1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

542
    365
    2 Јануари 2014
    Машко
    И на мене 3/4 пратки стојат во истанбул.

2. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Вакви статуси имам 4.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    Исто...нема чаре. Да не има некој врски у Турска амбасада? :)

@Riste19
    Шо направи??? Да не отвараш шопинг центар?

4. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Има

Трпение :)

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    Види, не е проблем да чекам,нели чим купувам онлајн сум се нафатил да чекам. Проблем е следењето односно да не се изметкаат пратките. На крај, ако ги изгуби поштата пратките не е крив продавачот, али пошто знаеме дека има и далаверџии, ќе си ги побараш парите назад, а и нема како да ја „тужиш“ поштата, односно како да те обештети поштата, оти реално таја е крива. Од друга страна пак, може да отвориш дисипјут па да ти стигне робата, али може истиот ајтем си го купил од локална продавница, па ти пристига кога не ти е потребен (а ти требал пред да речиме 2 недели), и некако во незавидна позиција си. Јер, производот ти стигнал, ама ти си се нафатил да го почекаш 75 дена да речиме, меѓувреме си се откажал од него, си набавил од локална продавница и после сето тоа ти стига.

6. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се сложувам со тебе, ако функционира македонскиот тракер на пратки и да ги скенираат сите можни варијации на тракинг бројчиња, е тогаш нема да има никаков проблем.

7. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    А зошто уопште прелепуваат бројчиња? Или барем да ни дадат некое упатство како да си ги следиме, ко ќе стигнат в пошта да појме да си ги земиме....

8. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во последно време кога-како прелепуваат бројчиња, генерално земено од една страна опсегот на работа им е неколкукратно зголемен а од друга страна многу поштари си дадоа отказ.
    Пак би спомнал, доколку си го средат серверот и доколку ге скенират сите можни бројчиња друга ќе биде приказната.

9. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,577
    3,515
    11 Декември 2008
    Машко
    Од SG на 03.12 пратена од Кина, вчера стигнала во Скопје прилично брзо. Во понеделник ќе стигне кај мене ваљда.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

10. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    Добри се Сингапурците ама не можат со Корејска пошта. 11 дена од денот на плаќањето во МК.

На Krkac и olikomerc им се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    HongKong се исто така брзи.

12. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    Нажалост, кај и да е, ние што останавме овде ќе треба сами да го растовараме каргото. Аки тоа е друга тема, да зе задржиме на муабетот како да си ја следиме пратката со сите тие бројчиња?

13. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Следење само помочу трикове и магије. :) Некогаш и тоа не помага. :D

Последна промена: 14 Декември 2019
  14. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    Ја ги потрошив сите асови од под ракав и почнав да сумља да не е државна стратегија за купување домаќи производи xD

15. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

716
    147
    10 Јуни 2007
    И кај мене 2 пратки веќе подолго време седат:
    İSTANBUL(AVR), BAŞAKŞEHİR, Item Forwarded to Destination Country

16. Steam.

Steam.
    On your way to fame

747
    683
    31 Мај 2011
    и мене ми седеа скоро месец така, стигаат, не му ја мислете, битно е од кина да стигнат кај и да треба за до кај нас после да ги пратат, ако од кина нема апдејт за некоја држава измеѓу, тогаш мислете му ја

17. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Многу поштенски рути сменија китајците, вероватно барат економски поисплатливи поштенски оператори.
    Како и да е стигат пратките. :)

18. Cika

Cika
    V.I.P

2,439
    1,013
    8 Декември 2009
    Дечки, како стојат холандска пошта у последно време? Иако нонстоп сум тој што вели доплатете си за стандард пост, ова не ми беше итно, а стандард шипинг беше 15 евра, наспроти едно евро пост нл.

19. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Добри се холандезите, без секирации. :)

На NiceNaumoski му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,218
    1,269
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Незнам дали веќе постои дискусија за ова, постои плагин за мозила/хром што ви ги наоѓа наодобрите моментални попусти(читај купони) за али. (и многу други сајтови).
    јас искрено бев изненаден како и колку ефикасно работи.
    инџои.

мозила, хром, едџ, сафари, опера

реферал линк за регистрација доколку сум ви помогнал
    Код:
    https://www.joinhoney.com/ref/ypfg3np

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Avid

Avid
    Guru

4,168
    6,210
    21 Јануари 2009
    Па не за џабе Пејпал го купија Honey за 4 миљарди :)

На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,590
    3,589
    12 Јануари 2016
    Машко
    Тоа е тоа, ако е итно или ако не ти се чека тогаш купуваш од продавница. Ако нарачуваш евтини ствари од Кина нема поента да се замараш со тракинг, само пазиш да испуштиш рок, ако после 59-60 дена не си добил пратка едноставно отвараш диспјут. Све друго е непотребно замарање... Единствен проблем е кога си нарачал нешто за лепша половина и веќе после 10 дена почнуваат секојдневни прашања „Дојде ли, кога ќе дојде, до каде е“? ;)

На RoninMK, mkiptv, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
  23. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

542
    365
    2 Јануари 2014
    Машко
    20191216_193352.jpg На мене со singapore post најбрзо ми стигаат порачките . Секогаш кога може да бирам , ги бирам нив . Ми има стигнато еднаш за 5 дена , се поклопија некој коцки И холандиската е исто добра и со тракинг и со брзина .

Последна промена: 16 Декември 2019
  24. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    Така е, сепак си го нарачал да стигне, не диспјут да отвараш. У принцип сум принципиелен чоек (односно пицајзла) и сака да ми е све како што сум замислил, не дека за 5$ ќе се осиромашам, ама нервозата е голема.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    И тоа е подобра варијанта отколку да и го дадеш акаунтот и бројот на картичката на поубавата половина, па да нарачува наместо тебе...

Сподели

Вчитување...