1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
 2. Nikola Dimitrovski

  Nikola Dimitrovski
  Intern

  10
  3
  14 Јуни 2019
  Машко
  Смени го на 4px, ќе ти даде подетален tracking information.
   
 3. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Пробав јас. Ама, ништо конкретно...
  IMG_7303.JPG

  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Gaining Experience

  149
  119
  24 Август 2011
  Машко
  Сега видов дека и кај моите пратки има некој прогрес...
  Нарачана на 7ми април, ново инфо дури денеска.
  Мислим дека сега е испратена од Кина па наваму или не?
  [​IMG]
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу пратки во месец март добија статус дека се пратени а всушност беа блокирани во кина, истите пред кратко време мрднаа од мртва точка затоа и продавачите масовно го продолжуваат рокот за чекање.
   
  На Антониј.К и Joco Ilievski им се допаѓа ова.
 6. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  496
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  На продавачот му платив за SunYou Registered Shipping но денес го испратил преку Aliexpress Standard Shipping,некоја финта им е за поефтино да поминат или?
  --- Споени мислења, 25 Мај 2020 ---
  6FC95916-F6C5-46C2-87F9-83AAD9D21752.jpeg
  Дали да ја откажам?
   
 7. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  310
  71
  14 Август 2009
  Mene pa mi piauvaat deka so standard shiping nemozelo momentalno za MK. Matat nesto site

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  nego sto pravat vo nasava posta, 2 nedela pratkata e pristignata vo naizmenicna posta, i toa ne e samo edna, tuku e za 5 pratki istoto...
   
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,356
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Има на некој да му стигнала пратка од Али порачана откако почна кризава?
   
 10. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ima mnogu ama problemot e sto ako ne e Cainiao Super Economy Global e mnooogu sporo. 35-60 dena so Cainiao zavisi kako ke ti se pogodi.
  Eve jas cekam od SG post vekje skoro mesec ipol ne e ni trgnata pratkata, ni pod razno ne naracuvaj preku AliExpress Standard Shipping, tie bea najbrzi, ama sega aber nemaat so situacijava.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Geek64

  Geek64
  Intern

  25
  18
  24 Декември 2018
  Ме интересира, за колку време стигнуваат пратките кои се испратени преку Singapore Post и Aliexpress Standard Shipping?
   
 12. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ete pogore samo sto odgovoriv na tvoeto prasanje. Ke se iznacekas min 2 meseci, prasanje e i dali ke ti stigne
   
 13. Geek64

  Geek64
  Intern

  25
  18
  24 Декември 2018
  Само што го испратив прашањето ти си одговорил, не заприметив веднаш. Во ред, ти благодарам.
   
 14. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  @Deksa Economy "Global" сигурен си?

  UA317271725TO
  UA317125571TO
  UA317064121TO
  UA315480990TO
  UA318304513TO
  UA318303817TO
  UA317998585TO
  UA317835548TO
  UA317834066TO
  UA317923385TO
  UA317891525TO

  Сите се Global , ниту една не пристигна , помина повеќе од 100дена.
   
 15. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Taka e vo mojot slucaj so 10 pratki. I pred mene drugi clenovi se zalea na AliExpress Standard Shipping i SG Post.
  Kaj mene se stignati vo naizmenicna 4 so Global za 30 dena. Preku Latvia.
   
 16. Geek64

  Geek64
  Intern

  25
  18
  24 Декември 2018
  Јас вчера порачав и беше достапен само AliExpress Standard Shipping. Пратката ја испратија веднаш утрово. Затоа и го поставив прашањето какви искуства имате, бидејќи во темата како што читав нагоре сите различно кажуваат. Што според мене значи дека на кого како ќе му се погоди :D
   
 17. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ne e problem prakjanjeto od magacinot na prodavnicata, problem e koga ke poleta avionot, I koja e vrskata do makedonija, litvanija, latvia, turcija itn. Site imaat razlicni vremetraenja na vtoriot let, momentalno najbrza e Latvia, a preku nea najcesto odat Cainao Global.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 18. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  @Deksa братко тие одат преку Cainiao Super Economy , не Economy Global , тие два се различни. И мене преку Латвија ми стигнаа многу пратки а преку Economy Global ништо нема еве уште од фебруари. Што убаво би било ако се додаде опција Latvia Registered Mail на али, гледам на некои на фидбек имаше слика испратени така.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Kako sto navede @Riste19 mislev na Cainiao Super Economy, taka da moite postovi gore smetajte gi so ovaa posta namesto Global.
  Izvinete, permutacija na posti, pa ne se malce :)
   
 20. Nikola Dimitrovski

  Nikola Dimitrovski
  Intern

  10
  3
  14 Јуни 2019
  Машко
  На никој му нема стигнато од Singapore Post периодов??
   
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  На мене ми стигнаа две, една тука една во Холандија. Ова пред отприлика една недела.
   
 22. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
 23. triki123

  triki123
  Intern

  25
  9
  4 Мај 2019
  Машко
  Кај мене полета една од Singapore Post: вика Dispatched to overseas
   
 24. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  На 4 пратки ми вика "Arrived in destination country; awaiting customs clearance" уште од 14-ти мај. Абер нема да стигне нешто
  На друга пратка од 2-ри февруари цело време го зголемува рокот на достава и уште не е стигната.
  ГНОЈ
  Screenshot_1.png
   
 25. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Gaining Experience

  149
  119
  24 Август 2011
  Машко
  Пред малце ми стигна известуање дека пратката ми е стигната, па да видимо дали ќе ми ја донесат до дома.
  Пошто до сега имам неколку пратки што при следење вика дека е стигната а дома ми нема ништо стигнато. Screenshot_20200527_141316_yqtrack.app.jpeg

  Испратено од CLT-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...