• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
UNI-T Official Store оваа продавница?
Абе си е*але мамата и тие. А кажете ми во ваков случај (што би рекле размислувам гласно :) ) што ако му направиш финта истото го порачаш преку другар и да стигне а таму да пријави дека не е стигнато и да бара пари поврат? изводливо ли е така за вакви мајмуни?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
UNI-T Official Store оваа продавница?
Абе си е*але мамата и тие. А кажете ми во ваков случај (што би рекле размислувам гласно :) ) што ако му направиш финта истото го порачаш преку другар и да стигне а таму да пријави дека не е стигнато и да бара пари поврат? изводливо ли е така за вакви мајмуни?
Не прајте вакви идиотски работи... И дефинитивно не препорачувајте да се прави вакво нешто на јавен форум. Ако доволно луѓе го направат ЦЕЛ АЛИЕКСПРЕС ќе престане да испорачува до МК.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,361
8,407
Скопје
Сега се спремам да му потенцирам уште еднаш дека и покрај неговата гаранција за нов производ ми испратил репариран и сега бара да го вратам. Дека бара да се изложувам на дополнителни трошоци и дека не се третираат така купувачи. Башка го уништува угледот на Али. Ќе видиме што ќе се случи.
Со чеканот не ми се пробува да не го скршам и него. :)

UNI-T Official Store, излегува веднаш во сугестии на Али.
Може да ни кажеш за кој производ станува збор?
Линкче.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Не прајте вакви идиотски работи... И дефинитивно не препорачувајте да се прави вакво нешто на јавен форум. Ако доволно луѓе го направат ЦЕЛ АЛИЕКСПРЕС ќе престане да испорачува до МК.
Зборам за вакви изолирани случаи кај што наидуваш на идиот, инаку и јас сум строго против вакви работи!
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
671
371
UNI-T Official Store оваа продавница?
Абе си е*але мамата и тие. А кажете ми во ваков случај (што би рекле размислувам гласно :) ) што ако му направиш финта истото го порачаш преку другар и да стигне а таму да пријави дека не е стигнато и да бара пари поврат? изводливо ли е така за вакви мајмуни?
Има во прилог 16 фотографии и две видеа. Тоа што не му одговара не го ни спомнува. Се сеќавам дека порано на еден производ имаше коментар пазете се од продавачот, продава репарирани производи. Ги менуваат листите изгледа.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
Зборам за вакви изолирани случаи кај што наидуваш на идиот, инаку и јас сум строго против вакви работи!
Знам друже, и во право си дури и да го направиш тоа. Ипак, форумов го читаат многу луѓе (и кои не се членови на форумов) и ќе почнат пак да прават вавки работи намерно со сите продавачи (како што беше во тренд порано).
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
671
371
Знам друже, и во право си дури и да го направиш тоа. Ипак, форумов го читаат многу луѓе (и кои не се членови на форумов) и ќе почнат пак да прават вавки работи намерно со сите продавачи (како што беше во тренд порано).
Преку Aliexpress Standard Shipping ќе си ги наплатат парите секако ако стигне на наведената адреса. Има тракинг. Мислам дека џабе е муабетов. Не зборуваме за ефтини производи од 2-3$.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,993
4,224
SK
Сега се спремам да му потенцирам уште еднаш дека и покрај неговата гаранција за нов производ ми испратил репариран и сега бара да го вратам. Дека бара да се изложувам на дополнителни трошоци и дека не се третираат така купувачи. Башка го уништува угледот на Али. Ќе видиме што ќе се случи.
Со чеканот не ми се пробува да не го скршам и него. :)

UNI-T Official Store, излегува веднаш во сугестии на Али.
Глупости, немаш ти обврска да враќаш ништо - ако производот не е нов (ако можеш да го докажеш тоа со видео и фотографии) нема шанса Алиекспрес да не донесе одлука во твоја корист... Се разбира, основен услов е да имаш и снимка од unboxing на производот.

Идеме до онаа старата препорака дека добра пракса е било која поскапа нарачка, да се снима кога се отвара пратката. Едноставно тоа е дел од онлајн купувањето, понекогаш има проблеми и истите треба да се докажат. Којзнае кој заебал работа, веројатно дека не е продавницата туку можеби вработен кој направил ујдурма (да не навлегуваме како), ама можно е и да подметнуваат репарирани работи... Но да не должам: Прати им видео/фотографии и ќе бидеш обештетен.
UNI-T Official Store оваа продавница?
Абе си е*але мамата и тие. А кажете ми во ваков случај (што би рекле размислувам гласно :) ) што ако му направиш финта истото го порачаш преку другар и да стигне а таму да пријави дека не е стигнато и да бара пари поврат? изводливо ли е така за вакви мајмуни?
Прво ова е глупаво губење на време, второ уште поглупо е пошто пратката скоро сигурно е registered пратка за ваквите нешто поскапи унимери. Ќе испаднеш на крај и дупло зијан.
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
671
371
Снимката од unboxing не ја вклучив од проста причина што дефектите се специфични и не можеш да ги приметиш на таа снимка. Обично се тестираат функциите во тој момент. За оштетувањата на сензорот ми беше потребна макро фотографија за да се види, флеката на екранот од поправање се гледа само со позадинско светло. Внатре некој правел подмачкани кугли кога менувал.
Ќе видиме што ќе излезе.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,594
1,181
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Стигнаа Airdots S после 26 дена со Aliexpress standard shipping.
Ужас се btw, доколку некој планира да зима.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Одлични се Алиекспрес стандард шипинг, пратка нарачана пред помалку од еден месец пристигна вчера, за разлика од пратки порачани во Јули-Август кои уште ги нема со 4PX Singapore Post OM Pro.
Две пратки нарачани со разлика од некој ден во период од 2- 6 Јули. Едната преку сингапурска пошта стаса крајот на август, а другата преку латвиска пошта пред недела дена (Значи некаде средина на Октомври). Битно на тракинг да ја имаш дека е пратена накај МК.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
Стигнаа Airdots S после 26 дена со Aliexpress standard shipping.
Ужас се btw, доколку некој планира да зима.
Ќе сакаш да споделиш кратко ревју за нив кога ќе можеш? Гледам доста ефтини се, а јас бев задоволен од Airdots, па ме интересира како тераат овие.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,594
1,181
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Ќе сакаш да споделиш кратко ревју за нив кога ќе можеш? Гледам доста ефтини се, а јас бев задоволен од Airdots, па ме интересира како тераат овие.
После играње малце, сфатив дека се добри. Не се добри на Poweramp и на бас пуштен над 40 и глас над 80%, крчат ненормално. Додека на кабел со Rock Zircon ја немам оваа мака.
Арно ама, на YouTube и Spotify, мака немаат до даска пуштен гласот.
Преѓеска саат и 40 мин слушање, батеријата дојде до 50% што мислам дека воопшто не е лошо.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
После играње малце, сфатив дека се добри. Не се добри на Poweramp и на бас пуштен над 40 и глас над 80%, крчат ненормално. Додека на кабел со Rock Zircon ја немам оваа мака.
Арно ама, на YouTube и Spotify, мака немаат до даска пуштен гласот.
Преѓеска саат и 40 мин слушање, батеријата дојде до 50% што мислам дека воопшто не е лошо.
Супер е тоа за толку ефтини безжични. Толку траеја и нормалните Airdots, околу 4 саати.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
220
188
Скопје
Дечки, да не ви се десило/дешава ова и на вас? Денес пробав да нарачам 3 артикли од Али, ситни работи, имав купон и реков да го искористам. Меѓутоа цело време ова ми го дава:

Преку НЛБ Банка сум, проверив на мКлик да немам ставено некој лимит или нешто, океј си беше. Никогаш ова не ми се десило на Али така да незнам. Предлози и идеи?
 

Angelkowsky

Intern
25 мај 2017
9
10
Скопје
Дечки, да не ви се десило/дешава ова и на вас? Денес пробав да нарачам 3 артикли од Али, ситни работи, имав купон и реков да го искористам. Меѓутоа цело време ова ми го дава:

Преку НЛБ Банка сум, проверив на мКлик да немам ставено некој лимит или нешто, океј си беше. Никогаш ова не ми се десило на Али така да незнам. Предлози и идеи?
Провери интернет плаќање да не ти е исклучено
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
220
188
Скопје
Провери интернет плаќање да не ти е исклучено
Ма се проверив, океј си е се. Картичката ми работеше со Google Pay auto-fill што зима 1$ привремено, само на Али неќе. Е сега направив друга глупост, пошто неќеше таа картичка ја искористив картичката за Купувај Домашно што ни ги дадоа, пошто е на истата трансакциска сметка како и другата картичка што не работеше. Меѓутоа отпосле сфатив дека сеуште тоа не е дозволено и ќе биде овозможено тек после Нова Година. Меѓутоа на Али ми помина нарачката со таа „Купувам домашно“ картичка и сега ми стојат продуктите "awaiting shipment", а во м-Клик уште истите средства ми стојат. Значи стварно збунет сум и било каква помош би била добредојдена...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
671
371
Ма се проверив, океј си е се. Картичката ми работеше со Google Pay auto-fill што зима 1$ привремено, само на Али неќе. Е сега направив друга глупост, пошто неќеше таа картичка ја искористив картичката за Купувај Домашно што ни ги дадоа, пошто е на истата трансакциска сметка како и другата картичка што не работеше. Меѓутоа отпосле сфатив дека сеуште тоа не е дозволено и ќе биде овозможено тек после Нова Година. Меѓутоа на Али ми помина нарачката со таа „Купувам домашно“ картичка и сега ми стојат продуктите "awaiting shipment", а во м-Клик уште истите средства ми стојат. Значи стварно збунет сум и било каква помош би била добредојдена...
Како што ти реков и претходно во банка или контакт центар може да ти проверат зошто не ти проаѓале трансакциите. А за второво може само да седиш и чекаш за да видиш што ќе се случи. Најлошо што може да биде е да ти го блокираат акаунтот, тешко дека ќе ја објасниш ситуацијава на Алиекспрес.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Се јавив пред некој ден 2 нарачки правев, и ми кажаа дека интернет лимитот го ресетирале НЛБ, на Црна листа им биле за недозволени трансакции што правеле. Телефонски ќе те праша колку сакаш лимит неделно или месечно за пазарење, му кажуваш и одма ти средува.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,643
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Што е ова бе, направив нарачка, после 2 минути ми стига порака Order Shipped, па во поштата да живееше не може толку брзо да ја испорача пратката.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
онлајн пријавува пратка за тракинг број и да ја има во систем, ќе ја подигнат од кај него за недела-две
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Што е ова бе, направив нарачка, после 2 минути ми стига порака Order Shipped, па во поштата да живееше не може толку брзо да ја испорача пратката.
Небитно е тоа чекај статус Departed country of origin или Overseas Admin нешто статус.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
Чајнезите имаат јак систем, сите пошти од кај нив работат со онлајн чекирње. Службата им ја превзема робата од 1-14 дена од кај нив, точно знаат колку пратки и за каде има па калкулираат од превземање па се до авионскиот превоз.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,643
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нарачано, го очекувам до крајот на месецов :)
^ Тоа беше на 2-ри октомври, очекувањата во целост се исполнија.

Screenshot 2020-10-28 093940.jpg

Singapore Post, и тоа поминаа 6-7 дена откако нарачав додека да ја испорача.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,201
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно