Аliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,391
  1,501
  19 Јули 2013
  Еве сега со новиот систем ќе видиме дали нашите поштари краделе, дали комшиите краделе, дали се губеле пратките по пат (или некои други поштари краделе) или кинезите воопшто не пратиле.
  Сега сите пратки што немаат број за следење го добиваат истиот на влез во Македонија, со што се исклучува првата опција.
   
 2. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  722
  240
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Веќе е видено, нашите поштари крадат. Тој систем не е некоја гаранција дека нема да продолжат со крадење.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе видеме, времето ќе покаже.
   
 4. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  320
  209
  1 Јуни 2016
  Kaj мене во Неготино бар се нема случено некој нешто да ми украдел до сеа. Од 90++ пратки, само две ми немаат стигнато, од која што една е кулер за лаптоп, а другата батерии.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  722
  240
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Изгледа имате чесни поштари у Неготино.
  Додека ги примав пратките на адреса во Ѓорче, многу пратки не ги добив. Еднаш, во еден ден имав порачано 4 производи од 4 различни продавачи кои беа топ раангирани со илијадници продадени производи, не стигна ни една од пратките, ај да залута 1 пратка ОК ама 4 во исто време нема шанси.
  Откако ги порачувам на адреса во Карпош до сега немало икаков проблем.
   
 6. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  202
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Од GearBest ми ја испратија нарачката и баш ја спуштив фактурата и гледам го декларирале како Mobile phones на $20 пакетот што го порачав од GearBest, а ги контактирав предходно преку тикет ми рекоа неможеле. :):)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  имам порачувано неколку ствари до сега од gearbest и сите стасале без проблем и за солидно брзо време. е сега ме интересира кога бираш начин на достава пева и мжнај евтина опција е без тракинг број, па имаш нешто поскапа со тракинг а најздола имаш осигурање на пратката. ме интересира на кој начин тоа им функционира дали знае некој. доколку нарачам без тракинг и без осигурање и не ми стигне пратката дали тоа значи дека нема да ме обесштетат? или без тракинг а со осигурање?

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 8. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  202
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Јас имам тракинг а не платив за осигурување, како може да не вратат пари ако не стаса, што сум јас крив?? :hay::hay:

  А и сварно не гледам кај можам да отворам спор овде? :(
   
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  и мене ми е тоа шпанско село ама до сега не сум имал проблем иако не сум платил осигурање и тракинг сите пратки ми стасале.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 10. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Riste19 и @Arsenal
  Темата е „Aliexpress“, што врска има Gearbest со Aliexpress ?
   
  На Banjifiko и NecrotoX им се допаѓа ова.
 11. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  е добро де падна на муабет.сепак и gearbest е вебшоп ако не за секој вебшоп по една тема да отвориме

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 12. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па отвори тема ако ја нема, кој ти брани!
   
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,774
  2,221
  2 Септември 2012
  Машко
  И после 30 дена стигна уште едно процесорче од истата 100% сигурна продавница за која веќе имав напишано. :)
  Во 90% од случаите секогаш добивате подобар процесор од тој што сте го нарачале, во случајов нарачан беше х2 4600+, пристигна х2 5000+ за иста цена од 2,69$ плус неизбежната паста поклон. :D
  Процесорчево ќе биде користено како за тестирање матични така и рам мемории коишто работат само на AMD платформи, да не се мољакам по комшии да ми тестираат АМД рамови. :p

  20170915_134635.jpg
  И покрај тоа што беше испратен без тракинг кога стигна кај нас во пошта одма доби тракинг бројче RTxxx по ново и нема мрдање, одма бараат потпис дека е примен, нема џиткање пред врата повеќе. :D
   
  На Grimriper, JovanKrstevski1, Krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,551
  2,338
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  On your way to fame

  996
  968
  25 Март 2013
  Машко
  Најдов исклучително корисна страна за следење на пратки со и без тракинг број и бидејќи имам неколку пратки со и без тракинг број имав прилика да ја истестирам.

  Значи исто како што македонски пошти го воведе новиот систем на следење од кога пратката ќе влезе во Македонија, така и Кина има систем на следење на пратката (независно за која пошта се работи) се додека таа пратка не ја напушти Кина.

  Страната е global.cainiao.com
  Најкорисна е за пратки без тракинг број односно добивате информации се додека пратката не ја напушти Кина, потоа би требало да нема никаква промена на статусот додека не дојде пратката во Македонски пошти за потоа да се провери на нивната страна.

  Кој има пратки проверете ги па кажете
   
  На drifter, mviktors, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  320
  209
  1 Јуни 2016
  Ми има давано not available многупати, исто и оваа. Ги користам и двете повеќе од една година.
   
 17. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  On your way to fame

  996
  968
  25 Март 2013
  Машко
  Разликата е што 17track e за пратки со тракинг број, оваа погоре е за без тракинг број и само додека излезат од Кина, потоа би требало да не ги следи.
   
 18. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,391
  1,501
  19 Јули 2013
  Cainiao е страницата што алиекспрес ја користи за да го прикаже статусот на пратките. Без број за следење, последна информација што ја дава е дека пратката е сортирана за надвор од Кина. Од тогаш додека дојде во Македонија, нема никаков податок, а тоа е всушност најдолгиот период од патувањето, односно чекањето ред за патување. Новиот систем за бележење на пратки без број за следење е интерен на нашата пошта и не се појавува на Cainiao.
   
  На Daniel86 и NecrotoX им се допаѓа ова.
 19. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,551
  2,338
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па точно, затоа и на Aliexpress кај тракингот доле десно пишува Data Provided by CAINIAO.
   
 20. flashgordon007

  flashgordon007
  Gaining Experience

  375
  386
  15 Септември 2012
  Машко
  Друштво, какви искуства имате со нарачки од али пратени преку турската пошта?
  Летово добив нарачка платена да биде пратена со сингапурска пошта, ама ја испратија со турската и пристигна за 5-6 дена.
  Сега имам нарачка која не е мрдната во кина повеќе од две недели...

  Какви се вашите искуства со турциве?
   
 21. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  јас еднаш сум имал пратка со турска пошта и стаса замене во рекорден период од 7 или 8 дена.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На Riste19 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е од PRC, тогаш ги руши сите рекорди :)
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  еве сега проверив од кога е објавена првата информација за тракинг сум ја добил за 5 дена во мк или 6 на врата а инаку порачката е направена на 30 што значи вкупно сепак се 11 дена [​IMG][​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,094
  2,508
  4 Септември 2008
  Тоа е затоа што имале магацин во Истанбул.
   
 25. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  да и јас мислам така. инаку се работи за батерија powervank auki

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   

Сподели