• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,489
4,120
Нетреба тоа, доволно е да ставиш потврда дека си ја примил пратката.
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Пред нова година не се порачува од интернет џунгла е, исто така да си знајте сега на 8ми февруари е кинеска нова година, ако вашата пратка деновиве не излегла од кина нема да излези до втората половина на февруари...
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Друштво, едно прашање. Порачав нешто ситно 4$,ама ми стигна сосема нешто друго. Отворив dispute, пратив слики, му пишав на кинезот дека погрешна пратка ми стигна. Вика ок, смени дека причина за dispute е broken in transit и ќе ги ги вратам парите. Тоа ми стигна у dispute порака. Ме мати нешто? Што се случува кога ќе кликнеш accept dispute? Не порачувам прв пат од али, ама до сега не сум имал потреба за dispute
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Друштво, едно прашање. Порачав нешто ситно 4$,ама ми стигна сосема нешто друго. Отворив dispute, пратив слики, му пишав на кинезот дека погрешна пратка ми стигна. Вика ок, смени дека причина за dispute е broken in transit и ќе ги ги вратам парите. Тоа ми стигна у dispute порака. Ме мати нешто? Што се случува кога ќе кликнеш accept dispute? Не порачувам прв пат од али, ама до сега не сум имал потреба за dispute
Готово. Што сте се договориле е крајно. Додека не ти легнат парите не му стискај аксепт
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Порачав камера за во кола, и пратката не е мрдната 10 дена. Му пишав на кинезов зошто стои пратката, ми вика дека содржи батерија и затоа толку долго чека.
Стварно првпат нарачувам нешто со батерија ама не знаев дека пратки со батерии се задржуваат за проверка.
Или кинезов нешто ме трола, знае некој за вакви пратки со батерии нешто повеќе?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Порачав камера за во кола, и пратката не е мрдната 10 дена. Му пишав на кинезов зошто стои пратката, ми вика дека содржи батерија и затоа толку долго чека.
Стварно првпат нарачувам нешто со батерија ама не знаев дека пратки со батерии се задржуваат за проверка.
Или кинезов нешто ме трола, знае некој за вакви пратки со батерии нешто повеќе?
Точно е, но зависи и со кој вид на шипинг си го нарачал. Батерии за лаптоп ми стигале без проблем. Батерии за камери ми доцнеле, затоа последната барав да ја пратат преку DHL, не прифатија и на крај ми ја пратија со TNT. Кит батерии за апарат со полнач, ми дојда одвоено. Прво полначот, по неколку дена батериите.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Точно е, но зависи и со кој вид на шипинг си го нарачал. Батерии за лаптоп ми стигале без проблем. Батерии за камери ми доцнеле, затоа последната барав да ја пратат преку DHL, не прифатија и на крај ми ја пратија со TNT. Кит батерии за апарат со полнач, ми дојда одвоено. Прво полначот, по неколку дена батериите.
Значи јас ако порачам Eneloop батерии со комплет полнач ке ми стигнат одвоено ?
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Точно е, но зависи и со кој вид на шипинг си го нарачал. Батерии за лаптоп ми стигале без проблем. Батерии за камери ми доцнеле, затоа последната барав да ја пратат преку DHL, не прифатија и на крај ми ја пратија со TNT. Кит батерии за апарат со полнач, ми дојда одвоено. Прво полначот, по неколку дена батериите.
Изгледа требаше да пишам овде за да мрдне праткава :D Само што ми стигна мејл дека отишла пратката во странство инаку преку Singapore Post е пратена после 10 дена дремење конечно мрдна.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
Порачав камера за во кола, и пратката не е мрдната 10 дена. Му пишав на кинезов зошто стои пратката, ми вика дека содржи батерија и затоа толку долго чека.
Стварно првпат нарачувам нешто со батерија ама не знаев дека пратки со батерии се задржуваат за проверка.
Или кинезов нешто ме трола, знае некој за вакви пратки со батерии нешто повеќе?
Кога не се замараш со шипингот, многу побрзо стигаат.
Најверојатно само неколку пратки имаш порачано па уште ти е интересно да си пратиш ситуација.
Многу помирна глава си кога не прати.
Така што, прерипај го „интересното“.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Кога не се замараш со шипингот, многу побрзо стигаат.
Најверојатно само неколку пратки имаш порачано па уште ти е интересно да си глеаш тоа.
Многу помирна глава си кога не пратиш така да препирај го „интересното“.
Ми имаат и пратки што никогаш не стигнале зошто има секакви продавачи, може би никогаш не ни ги пратиле тие ствари па секогаш проверувам до каде е.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Значи јас ако порачам Eneloop батерии со комплет полнач ке ми стигнат одвоено ?
Лично, од Али нарачувам само ептен ако нема во МК или е многу поскапо на eBay (и ако квалитетoт не е пресуден). Eneloop-ot би ти препорачал да ги земеш од PixPlus.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,536
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Батерии од кина секогаш патуваат поспоро тоа да си знаете. Проблемот е што од ефтините пошти само Hong Kong Post врши испорака на цилиндрични батерии, а таа пошта некад е гз преку глава.

Иначе незнам што баксузи се некои луѓе. Јас на Алиекспрес имам преку 120 нарачки и до сега само двапати се десило да ми рефундираат пари затоа што го флагнале продавачот како сомнителен. Рефунд се чека 2-3 недели ама на крај стигаат парите. Нит пратка ми се изгубило, ни некој ме преварил. Имало производи за кои сум очекувал можда да бидат од подобар квалитет, ама секогаш стигале. Два три пати се десило боја да утнат и тоа е тоа. Секогаш доплаќам тракинг бројче освен ако не се работи за <1$ нарачка. Со тракинг несмее никој да го украде нити па ќе те мавта продавачот дека можда стигнал да провериш у пошта.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@ARMac прашај го @psyside дали може со тракинг бројче да се изгуби нарачка...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,536
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не реков дека неможе. Ама ако не стои таму Sent item to domestic location можеш да си бараш пари назад. Ако стои такво нешто, а тебе не ти стигнало, можеш комотно поштарот во полиција да го пријавиш.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Или поштарот на полиција или цел Царински склад ама нема да ги собира Идризиво и Шутка сите заедно, многу ги има а ништо не прават.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Готово. Што сте се договориле е крајно. Додека не ти легнат парите не му стискај аксепт
Еве dispute history. Генерално, сега се чека некаква акција на мене. Имам уште два и пол дена да одговорам. Прашањето ми е што треба да направам сега? Да го модифицирам dispute како што бара кинезот ? најблиско до "broken in transit" e "damaged goods".... Досега не сум водел dispute па ме интересираат туѓи искуства. Пак ќе кажам, се работи за 4 $, ништо страшно, ама фино би било да си ги врати парите кинезот, зошто грешката е негова...
 

Атачменти

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,473
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мислам дека комотно можеш да кликнеш што и да бара како причина, он веќе ти го прифатил диспјутот и ке ти ги врати парите. Не ме држи за збор, јас еднаш имам диспјутирано (одсега и ова е збор) и кинезот ми пиша нешто вакво да кликнам како опција и ми ги врати парите. Мислам дека немаш гајле, он само бара како најбезболно да влезе кај него во статистика, ако влезе како оштетено во транспорт, не е проблем со него, ама ако влезе како грешен продукт ке го гледаат сумљиво наредните купувачи.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,473
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Sorry: Јас сватиф дека продавачот ти го прифатил диспјутот, сега гледам на сликата дека кај селер стои риџект. Проверив кај мене стои селер аксепт.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Мислам дека комотно можеш да кликнеш што и да бара како причина, он веќе ти го прифатил диспјутот и ке ти ги врати парите. Не ме држи за збор, јас еднаш имам диспјутирано (одсега и ова е збор) и кинезот ми пиша нешто вакво да кликнам како опција и ми ги врати парите. Мислам дека немаш гајле, он само бара како најбезболно да влезе кај него во статистика, ако влезе како оштетено во транспорт, не е проблем со него, ама ако влезе како грешен продукт ке го гледаат сумљиво наредните купувачи.
има логика во тоа со диспјут статистиката негова. Го модифицираф диспјутот во damaged goods така да сега топката е кај него :)
Ти си покренал dispute он може да го прифати или одбие. Најверојатно ти го одбил и ти кажал да наведеш друга причина за dispute, сега ете пак имаш open dispute опција.
http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/dispute_request.php
http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/dispute_claim_process.php
Благодарам за инфо линковите. Сега кинезот има два и пол дена да одговори, ако не диспјутот ќе ескалира автоматски до алиекспрес. (така пишиува :) )
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,147
Скопје
Мене неколку пати ми доаѓале расипани работи, или пак не ни доаѓале, фино лепо си отварам диспјут. Он дали ми пишувал пораки или не мене не ме интересира. А видам да ми го откашал диспјутот, ескалирам и али го решава проблемот. Парите после тој процес ми легнувале на сметка за пар дена.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Мене неколку пати ми доаѓале расипани работи, или пак не ни доаѓале, фино лепо си отварам диспјут. Он дали ми пишувал пораки или не мене не ме интересира. А видам да ми го откашал диспјутот, ескалирам и али го решава проблемот. Парите после тој процес ми легнувале на сметка за пар дена.
Ко за прв пат ќе пробаме со по пацифистички методи. Ако не иде... ќе се жалиме до чичко али :)
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,690
3,582
Смени како што ти пишал, пошто од прва ти го одбил диспјутот. После нема што да се секираш, само гледај и слика да имаш приложено.

Последно време за 3 дена ги решаваат споровите и за 1-2 дена потоа ги имаш парите на сметка, барем кај мене е така.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,307
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно