• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ALT+SHIFT кај Ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Кога сурфам на форумиве преку Linux ме нервира што мора со маус да кликам на таскбарот за да ја сменам поддршката од кирилична во латинична. Има ли начин да се намести со ALT+SHIFT (или некоја друга скратеница) да ми се менува исто како кај Windows?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Desen klik na prazen prostor na taskbarot i odberi da dodadesh 'Keyboard Applet'
Vo Keyboard Preferences odi vo Layout Options i pod Group Shift/Lock Behavior selektiraj 'Alt+Shift changes group', posle toa odchekiraj gi site ostanati opcii vo grupata i toa bi trebalo da ti zavrshi rabota;)
 

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
desen klik na znamenceto i na confugure ides
ke ti see otvori prozorce u nego na posledniot tab ima Xkb options ke im dades enable i ke si namests
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,269
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно