/сек) треба да ги погодиш од прва.

јас почнав со од арiлјеметал, оти профилите беа барем три пати поефтини од сите други. треба малку повеке планирање, како би ги извел одредени спојки, но не е невозможно. друга причина е што почнав со овие профили, е што ми требаа и некои додатни платформи, не за компонентите од воланот - па секако мораше да мислам околку кустомизација. моментално уште го изработувам и чекам да проверам дали ке има ригот flex.

4. имаше и некои coral group во бутел некаде, но, за нив се научив покасно и не појдов кај нив бидејќи веќе почнав да купувам делови од кај арлјеметал.

мала дигресија, ако можете ставете реакции на постов се обидувам да дојдам до бројката од 50; после миграцијатта реакциите ми се ресетира на 0, сега имам потреба да постирам во една тема за суплементи, и ради тоа не можам да постирам.
 

Атачменти

 • 2024.01.23 t-slot saray sigma profil.jpg
  2024.01.23 t-slot saray sigma profil.jpg
  223,1 KB · Прегледи: 18
 • Solar cenovnik 22.01.2024.pdf
  490 KB · Прегледи: 8

prdamsmrdam

Intern
10 септември 2023
6
7
Во моментов ми остана уште да добијам понуда од cncshop од врање што се и да отидам до coral group да проверам они што имаат.
Explorer ми пратија понуда за се, и прилично е сочна сумата со оглед на тоа што наплаќаат во темпо99 за 4545 4900 6 метра.
Од арилјеметал не ми одговара од две страни да има само така да тоа отпаѓа иако цената би била драстично помала.
За иднина кој и да сака да влезе во вакво нешто еве ви фајлови и програмче каде што можете да направите груба пресметка за што ви е потребно и колку би ве коштало. Воедно ќе го ставам и мојот фајл од симот доколку сакате да го проверите во програмот и да кажете искуство каде треба да се скрати и каде би требало да се додаде. Не се поставени 40x40, 80x80 правоаголните спојки и пропратни елементи тоа ми го пресметаа они. Ќе проверам може ќе има таму нешто да се скрати.
Линк од програмата:


Да проверам уште на двеве места и ќе постнам апдејт.
 

Атачменти

 • sim.pdf
  271,9 KB · Прегледи: 22
 • Ponuda br. 175-24 - Profili za simulator.pdf
  239,4 KB · Прегледи: 18
 • Sim.zip
  3,3 KB · Прегледи: 6

micio

Gaining Experience
13 ноември 2007
56
76
Во моментов ми остана уште да добијам понуда од cncshop од врање што се и да отидам до coral group да проверам они што имаат.
Explorer ми пратија понуда за се, и прилично е сочна сумата со оглед на тоа што наплаќаат во темпо99 за 4545 4900 6 метра.
Од арилјеметал не ми одговара од две страни да има само така да тоа отпаѓа иако цената би била драстично помала.
За иднина кој и да сака да влезе во вакво нешто еве ви фајлови и програмче каде што можете да направите груба пресметка за што ви е потребно и колку би ве коштало. Воедно ќе го ставам и мојот фајл од симот доколку сакате да го проверите во програмот и да кажете искуство каде треба да се скрати и каде би требало да се додаде. Не се поставени 40x40, 80x80 правоаголните спојки и пропратни елементи тоа ми го пресметаа они. Ќе проверам може ќе има таму нешто да се скрати.
Линк од програмата:


Да проверам уште на двеве места и ќе постнам апдејт.
1. ова за педаливе како ти е предвидено? ако ти е фиксирани да бидат ок, али за прилагодување? елаборирај малку.
2. за ова не можам да коментирам мн. ако има флекс ригот, ке се треси мониторо. ако е потежнок мониторо можи да се прецвика и да падни?
3. предлог: тука можиш две шини да ставиш, и на нив да прицврстиш седиште од кола. ке можиш назад да го повлечиш да не ти се лупа нозете кога седнуваш.
BMW 320d e46 и e39 од 2000-2005 имаат добри седишта без електроника со механички прилагодувања.

друго, овие Агол 40x40 со сет за притегање, N10 се оние corner brackets? ми текнува ко во сон, мислам некаде прочитав/слушнав дека се виткале тиe обичните, и на места можи ке треба да употребиш gusset brackets.

или, една винкла 40x40 танкоѕидна, се сечи на парчина од 4цм и се дупа дупки; од искуство, открив дека тие т-жлеб мутерите, не се есенцијални, оти е практично кога ке се склопува ригот, на спојките да ставиш штраф+мутер и да ги лизниш в канал отпосле. така, со обични штрафој-имбуси и навртки-иноксни може да се изведи. тие куглите не играа улога...

disclaimer: овој последниов предлог можи да ти испадни мн вежбање и растрчување. практичен е ако знаеш сам, или знаеш луге шо можа да го сработа лесно
 

Атачменти

 • 8020.png
  8020.png
  116,5 KB · Прегледи: 18

prdamsmrdam

Intern
10 септември 2023
6
7
1. ова за педаливе како ти е предвидено? ако ти е фиксирани да бидат ок, али за прилагодување? елаборирај малку.
2. за ова не можам да коментирам мн. ако има флекс ригот, ке се треси мониторо. ако е потежнок мониторо можи да се прецвика и да падни?
3. предлог: тука можиш две шини да ставиш, и на нив да прицврстиш седиште од кола. ке можиш назад да го повлечиш да не ти се лупа нозете кога седнуваш.
BMW 320d e46 и e39 од 2000-2005 имаат добри седишта без електроника со механички прилагодувања.

друго, овие Агол 40x40 со сет за притегање, N10 се оние corner brackets? ми текнува ко во сон, мислам некаде прочитав/слушнав дека се виткале тиe обичните, и на места можи ке треба да употребиш gusset brackets.

или, една винкла 40x40 танкоѕидна, се сечи на парчина од 4цм и се дупа дупки; од искуство, открив дека тие т-жлеб мутерите, не се есенцијални, оти е практично кога ке се склопува ригот, на спојките да ставиш штраф+мутер и да ги лизниш в канал отпосле. така, со обични штрафој-имбуси и навртки-иноксни може да се изведи. тие куглите не играа улога...

disclaimer: овој последниов предлог можи да ти испадни мн вежбање и растрчување. практичен е ако знаеш сам, или знаеш луге шо можа да го сработа лесно
1. Педалите ќе бидат фиксни и ќе се заштрафат на тие 2 профили кои ќе можат да се подесат горе-доле во зависност дали ќе се вози GT или F1 стил. Доволно е 20цм да се поткренат за да бидат F1 стил.
2. Одприлика може да се стави 35кг тежина на тоа. Ќе има неколку Gussets за да може да го издржи тоа нема да претставува проблем. Бидејќи ќе правам 2 симулатора, еден за мене еден за другар, се одлучивме за 55" 144-165hz телевизор да се постави на тоа. Флекс нема да има ригов од причина што се користи 4080 плус 80x80 Gussets за воланот. Доста туторијали гледав, во принцип користат 2080 и 20120 профили кои се потенки од овие и немаат флекс риговите.
3. Купив од колега Recaro седишта од BMW M1 кои се прилично постари но се како нови. Бар возачкото е како ново... има доста прилагодувања на него, меѓу кои и аголот на седење. Ќе побарам и ако можам електрониката да ја подесам да работи има туторијали за тоа ама неам стигнато.

Колку што знам со човекот кога зборувавме стана збор за тие појачаните од страна brackets што се. Затоа што и според него нема да издржат обичните појак волан.
За штрафчињата и сето тоа еден сет штраф и мутер кај нив е околу 30 ден. Некако на 100 штрафа 3000 ден само за тоа да идат некако не ми оди. Најверојатно ќе одам со мои штрафови и мутери ама уште не сум одлучил за тоа.

1713417730642.png

1713417761895.png


Тие што ги имаат пишано вака изгледаат. Мислам дека ќе завршат работа.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
369
410
Малку off-topic и се извинувам за истото, но да ве потсетам дека иако Србија не е во ЕУ, имаат tax free. Фунционира на тој начин што го заверуваш добиениот формулар на царина, но потоа треба да се вратиш до локацијата кај што си го купил производот во рок од 3 месеци, но Врање е релативно блиску. Мораш лично да го подигнеш повратокот на данок. :)
 

micio

Gaining Experience
13 ноември 2007
56
76
1. Педалите ќе бидат фиксни и ќе се заштрафат на тие 2 профили кои ќе можат да се подесат горе-доле во зависност дали ќе се вози GT или F1 стил. Доволно е 20цм да се поткренат за да бидат F1 стил.
2. Одприлика може да се стави 35кг тежина на тоа. Ќе има неколку Gussets за да може да го издржи тоа нема да претставува проблем. Бидејќи ќе правам 2 симулатора, еден за мене еден за другар, се одлучивме за 55" 144-165hz телевизор да се постави на тоа. Флекс нема да има ригов од причина што се користи 4080 плус 80x80 Gussets за воланот. Доста туторијали гледав, во принцип користат 2080 и 20120 профили кои се потенки од овие и немаат флекс риговите.
3. Купив од колега Recaro седишта од BMW M1 кои се прилично постари но се како нови. Бар возачкото е како ново... има доста прилагодувања на него, меѓу кои и аголот на седење. Ќе побарам и ако можам електрониката да ја подесам да работи има туторијали за тоа ама неам стигнато.

Колку што знам со човекот кога зборувавме стана збор за тие појачаните од страна brackets што се. Затоа што и според него нема да издржат обичните појак волан.
За штрафчињата и сето тоа еден сет штраф и мутер кај нив е околу 30 ден. Некако на 100 штрафа 3000 ден само за тоа да идат некако не ми оди. Најверојатно ќе одам со мои штрафови и мутери ама уште не сум одлучил за тоа.

Погледнете го атачментот 136841

Погледнете го атачментот 136842


Тие што ги имаат пишано вака изгледаат. Мислам дека ќе завршат работа.
1. аха, оки, не видов убаво. ако сакаш агол да штеловаш, може да се пробаш вака:
-направи една правоаголна рамка на која ке се монираат педалите
-тие спојките имаат едни мали запчиња, кои малку влегуваат во каналите за да се движат праволиниски - ако ги покршиш, ке може спојките да ги ротираш
-тие спојки ке бидат мегу платформата за педалите и ступчињата вертикални, и ке можеш и 0-10 степени агол на inclination да се менува исто
2. ај имај ме на мукает и обавести како ке испадни ова. испланирано ми е со мониторска рака да го држам мониторо, али размислував и за на ригот да го ставам
 

prdamsmrdam

Intern
10 септември 2023
6
7
Заборавив да напоменам во претходниот пост. Едни од шипките кај педалите ќе бидат 40 цм другите 2 ќе бидат 20 цм. Со тоа ќе бидеме покриени и во случај кога ќе правиме со инвертед сетап на педали. Тоа мислам ни е целта за у будучност. Плус тие меѓу шипки исто можат да се ротираат така да е ненормално customizable. Јас на почеток ќе имам 3 монитора закачено така да ако нив ги издржи ќе издржи и 15кг тв. Помалце ќе ме боли ако фаилне xD
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.223
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно