• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Четврток бев во пошта неколку пратки имам стигнато од Али, сите се со статус Vo Posta, тракинг преку LV, некои се пристигнати и 22.10, ги проверија на шалтер и ми рекоа дека имаат огромен број несортирани пратки
А може ли и на шалтер директно да се земе со покажување лична карта и тракинг бројче?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.469
1.606
А може ли и на шалтер директно да се земе со покажување лична карта и тракинг бројче?

Бев така, ми рекоа не можам сите да ти ги проверам, провери некои 3 пратки, рече не се сортирани инаку со R ги имаат во систем. Ми рече да отидам позади евентуално да ги бараат, но поучен од другпат решив да ги оставам малку да "созреат" :)
Мислењето е автоматски споено:

Инаку немав добиено картон за достава, ги видов сите на тракингот на пошта со статус Vo Posta
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Како бе така хахаха?!
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Дечки, кога ви рефундираат пари, од АлиЕкспрес пример, дали банката ви зема провизија?!
Јас обично плаќам до картица од Уни банка.
И пе*ерчинава на секој рефунд ми лапаат по 50 денари или во случајов ме имаше фатено инает за 200денари му отворив диспут и ми ги вратија, ама бре банкава и на 30 денари да е ке ти земе провизија ..
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.454
5.068
Skopje
Разлика во курсот на доларот.
Дечки, кога ви рефундираат пари, од АлиЕкспрес пример, дали банката ви зема провизија?!
Јас обично плаќам до картица од Уни банка.
И пе*ерчинава на секој рефунд ми лапаат по 50 денари или во случајов ме имаше фатено инает за 200денари му отворив диспут и ми ги вратија, ама бре банкава и на 30 денари да е ке ти земе провизија ..


Сега видов дека се работи за Уни банка. Не би требало толку голема разлика да биде. Во НЛБ е секогаш нешто ситно, колку за купи/продај.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Разлика во курсот на доларот.Сега видов дека се работи за Уни банка. Не би требало толку голема разлика да биде. Во НЛБ е секогаш нешто ситно, колку за купи/продај.
Зависи до банките и самите услови за одржување тековни сметки. Пример од мојата сметка не се зема ништо како провизија и уште 8 години така ќе тера
Мислењето е автоматски споено:

Не не тешка петарда е ова АлиЕкспресов

Ни АлиЕкспресов не знае кај тера, ниту продавнициве знаат кај тераат.
Тоа ја покажува и мојата дешавка сега. Цело време со тие од поддршка зборам.

Заклучок за ситуацијава, имам refund што бил процесиран за петнаесет часа откога ја откажав нарачката, а ја откажав за помалце од саат време после нарачувањето. И наводно има refund како во случајов веднаш зашто се уште не било верификувано плаќањето. Продавачот во рок од тие 15 саати ја пушта пратката од магацин, а не враќа на пораките кај што му кажувам причина за откажувањето. Мене ноќеска ми стига известување после 48 часа дека автоматски ми се рефундираат заради тоа што продавачот не одговорил ништо, што уствари нема врска едно со друго. Мене ми било потврдено рефундирањето 1 ден пред ова известување. Од друга страна нарачката ми стои во делот за испратени и си има тракинг бројче.

Се измешано, не знам дали разбра некој хахах...
 
Последна промена:

lggit

Intern
9 март 2021
30
5
Денес после плакање нарачка на алиекспрес наместо смс за успешно плакање од NLB ми испратија порака на вибер:unsure:
И преку други банки ли е вака?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
319
277

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
45
12
ГостиJар
Денес после плакање нарачка на алиекспрес наместо смс за успешно плакање од NLB ми испратија порака на вибер:unsure:
И преку други банки ли е вака?
Само НЛБ праќа на вибер останатите СМС порака.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.646
Скопје
Денес после плакање нарачка на алиекспрес наместо смс за успешно плакање од NLB ми испратија порака на вибер:unsure:
И преку други банки ли е вака?
Има цела тема за тоа, но веројатно не можеш да ја видиш во последни теми затоа што
ПРОДАВАМ
ПРОДАВАМ
КУПУВАМ
ПРОЦЕНКА
ПРОДАВАМ
КУПУВАМ
ИЗНАЈМУВАМ
КУПУВАМ
ПРОДАВАМ
ПРОЦЕНКА
НЛБ почна со Вибер известувања
ПРОДАВАМ
КУПУВАМ
ИЗНАЈМУВАМ
ПРОДАВАМ
ПРОЦЕНКА
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Зависи до банките и самите услови за одржување тековни сметки. Пример од мојата сметка не се зема ништо како провизија и уште 8 години така ќе тера
Која е таа банка, шо не зема ПРОВИЗИИ??
-Да одиме сите таму
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
215
644
Ајјј партали, ова не беше било?
Сингапурска пошта и алиекспрес стандард шипинг пуштени на најјако.
Ова ми е рекорд толку брзо за 4 дена да долета нешто од Али, конкретно две пратки.
Освен ако не се испратени од некој нивни магацин во Европа.
 

Атачменти

 • Screenshot_2021-11-20-17-40-50-256_yqtrack.app~2.jpg
  Screenshot_2021-11-20-17-40-50-256_yqtrack.app~2.jpg
  124,9 KB · Прегледи: 57
 • Screenshot_2021-11-20-19-21-19-322_yqtrack.app~2.jpg
  Screenshot_2021-11-20-19-21-19-322_yqtrack.app~2.jpg
  128,4 KB · Прегледи: 56

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
212
231
Ајјј партали, ова не беше било?
Сингапурска пошта и алиекспрес стандард шипинг пуштени на најјако.
Ова ми е рекорд толку брзо за 4 дена да долета нешто од Али, конкретно две пратки.
Освен ако не се испратени од некој нивни магацин во Европа.
Си начекал кога пуштале цела пратка навака, не само твоја. Тоа е RNG
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Има надеж за праткава?
Од крај на Август нарачана е.
Абер нема..
И уште 2 други абер немаат. Screenshot_2021-11-22-10-55-25-101_net.track24.android.jpg
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Има надеж за праткава?
Од крај на Август нарачана е.
Абер нема..
И уште 2 други абер немаат.Погледнете го атачментот 106485
Кај мене рекорд е 5 месеци (шипинг преку 4PX), ама ова твоето е преку Cainiao - Латвија, што дури ме чуди да е вака долго. Сега се подобрени многу, а лани нарачав исто вака како тебе крај на август и стигна на почеток на ноември.

Изгледа сезонска промена е...
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
215
644
Има надеж за праткава?
Има, како нема, само треба повеќе трпение..

Потполно ист случај и кај мене, од септември ги чекам. А и општо пратки со LV тракинг и транзит преку латвиска пошта одат споро и по +3 месеци.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Незнам зошто но никогаш толку не ми каснеле пратки.
Инаку преку Сингапур пост ми стигнаа за недела ипол пратките.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Imam dve preku AliExpress Selection Standard (PostNL Netherlands) i stojat na status Received by line-haul veke 8 dena. Sto e rabotava so zaglavuvanjeto?
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Имав една пратка, неисправна..
Ама се договоив со продавачот, пошо ми понуди да ми пушти нов уред или да ми рефундира пари.
Јас одбрав да ми пушти нов уред, и ми даде еден чуден тракинг ,,VR447807087YP" до сега немам сретнато ваков.А и не ми дава никакво инфо на тракинг апликациите.
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Незнам зошто но никогаш толку не ми каснеле пратки.
Инаку преку Сингапур пост ми стигнаа за недела ипол пратките.
Чудно ама некако некои од праткиве испратени од Латвија почнаа мистериозно да исчезнуваат Ако веќе ти стигнала некоја од истата тура испратена истата минута од Латвија кон МК според тракингот, тешко дека ќе ги добиеш
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
Чудно ама некако некои од праткиве испратени од Латвија почнаа мистериозно да исчезнуваат Ако веќе ти стигнала некоја од истата тура испратена истата минута од Латвија кон МК според тракингот, тешко дека ќе ги добиеш
Од 3 пратки нарачани од латвија истовремено , една е стигната , другите две само со статус порачката се очекува .И цело време така .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.385
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно