• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,988
7,869
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
сум нарачувал и со рејтинг 90, 92, 95 и никад не сум имал проблем. Едино гледам, продавницата да е отворена барем година или две.

Ако ми веруваш, ни тоа не гледам, само нарачувам и терам. Ако има некој проблем, да не стигне пратка или да е дефектен производот, директ диспјут отварам и не разговарам воопшто. Ниеднаш немам изгубено спор.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Па што знам, ако ја откажеш побрзо ќе си ги вратиш парите, јас би чекал до крајниот рок за испраќање, доколку не ти ја прати во предвидениот рок, системот сам ја откажува пратката и ти ги враќа автоматски парите.

btw сум нарачувал и со рејтинг 90, 92, 95 и никад не сум имал проблем. Едино гледам, продавницата да е отворена барем година или две. ;)
Имаат финта. Те тера да направиш cancel и после тоа те убедува да ставиш причина со која ја тргаш кривицата од негова страна. Као не го сакаш продуктот повеќе. На крај нема да ти го прифати откажувањето на нарачката, ќе ти прати ,,нешто" или ќе ти залепи друг тракинг број (најчесто лажен).
И он е чист а ти после докажувај. Нека си тера автоматски.
Инаку не сум имал проблем со релативно нови продавачи со добар рејтинг. Најчесто влечењето доаѓа од оние со низок рејтинг, без разлика на староста.
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Ако некого го интересира процедурата "плати нарачка па немам да ти ја испратам", еве комуникација во прилог. Во случај некој да има сличен проблем со нешто поскапо.

Откажи ја ти нарачката што си ја платил, па јас после ќе те шетам со избери ,"other reason" за да не биде моја грешка. И на крај ќе ти пратам погрешен тракинг или "нешто", пошто не е точно дека сум го немал производот.

20211202_143351.jpeg 20211202_143412.jpeg
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,988
7,869
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ако некого го интересира процедурата "плати нарачка па немам да ти ја испратам", еве комуникација во прилог. Во случај некој да има сличен проблем со нешто поскапо.

Откажи ја ти нарачката што си ја платил, па јас после ќе те шетам со избери ,"other reason" за да не биде моја грешка. И на крај ќе ти пратам погрешен тракинг или "нешто", пошто не е точно дека сум го немал производот.

Погледнете го атачментот 106912Погледнете го атачментот 106913

Само ти игнорирај, играј според правилата и уживај си. Продуктот најверојатно нема да го добиеш, ама парите секако ќе си ги добиеш и тој ќе си има негативен фидбек затоа што е дно од трговец.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Само ти игнорирај, играј според правилата и уживај си. Продуктот најверојатно нема да го добиеш, ама парите секако ќе си ги добиеш и тој ќе си има негативен фидбек затоа што е дно од трговец.
Го има тој производот ама се предомислил за цената. Сега не може да го стави на друга листа додека не ги реши оние што го нарачале. Затоа му се брза.
Нека се нервира сега малку.
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
145
142
Производ купен од македонска фирма кој треба да ми го достават на домашна адреса:
cc (2).jpg

Сум имал нарачки нарачани од aliexpess и I-herb кои стигнале за 14 дена, баш ме интересира колку време ќе треба да ми го достават.
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Производ купен од македонска фирма кој треба да ми го достават на домашна адреса:
Погледнете го атачментот 106927

Сум имал нарачки нарачани од aliexpess и I-herb кои стигнале за 14 дена, баш ме интересира колку време ќе треба да ми го достават.
Обично зависи од фирмата. Судејќи по ова ,,повтрно" и ,,проверте", се надевам дека ќе ја погодат адресата.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Ви се има случено, да ве праша некој продавач, дали сакаш рифунд или да ти испрати ново уредче или слично?
При тоа неколку дена да чекаш да ти прати тракинг број?
А 10 дена потоа да нема никакво инфо за пратката на тракингот?
И цело време, кога и да му пишам ми вели ,, My friend, please wait for a short time" Screenshot_2021-12-03-11-02-11-841_net.track24.android.jpg
 

antikmkd

Intern
3 јули 2016
31
3
Здраво, како можам да го добијам тракинг бројот (Universal postal union) кој го бара мк пошти, во формат RA123456789CN. Со тракингот од испраќачот пратката стои дека е стигната во мкд, но сеуште нема абер, порачано на 18.09, не можам ни рефунд да направам.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Здраво, како можам да го добијам тракинг бројот (Universal postal union) кој го бара мк пошти, во формат RA123456789CN. Со тракингот од испраќачот пратката стои дека е стигната во мкд, но сеуште нема абер, порачано на 18.09, не можам ни рефунд да направам.
Како стои дека е пристигната во мк?
Кога го дава ова .. IMG_20211203_123457.jpg
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,415
4,808
Ethermine
www.facebook.com
Ви се има случено, да ве праша некој продавач, дали сакаш рифунд или да ти испрати ново уредче или слично?
При тоа неколку дена да чекаш да ти прати тракинг број?
А 10 дена потоа да нема никакво инфо за пратката на тракингот?
И цело време, кога и да му пишам ми вели ,, My friend, please wait for a short time"Погледнете го атачментот 106939
Ми се има случено. Ми ја затвори нарачката и ми прати идентично со истата цена и ново тракинг бројче. Али од претоа ме праша прво дали сакам заменско.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Ми се има случено. Ми ја затвори нарачката и ми прати идентично со истата цена и ново тракинг бројче. Али од претоа ме праша прво дали сакам заменско.
Да ама, гледај бројчето.. 10 дена нема никаква информација.
Веројатно не ни испратил, туку чекал да поминат 15дена за да немаш право на рифунд.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,415
4,808
Ethermine
www.facebook.com
Да ама, гледај бројчето.. 10 дена нема никаква информација.
Веројатно не ни испратил, туку чекал да поминат 15дена за да немаш право на рифунд.
Кај мене тракинг бројчето го замени со друго мислам после 10тина дена. Али битно е стигна пратката како што ми рече он така и направил.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,922
12,426
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Слаѓана Јовановска ќе се изначека, ако воопшто го добие пакетот од пола кило.

Clipboard01.jpg
Очигледно е лажен тракинг, потполн производ на нечија фантазија, но тој некој за жал немал доволно бујна фантазија да му текне да ги смени времињата. Ај ќе си речеш добивале информации (внесувале) Кинезите во исто време, ама и (наводно) наша царина/пошта исто?!

Плус, они не знаат дека наша царина/пошта НЕ МОЖЕ да заведе ваков број дури и да сака, „не им прима компјутерот“, а краток број не постои, колку што гледам. Во најдобар случај нашиве ќе му доделат кратко бројче со МК на крај (ако уште прават така) кое Кинезите нема да го знаат и со тоа нема да ги знаат времињата. Тракингот е лажен, I rest my case.
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,392
4,931
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
1638536446078.png
1638536463459.png

Има разлика меѓу овие, или сите се исто г? :D
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Ви се има случено, да ве праша некој продавач, дали сакаш рифунд или да ти испрати ново уредче или слично?
При тоа неколку дена да чекаш да ти прати тракинг број?
А 10 дена потоа да нема никакво инфо за пратката на тракингот?
И цело време, кога и да му пишам ми вели ,, My friend, please wait for a short time"Погледнете го атачментот 106939
Минатата година еден влечеше до крај, па додели нов тракинг. По една недела добив инфо на тракинг "item canceled", отворив диспјут и ми ги вратија парите. Не може до бесконечност да влече.
Слаѓана Јовановска ќе се изначека, ако воопшто го добие пакетот од пола кило.

Погледнете го атачментот 106942
Очигледно е лажен тракинг, потполн производ на нечија фантазија, но тој некој за жал немал доволно бујна фантазија да му текне да ги смени времињата. Ај ќе си речеш добивале информации (внесувале) Кинезите во исто време, ама и (наводно) наша царина/пошта исто?!

Плус, они не знаат дека наша царина/пошта НЕ МОЖЕ да заведе ваков број дури и да сака, „не им прима компјутерот“, а краток број не постои, колку што гледам. Во најдобар случај нашиве ќе му доделат кратко бројче со МК на крај (ако уште прават така) кое Кинезите нема да го знаат и со тоа нема да ги знаат времињата. Тракингот е лажен, I rest my case.
Не верувам дека тракингот е лажен. Би требало да стигне само што нема да има информација до прием од корисник. Освен ако не е пратен на некој друг од МК.
Исто како статусот "Arrived in destination country"
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,392
4,931
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
A тоа последното што е $0.4 побрзо и посигурно ќе биде oд фри? Некој има ли искуство со него? Знам дека AliExpress Shipping e најдобро ама не ми се даваат $5 за производ што кошта $3.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
A тоа последното што е $0.4 побрзо и посигурно ќе биде oд фри? Некој има ли искуство со него? Знам дека AliExpress Shipping e најдобро ама не ми се даваат $5 за производ што кошта $3.
Оди преку Yanwen обично многу брзо ми стигаат пратките.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Го има тој производот ама се предомислил за цената. Сега не може да го стави на друга листа додека не ги реши оние што го нарачале. Затоа му се брза.
Нека се нервира сега малку.
Еве уште еден апдејт на процедурата трчи лажи. Производот е ставен пред 2 дена на нова листа во која е смалена цената, меѓутоа е покачен шипингот (во превод алергија од употребен купон за 25% off од цена). Ме утепа од молење да ја откажам нарачката со "other reason" и последниот ден даде тракинг број. Очигледно е од друга пратка или ќе завлекува и нема да ја испрати.
Само како искуство ако на некого му треба за сличен случај.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
219
95
Еве уште еден апдејт на процедурата трчи лажи. Производот е ставен пред 2 дена на нова листа во која е смалена цената, меѓутоа е покачен шипингот (во превод алергија од употребен купон за 25% off од цена). Ме утепа од молење да ја откажам нарачката со "other reason" и последниот ден даде тракинг број. Очигледно е од друга пратка или ќе завлекува и нема да ја испрати.
Само како искуство ако на некого му треба за сличен случај.
Јас нарачав едно усб адаптерче за 15 денари, значи без купони и таа е цената. Претходно исто сум нарачувал по исти цени ама од друга продавница. И со последнава нарачка ми пушта продавачот линк да му платам долар за достава. Му пишав за рефундирање ако не ја праќа и после неколку дена ја пуштил пратката ама дефинитивно фејк тракинг. Четврта недела еве веќе како што била испорачана од нашава пошта ама до дома не ми е уште доставена.
 

revolutionx

Intern
26 ноември 2021
1
0
Има, тоа што ти е фри шипинг.. може да се случи да ја чекаш пратката и повеќе од 60 дена :)
Сум нарачувал пред неколку месеци/година дена со Free Shipping не сум чекал ништо повеке од 25-30 дена мин или 35-40 мах.
Али сега незнам што е работава откако ги направиа пратките да одат преку латвиа чекам веке скоро 3 месеца абер нема праткава нарачена со Free Shipping... И други 2 имав нарачено пред тоа стигнаа после 2 и нешто месеци. Е сега не сум пробал со други Shipping опции дали ке биди побрзо али според мое искуство со Free Shipping откако ги направиа преку латвиа да одат катастрофа стана Free Shipping, незнам дали некој друг имал такво искуство али тоа е моето. Треба да пробам со други Shipping опции да видам дали ке има разлика, не ми е проблем давајне 1-2 долари за Shipping ако биде побрзо.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Сум нарачувал пред неколку месеци/година дена со Free Shipping не сум чекал ништо повеке од 25-30 дена мин или 35-40 мах.
Али сега незнам што е работава откако ги направиа пратките да одат преку латвиа чекам веке скоро 3 месеца абер нема праткава нарачена со Free Shipping... И други 2 имав нарачено пред тоа стигнаа после 2 и нешто месеци. Е сега не сум пробал со други Shipping опции дали ке биди побрзо али според мое искуство со Free Shipping откако ги направиа преку латвиа да одат катастрофа стана Free Shipping, незнам дали некој друг имал такво искуство али тоа е моето. Треба да пробам со други Shipping опции да видам дали ке има разлика, не ми е проблем давајне 1-2 долари за Shipping ако биде побрзо.
Во зависност од продавачот, преку кои сервиси испраќа е фри шипингот.
Обично ги праќаат со Cainiao super economy Global. Немаш баш некој тракинг на тоа, и можеш и 3 месеци да си ја чекаш да ти стигне.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,116
Мислења
878,099
Членови
30,729
Најнов член
DragannM
На врв Дно