1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  И на мене 3/4 пратки стојат во истанбул.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вакви статуси имам 4.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Исто...нема чаре. Да не има некој врски у Турска амбасада? :)

  @Riste19
  Шо направи??? Да не отвараш шопинг центар?
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има

  Трпение :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  Види, не е проблем да чекам,нели чим купувам онлајн сум се нафатил да чекам. Проблем е следењето односно да не се изметкаат пратките. На крај, ако ги изгуби поштата пратките не е крив продавачот, али пошто знаеме дека има и далаверџии, ќе си ги побараш парите назад, а и нема како да ја „тужиш“ поштата, односно како да те обештети поштата, оти реално таја е крива. Од друга страна пак, може да отвориш дисипјут па да ти стигне робата, али може истиот ајтем си го купил од локална продавница, па ти пристига кога не ти е потребен (а ти требал пред да речиме 2 недели), и некако во незавидна позиција си. Јер, производот ти стигнал, ама ти си се нафатил да го почекаш 75 дена да речиме, меѓувреме си се откажал од него, си набавил од локална продавница и после сето тоа ти стига.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се сложувам со тебе, ако функционира македонскиот тракер на пратки и да ги скенираат сите можни варијации на тракинг бројчиња, е тогаш нема да има никаков проблем.
   
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  А зошто уопште прелепуваат бројчиња? Или барем да ни дадат некое упатство како да си ги следиме, ко ќе стигнат в пошта да појме да си ги земиме....
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во последно време кога-како прелепуваат бројчиња, генерално земено од една страна опсегот на работа им е неколкукратно зголемен а од друга страна многу поштари си дадоа отказ.
  Пак би спомнал, доколку си го средат серверот и доколку ге скенират сите можни бројчиња друга ќе биде приказната.
   
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Од SG на 03.12 пратена од Кина, вчера стигнала во Скопје прилично брзо. Во понеделник ќе стигне кај мене ваљда.

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Добри се Сингапурците ама не можат со Корејска пошта. 11 дена од денот на плаќањето во МК.
   
  На Krkac и olikomerc им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  HongKong се исто така брзи.
   
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  Нажалост, кај и да е, ние што останавме овде ќе треба сами да го растовараме каргото. Аки тоа е друга тема, да зе задржиме на муабетот како да си ја следиме пратката со сите тие бројчиња?
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Следење само помочу трикове и магије. :) Некогаш и тоа не помага. :D
   
  Последна промена: 14 Декември 2019
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  Ја ги потрошив сите асови од под ракав и почнав да сумља да не е државна стратегија за купување домаќи производи xD
   
 15. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  И кај мене 2 пратки веќе подолго време седат:
  İSTANBUL(AVR), BAŞAKŞEHİR, Item Forwarded to Destination Country
   
 16. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  747
  31 Мај 2011
  и мене ми седеа скоро месец така, стигаат, не му ја мислете, битно е од кина да стигнат кај и да треба за до кај нас после да ги пратат, ако од кина нема апдејт за некоја држава измеѓу, тогаш мислете му ја
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу поштенски рути сменија китајците, вероватно барат економски поисплатливи поштенски оператори.
  Како и да е стигат пратките. :)
   
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,183
  8 Декември 2009
  Дечки, како стојат холандска пошта у последно време? Иако нонстоп сум тој што вели доплатете си за стандард пост, ова не ми беше итно, а стандард шипинг беше 15 евра, наспроти едно евро пост нл.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,816
  10,366
  24 Јуни 2009
  Машко
  Добри се холандезите, без секирации. :)
   
  На NiceNaumoski му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Незнам дали веќе постои дискусија за ова, постои плагин за мозила/хром што ви ги наоѓа наодобрите моментални попусти(читај купони) за али. (и многу други сајтови).
  [​IMG]
  јас искрено бев изненаден како и колку ефикасно работи.
  инџои.

  мозила, хром, едџ, сафари, опера

  реферал линк за регистрација доколку сум ви помогнал
  Код:
  https://www.joinhoney.com/ref/ypfg3np
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,508
  6,819
  21 Јануари 2009
  Па не за џабе Пејпал го купија Honey за 4 миљарди :)
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,750
  3,849
  12 Јануари 2016
  Машко
  Тоа е тоа, ако е итно или ако не ти се чека тогаш купуваш од продавница. Ако нарачуваш евтини ствари од Кина нема поента да се замараш со тракинг, само пазиш да испуштиш рок, ако после 59-60 дена не си добил пратка едноставно отвараш диспјут. Све друго е непотребно замарање... Единствен проблем е кога си нарачал нешто за лепша половина и веќе после 10 дена почнуваат секојдневни прашања „Дојде ли, кога ќе дојде, до каде е“? ;)
   
  На RoninMK, mkiptv, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  20191216_193352.jpg На мене со singapore post најбрзо ми стигаат порачките . Секогаш кога може да бирам , ги бирам нив . Ми има стигнато еднаш за 5 дена , се поклопија некој коцки И холандиската е исто добра и со тракинг и со брзина .
   
  Последна промена: 16 Декември 2019
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  Така е, сепак си го нарачал да стигне, не диспјут да отвараш. У принцип сум принципиелен чоек (односно пицајзла) и сака да ми е све како што сум замислил, не дека за 5$ ќе се осиромашам, ама нервозата е голема.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  И тоа е подобра варијанта отколку да и го дадеш акаунтот и бројот на картичката на поубавата половина, па да нарачува наместо тебе...
   

Сподели

Вчитување...