Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

Titanium

Intern
1 март 2024
92
38
Колку што гледам пратките почнаа да глават и во Кина и во Унгарија. RR пратка не е процесирана во Унгарија веќе цела недела со статус "Arrived in line haul office". Претходно поминуваа за 24 часа.
Ќе треба палење од оние поголемите свеќи изгледа...
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.416
13.317
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Денеска во сандаче ме чекаше пратка UB_HU нарачана на втори април. Сепак се врти!
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
886
963
Каква е постапката кога курирот од виа пост нема да ве најде за да ви ја достави пратката?
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Каква е постапката кога курирот од виа пост нема да ве најде за да ви ја достави пратката?
Неможе да те најде. Прво јавува се на телефон каде да ти ја донесе и кажуваш му на него каде да дојде.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
886
963
Неможе да те најде. Прво јавува се на телефон каде да ти ја донесе и кажуваш му на него каде да дојде.
@JonnyDark Прашањето се однесува на делот кога не си во состојба да му одговориш на телефонскиот повик и следно на тоа не му кажуваш на него каде да дојде.
Каква е процедурата кога ќе бидеш во можност да му се јавиш, неколку дена покасно?
Ти ја носи пратката одкога ќе се договорите телефонски? По колку време (денови) се случува тоа? Треба некаде да појдеш да ја земеш пратката? Имал некој вакво искуство?!???

Твојата порака е за едноставното решение: те бара телефонски, се договарате каде да те најде односно зошто да не ти ја донесе пратката на адресата каде е пратена, правите трампа и секој гитла во свој правец, ама животот не е секогаш толку банален и линеарен
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
@JonnyDark Прашањето се однесува на делот кога не си во состојба да му одговориш на телефонскиот повик и следно на тоа не му кажуваш на него каде да дојде.
Каква е процедурата кога ќе бидеш во можност да му се јавиш, неколку дена покасно?
Ти ја носи пратката одкога ќе се договорите телефонски? По колку време (денови) се случува тоа? Треба некаде да појдеш да ја земеш пратката? Имал некој вакво искуство?!???

Твојата порака е за едноставното решение: те бара телефонски, се договарате каде да те најде односно зошто да не ти ја донесе пратката на адресата каде е пратена, правите трампа и секој гитла во свој правец, ама животот не е секогаш толку банален и линеарен
За да те најде, он може лесно да те најде ако си достапен на телефонски број...Него ти друго мислеш значи ако не си во состојба да и се јавеш за пратката да ти ја донесат....Пример во странство си отишол или не си достапен за повик на телефонски број.

Секоја пошта има рок до колку време може да ги чува пратките кај нив ако во случај примачот не е достапен.....А пример ако не си достапен 1 месец нормално ќе ти ја вратат пратката назад исто како македонска пошти што праве. Најдобро јави и се прашај ги колку и е рокот на чување пратки ако во случај не си достапен за достава.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
886
963
За да те најде, он може лесно да те најде ако си достапен на телефонски број...Него ти друго мислеш значи ако не си во состојба да и се јавеш за пратката да ти ја донесат....Пример во странство си отишол или не си достапен за повик на телефонски број.
Алелуја, некој почнал да чита што напишале другите.
Секоја пошта има рок до колку време може да ги чува пратките кај нив ако во случај примачот не е достапен.....А пример ако не си достапен 1 месец нормално ќе ти ја вратат пратката назад исто како македонска пошти што праве.
Не го знаеш одговорот на овој проблем и си тераш муабет. Што научив од твојава порака? Ништо, зеро, ±0,00, Ø. Бадијала ми го потроши времето.
Најдобро јави и се прашај ги колку и е рокот на чување пратки ако во случај не си достапен за достава.
@JonnyDark Ова го знаев и на почетокот, пред да ја напишав иницијалната порака. Ама, помислив дека има некој на форумов со соодветно искуство за да ми помогне. Сум се заеба*.

Сега, после толку потрошено време, ќе ги барам ликовите од виа поштата и (се надевам дека) ќе го решам проблемот.

Благодарам @JonnyDark за помошта. Друг пат, ако не знаеш, те молам не ми помагај.


Лично прашање: дијалектот на кој ги компонираш пораките на формов е штипски? Ме зачуди оти шчипјани не употребуваат „кажуваш му на него каде да дојде“ туку „кажуваш му на него дека да дојде“, или сум грешка?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.843
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
JonnyDark проба да ти помогне ама очигледно ти се си знаеш.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Ама ти пишуваш каква е постапката ако курирот нема да те најде...А не прашуваш каква е постапката ако не си присутен за достава овде во МК...

Како курирот тебе треба да те бара? Не си ти изгубен предмет па да те бара....Значи само пратка ти носе он тебе...Ти не си му должен пари па да те бара..
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
886
963
Ама ти пишуваш каква е постапката ако курирот нема да те најде...А не прашуваш каква е постапката ако не си присутен за достава овде во МК...

Како курирот тебе треба да те бара? Не си ти изгубен предмет па да те бара....Значи само пратка ти носе он тебе...Ти не си му должен пари па да те бара..

JonnyDark проба да ти помогне ама очигледно ти се си знаеш.

@JonnyDark и @JamesKirk :
Без навреди, ама забегавте со одговорите и не одговоривте корисно на едно едноставно директно прашање: „Каква е постапката кога курирот од виа пост нема да ве најде за да ви ја достави пратката?
Не знаете и точка, дискусијата е завршена, нема потреба од понатамошно лапрдање и паламудење на ова прашање.
За 8 часови ќе им почне работното време на виа пошта, ќе се јавам телефонски и ќе дознаам (најверојатно).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Да се пофалам ако смеам, на 28 Мај сум порачал од Алиекспрес:

Со Виапост ми стигна завчера на 22-ри на големо и позитивно изненадување. Фенчето е фантастично, издував викендов 3 компјутери, како нови се сега. Дури и напојувањата внатрешно што тешко се чистат, цели крокодили излегоа од нив. Го препорачувам, одлично е
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
@JonnyDark и @JamesKirk :
Без навреди, ама забегавте со одговорите и не одговоривте корисно на едно едноставно директно прашање: „Каква е постапката кога курирот од виа пост нема да ве најде за да ви ја достави пратката?
Не знаете и точка, дискусијата е завршена, нема потреба од понатамошно лапрдање и паламудење на ова прашање.
За 8 часови ќе им почне работното време на виа пошта, ќе се јавам телефонски и ќе дознаам (најверојатно).
Како бе друже да те најде курирот? Па пари не му должеш да те бара под камен и под дрво.....Едноставно е...
Ако нешто во случај сменил си телефонски број или адреса на живеење...јави и се утре објасни и...ќе те оправат,. има таму во системот пишува се.....

Ако во случај си недостапен иселен надвор од МК тогаш има закосни временски рок(најчесто е 1-2 недели) до кога можат пратката да ја чуват и на крајот ја враќат назад за унгарија(во овој случај најдобро ти е некоја роднина да ангажираш да ја подигне за тебе..нека и се јаве во виа пост ќе каже сите твој информации од пратката и ќе му ја донесат него наместо тебе)...
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
573
1.416
Битола
Едноставно е
-Доаѓаат на врата оп те нема

-Вртат на телефоните кои се пишани за достава и таму те нема.

- Оставаат ливче во поштенското сандаче со инфо од каде може да се подигни пратката во рок од 1 недела во спротивно пратката ќе биде вратена кај испраќачот.

Фертиш.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Едноставно е
-Доаѓаат на врата оп те нема

-Вртат на телефоните кои се пишани за достава и таму те нема.

- Оставаат ливче во поштенското сандаче со инфо од каде може да се подигни пратката во рок од 1 недела во спротивно пратката ќе биде вратена кај испраќачот.

Фертиш.
Да ама он прашува каде курирот да го бара него? А не е должен пари на курирот па да го бара него под небо и под земја...

Ништо нема потенцирано дали е иселен од МК или нешто се работе за грешни лични податоци...Пишал сум јас горе што да праве ако во случај е едно од тие 2 сценарија...

А куририте од виа пост не функционират исто како македонска пошта..Функционират како класични доставувачи на локални брзи пратки(исти како каргоекспрес, елс, брза пратка, тотал пост..итн..)..Од виа пошта не доваѓат ненајавени...Прво се јават на телефонски број каде да се договорете за достава и каже ти "добро во ред носам ти ја за 1-2 часа" и на крајот 5 мин пред достава повторно ти се јаве да излезеш пред зграда/пред двор да ти доставе пратката......Ако не го најде тогај јебига враќа се назад пратката(после одреден период 1-2 недели) не може да го моле човекот да му ја доставе...
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Од виа пошта не доваѓат ненајавени
Не лапрдај кога немаш везе, буквално се јавуваат пред зграда сум симнувај се, како и сите останати карга. И .човекот фино и јасно постави прецизно кратко прашање, ти ја претвори дискусијава во пазарна филозофија. Не зборувај само колку да кажеш нешто.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.273
12.116
Скопје
androgaming.com
(во овој случај најдобро ти е некоја роднина да ангажираш да ја подигне за тебе..нека и се јаве во виа пост ќе каже сите твој информации од пратката и ќе му ја донесат него наместо тебе)...

Каква бе роднина на препорачана пратка? Мора да се потпише тој до кого е адресирана пратката, и да приложи лична карта. Не е тоа на пошта измишљотина, законот е таков.

Не лапрдај кога немаш везе, буквално се јавуваат пред зграда сум симнувај се, како и сите останати карга. И .човекот фино и јасно постави прецизно кратко прашање, ти ја претвори дискусијава во пазарна филозофија. Не зборувај само колку да кажеш нешто.

Точно сабајле се јави, па и уште се љутеше 10 минути што ќе почека. Потпис со прст на мобилен, не побара ни ЛК ни бутур, што секако е незаконски ама иди разбери се. Препорачана пратка по правило треба или да ти ја достави на врата, или во сандаче со катонче на кое има печат и податоци.

Виа пост се карго, ништо повеќе.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Не лапрдај кога немаш везе, буквално се јавуваат пред зграда сум симнувај се, како и сите останати карга. И .човекот фино и јасно постави прецизно кратко прашање, ти ја претвори дискусијава во пазарна филозофија. Не зборувај само колку да кажеш нешто.
Епа јавуват се пред зграда да се симнеш...не ти дошол не најавен. Како лупетам? Не доваѓат ненајавени на врата да ти ѕвонат како македонски пошти...Типично работат како секое приватно карго во МК.

па и уште се љутеше 10 минути што ќе почека.
Малку пратки има за доставување....Сигурно дека ќе те чека, да не сакаш и кафе да ти сваре?
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
244
171
Не лапрдај кога немаш везе, буквално се јавуваат пред зграда сум симнувај се, како и сите останати карга. И .човекот фино и јасно постави прецизно кратко прашање, ти ја претвори дискусијава во пазарна филозофија. Не зборувај само колку да кажеш нешто.
Истото е и со мене. Ако ми речат "јас сум во близина, за 2 минути сум на адреса" тоа не е најавен. Сите ние оставаме домашна адреса, а најчесто за време на достава сме на работа.

И во овој случај се договораме за друг ден. Ова е се освен "најавено доаѓање".
Малку пратки има за доставување....Сигурно дека ќе те чека, да не сакаш и кафе да ти сваре?
Не е тоа мој проблем колку пратки има за доставување исто како што моите работни обврски не се проблем на доставувачот. Ако ми се јави навремено, нема да ме чека.
На крај на денот, плата зима и ако е паметен ќе си ја олесни работата. Ако не, ќе се враќа друг ден.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Не е тоа мој проблем колку пратки има за доставување исто како што моите работни обврски не се проблем на доставувачот. Ако ми се јави навремено, нема да ме чека.
На крај на денот, плата зима и ако е паметен ќе си ја олесни работата. Ако не, ќе се враќа друг ден.
Освен други работни обврски...И работна обврска ти е и пратката да ја подигнеш ако не сакаш да ти биде вратена назад....
Треба да бидеш одговорен што си порачал...И бидете среќни што цените од алиекспрес не ги покачија оти со привана пошта почнаа да доставуват...
Сега за сега добри иде доставата за 15-25 дена....Добро е што не чекаме многу...Уште фале и да сакате кафе да ви варат и 2 часа да ве чекат...
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
244
171
Освен други работни обврски...И работна обврска ти е и пратката да ја подигнеш ако не сакаш да ти биде вратена назад....
Треба да бидеш одговорен што си порачал...И бидете среќни што цените од алиекспрес не ги покачија оти со привана пошта почнаа да доставуват...
Сега за сега добри иде доставата за 15-25 дена....Добро е што не чекаме многу...Уште фале и да сакате кафе да ви варат и 2 часа да ве чекат...
Нема да навлагам во офтопик али доставувач доставува. Значи треба да ми ја достави пратката. За да ми ја достави пратката, може да ме договори однапред за да му биде на него полесно.

Мене не ми е работна обврска да ја подигнам пратката. Мене тоа ми го должат затоа што сум го платил тоа.
Мојата работна обврска е тоа за што ме плаќаат таму каде што сум вработен.

Воопшто не сакам кафе да ми сварат, сакам да ми се јави барем 30 минути однапред за да можеме двајцата да си помогнеме, јас на доставувачот и тој на мене.
Ако ми се јави и ми каже "еј брат јас сум пред зграда", тогаш најверојатно ќе се врати друг ден затоа што тоа е безобразно и непрофесионално однесување. Јас ги извршувам моите работни обврски од канцеларија и ниту можам ниту сакам да ги чекам доставувачите во било кое време од денот да ми донесат пратка.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.273
12.116
Скопје
androgaming.com
Освен други работни обврски...И работна обврска ти е и пратката да ја подигнеш ако не сакаш да ти биде вратена назад....
Треба да бидеш одговорен што си порачал...И бидете среќни што цените од алиекспрес не ги покачија оти со привана пошта почнаа да доставуват...
Сега за сега добри иде доставата за 15-25 дена....Добро е што не чекаме многу...Уште фале и да сакате кафе да ви варат и 2 часа да ве чекат...

Пак ќе ти кажам препорачана пратка СЕ ДОСТАВУВА, се потпишува, а не се подигнува од улица. А ти терај инает и чекај ги на +50 степени со ледено чајче во маало, кај што му е најзгодно да застане.

Пошта е едно, карго е друго. Ова што го прават во сите полиња спаѓа под „карго“ услуга.

Зошто свесно да се залагаш за полоша услуга? Или работиш ти или некој твој близок во тоа каргото, па си земал да ги браниш на форум.
 

Moron123

Intern
10 октомври 2018
12
9
Епа јавуват се пред зграда да се симнеш...не ти дошол не најавен. Како лупетам? Не доваѓат ненајавени на врата да ти ѕвонат како македонски пошти...Типично работат како секое приватно карго во МК.
Не ти дошол не најавен - незнам какво е најавување кога човек ќе дојде во близина и ти вика ајде искачај па ти треба да го бараш и да му објаснуваш кај да дојде.
Не доваѓат ненајавени на врата да ти ѕвонат како македонски пошти - ако ги гледаш работите вака истото го прават и виа пост само со нив што имаш повеќе замарање и мора да си дома додека вака поштарот знае кај живееш и ќе ја остаи пратката и немора да си дома за да ти стигне пратка.
Принципот на достава до влезна врата или поштенско сандаче функционира секаде само кај нас треба да се задоволиме со виа пост и да ги бркаме наоколу за да не ни ја вратат пратката...
Како што можеш и самиот да видиш на повеќето не им одговара ваквиот принцип на карго достава пошо секој има обрски и неможе секој ден со нив да се замара и да губи време
Малку пратки има за доставување....Сигурно дека ќе те чека, да не сакаш и кафе да ти сваре?
Самиот може да дознае кај живееш а и ги има сите податоци да те најде така да он нема никаква потреба од тебе али не сакаат да се замараат ни пак сакаат да ти се јават рано за да се најават дека ќе поминат. Е кога веќе јас треба да се замарам и да му напраам услуга нели е нормално/фер да почека некоја минута ?
Зошто свесно да се залагаш за полоша услуга? Или работиш ти или некој твој близок во тоа каргото, па си земал да ги браниш на форум.
Буквално го читам и во состојба е да оправда и ние да идеме праткиве од унгарија да ги подигаме во име на виа пост....
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
511
357
Нема да навлагам во офтопик али доставувач доставува. Значи треба да ми ја достави пратката. За да ми ја достави пратката, може да ме договори однапред за да му биде на него полесно.

Мене не ми е работна обврска да ја подигнам пратката. Мене тоа ми го должат затоа што сум го платил тоа.
Мојата работна обврска е тоа за што ме плаќаат таму каде што сум вработен.

Воопшто не сакам кафе да ми сварат, сакам да ми се јави барем 30 минути однапред за да можеме двајцата да си помогнеме, јас на доставувачот и тој на мене.
Ако ми се јави и ми каже "еј брат јас сум пред зграда", тогаш најверојатно ќе се врати друг ден затоа што тоа е безобразно и непрофесионално однесување. Јас ги извршувам моите работни обврски од канцеларија и ниту можам ниту сакам да ги чекам доставувачите во било кое време од денот да ми донесат пратка.
Не е точно тоа дека чекајќи те пред зграда 5 до 12 јави ти се дека имаш пратка и одма да ја подигаш. Едноставно најаве ти се одвреме. Не се како македонска пошта да доваѓат ненајавени...Ете лично за мене пример јас пошто работам од дома, околу 9-10 часот наутро јави ми се курирот да ме праша дали сум слободен за 1-2-3 саати да ми ја донесе пратката и прашува ме за точка локација каде сум......

И не знам за тебе ама јас кога порачам пратка од интернет сметам го тоа како лична обврска дека треба да ја подигнам...

Пак ќе ти кажам препорачана пратка СЕ ДОСТАВУВА, се потпишува, а не се подигнува од улица. А ти терај инает и чекај ги на +50 степени со ледено чајче во маало, кај што му е најзгодно да застане.

Пошта е едно, карго е друго. Ова што го прават во сите полиња спаѓа под „карго“ услуга.

Зошто свесно да се залагаш за полоша услуга? Или работиш ти или некој твој близок во тоа каргото, па си земал да ги браниш на форум.
Да бе не се подигнува од улица...Зошто да не се подига од улица? Што има да ми доаѓа дома? Како ќе ми влезе во зградата кога на главната врата има сензор со картички само за станари....Ти земи и дома го пречекај ако не...Инаку како што гледам електронски ги потпишуват...
 

Titanium

Intern
1 март 2024
92
38
Дечки, дишете длабоко и не се лажете многу со купониве. Пола пратки престануваат да се движат без никаква промена уште во матичната земја, пола во наредната и така...
Оние кои одат, одат без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.575
Членови
35.569
Најнов член
Jasmina_pepic
На врв Дно