1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ердоган имет наредено да се кочат пратките, инаку ќе стигнат и не се секирајте.
  Само трпение. :)
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 2. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  146
  520
  9 Декември 2016
  Машко
  Заштитно стакло за тел. од Кина ми стигна за 25 дена со киргистанска пошта (!) за прв пат до сега.
  Прво беше некоја од тие нивните чајна пост со бројче LP и 14 цифри, па превзеле Kyrgyzstan Express Post, на влез во МК нашите ставиле R бројче.
  Се прашувам каде слетала во Европа, дали исто преку Прага одела како обично?
  Untitled-1.jpg
   
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што фино ми се јави некој чича од карпош 3 поштата, сум имал 4 пратки а поштарот бил болен, да дојдам да си ги земам сам. Пријатно ме изненади богами.
   
  На RoninMK, Necromancer, farkizz и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И мојот во центар не беше на работа, па колега го земал пакетот и го донесе. Сирот се скинал од ѕвонење на домофон а тој пустиот не работи. Редовниот поштар си има RF клуч овој не. Ко за беља немав 100-ки за бакшиш. Ај ќе дојде пак.
   
 5. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Дали некој знае ако му пратам на некој покана за зачленување на Алиекспрес како оваа:

  ХХХ YYY has invited you to join AliExpress and gifted you US $19 in coupons - register now to get them!

  кои се условите за да ги користи овие US $19 ?
   
 6. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  548
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  20191213_225127.jpg Објаснување некој за TRISTB има ли ?
   
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  732
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  влегал у сортинг центар во Турција, и после тоа е спренма за пут даље во излезна пошта (вториот статус)
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Почнаа и тие со вреќите, затоа ги нема по месец дена :)
   
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Имал некој искуство кога селерот ти дава друг тракинг број, наместо во Скопје кажува дека денес стигнало у Делчево и е за достава, у меѓувреме гледам селеров фидбек 72 посто последниов месец и избришал се што продавал порано, а додал други ствари?
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   20.7 KB
   Прегледи:
   49
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ти дал погрешен тракинг од друг. Отварај диспјут.
  Кај го најде со 72% ???
   
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Не ни приметувам рејтинг, до сеа не сум имал проблем, overall му е 87, ама последниов месец 72
  За диспјут да не треба да чекам доставена да е ?
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Од каде е? Од Алиекспрес?
  Можеш прво да му пишеш ако сакаш и да го прашаш. Само гледај да не те смота нешто.
  Ако пратката веќе дава тракинг дека е доставена на погрешно место нема што да чекаш...
   
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Да од али, веќе му пишав, ќе чекам да ми врати и пратката да пишува дека е доставена па ќе отворам диспјут.
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако случајно ги измешал бројчињата, би требало да ти даде друг број. Ќе видиш според тракингот дали одговара. Ако не, не му прифаќај да ти го испрати повторно. Ќе треба прво да продолжува време на испорака а зависи и што и дали ќе ти испрати. Не заборавај на диспјутот да закачиш слики од 17Track каде е испорачана и слика од твојата нарачка со адресата.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  529
  207
  14 ноември 2016
  Машко
  Абре има и неписмени во нашава пошта што ги сортираат праткиве, мене дури 2 ми шитнаа во Битола, па еве се смени статусот дека е вратена СК па е препратена кон мене.

  UH769342128TR
  UH770346688TR
   
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали на некого се уште не му е дојдена пратка што е испратена од Истанбул пред 20.11. (поточно 19.11)?
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ја немет уште пратката или немет уште таков? :)
   
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Ја су таков, заглавени, се, Ердоган дупит работа.
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да ургираме кај Ристе, него му стигнале?
   
 21. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  529
  207
  14 ноември 2016
  Машко
  Како да не.. Само 2 , дека се другиве?

  UH770463049TR
  UH774241949TR
  UH776414956TR
  UH777014230TR
  UH777034424TR
  UH773452558TR
  UH773460245TR
  UH770422866TR
  UH770343094TR
  UH766831325TR
  UH766609723TR
  UH766430129TR
  UH769817447TR
  UH803401251TR
  UH806529212TR
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  како? туција се заглавени, не кај Ристе :) Мислам дека сме со врзани раце, ако имаш некоја идеја повели :)
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Немет дојдено, имам 4 заглавено таму.
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Да пратиме еден од нас да претча до турско :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Боље да прелета. :)
   

Сподели

Вчитување...