1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

All-round конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од bobipp, 22 Јануари 2017.

1. bobipp

bobipp
    Gaining Experience

282
    142
    13 ноември 2009
    Дојде новата година :rolleyes: па се прават некои планови, проекции итн... дали може да се надевам на нова десктоп машина која би ја заменила моменталната мобилна. Првиот компјутер, а воедно и прв десктоп ми беше од далечната 2002 година. После тоа асус лаптоп, кој цркна после 5 години интензивно користење и сега моментално исто сум на латоп асус, купен пролетта 2014 кој подоцна беше надграден со уште 4GB RAM и 120GB 850 EVO и кој ме служи ден денес.
    Имам и монитор 21.5“ АОС IPS од кој сум презадоволен па не планирам да го менувам.
    Потребата примарно е за графички дизајн, значи користење на адобе програмите. Гејмер генерално не сум ама си подигрувам спортски симулации и чат-пат фпс или некоја стратегија.

Не пратам во детали што се случува во хардверскиот свет, до каде се стигнати со мемории, графички, процесори итн. Процесорот што го има лаптопов е i3 3110M, така да логичен напредок во евентуалната десктоп конфигурација би бил некоја јака i5-ка, стартно 8 GB DDR3 (или DDR4?), 250 GB SSD + 1TB HDD за складирање, матична ваљда асус (се надевам сеуште се едни од најдобрите) и графичка претпоставувам некоја од средната класа, пошто како што кажав не сум апла гејмер иако едно време планирав да влезам во светот на 3Д и видео обработка ама некако не се охрабрив, дали дека сум на лаптоп тоа ме демотивира или едноставно подобро ми оди во 2Д светот :rolleyes:...

Појма немам до каде дошла технологијава и со куќишта, ладење итн...сумата која ми се врти во глава е 600-700 евра. Значи напомена, монитор имам, проекцијава е само за куќиштето со компонентите.

Дали е подобро да купам готова конфигурација од анхоч манхоч...или да си составам сам, пример во соработка со некои дечки на форумов кои си ја знаат работата, ќе средат и некој попуст итн...пошто сакам нешто квалитетно, да не е гломазно, пошто ми треба за на биро за во дневна, да има добри компоненти кои ќе си ја вршат работата и подолго време да сум обезбеден со брза, стабилна машина која секако според потребите би можела лесно да се надградува. Лаптопот да ми биде втора опција и да го растеретам за и тој да ми потрае подолго.

Нешто сретнав на нет дека самсунг со 850 ево завршиле со ссд-ата за сата интерфејс. дали е тоа вистина и дали можеби м.2 интерфејсот нуди подобри перформанси за помала цена?

Мислења од поискусните во ова поле?

Сподели

Вчитување...