1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема правило од Прага до овде, ако се е во ред тогаш ~10 дена.
   
 2. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  115
  27 oктомври 2013
  Машко
  Од Прага CZ350 точно еден месец чекав и еден месец од Кина до Прага 2 месеци :) да тие кеиф да пазариш пак,а од banggood никогаш поке од месец не сум чекал.
   
  Последна промена: 5 Декември 2019
  На MacRazor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
 4. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  89
  31
  15 ноември 2017
  Машко

  Zatoa Ali A. e na ramniste na Opel ili ford a banggood se klasa na Mercedes.;)
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  И тоа Мерцедес Мајбах. :)
   
  На bxxxn и ARMac им се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,314
  7,289
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Увезен од CH CH CH CH
  баба го возела. Само во недела до црква.

  Шала на страна бенгуд е продавница и има мал избор споредбено со алиекспрес кој е цел маркетплејс. Е сега некои продавачи се на запад, на исток на север итн. Голема е кина јебига.

  Ај најди ми вентилатори за RX 480 xfx што трагично загинаа завчера на бенг гуд. Е нема...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Некој да не порачувал од Алиекспрес наочари со диоптрија. Гледам имам резултати па некој да препорача.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  На зелено пазарче имаш еден куп наочари со диоптрија за 100-че. :) Не ти треба чекање од Али, истите се.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,314
  7,289
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А како со диоптер од пазарче? Кога зимав наочари со рецепт и измерен центар/офсет или како се вика тоа да ги направат ко што треба иначе глава боли. Со тој лист во оптикара ги прават на машина, не би си играл со очи со диоптрија од зелено пазарче.
   
  На Pane-G, RoninMK, NiceNaumoski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,626
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас имам и се изненадив од квалитетот (кој сепак не е врвен како кај нашите, но не ни зедов од поскапите). Се разбира, ќе се окозиш додека да најдеш широчина, Кинезите веројатно немаат големи глави. :) Инаку квалитетот на рамките е сличен како кај нашите (поевтините), а стаклата беа 90% исти (на гледање низ нив и на куцкање). Мислам дека и кај нас и во светот веќе сите „стакла“ се пластика, не се прават од стакло. Професионално залепени (монтирани), исто како нашите.

  Додека истражував, на странски форуми видов дека е поевтино (и имаш поголем избор) ако одбереш рамка, па во листингот да има линк до стакла, па да му кажеш да ти ги монтира (да ги купиш посебно). Но веќе ги бев купил овие и пак не можев да најдам широки, па се откажав по кратко барање.

  И овие и домашните ми „работат“ добро, но следни би зел пак од Кина ако ми треба, со подобри рамки (титаниумски?). Не гледам разлика (да ме замараат или слично по долго носење), единствено што се малку тесни, но за чудо ни тоа не ми претставува голем проблем како што мислев.

  Овие се, ривјуто изгледа ми го избришале автоматски по толку време (повеќе од година). Ги нарачав без ништо од тие додатоци, само за проба. Со тој „рецепт“ што се отвора кога ќе почнеш да избираш тип се повеќето, можеби и сите други цвикери со диоптер што ги гледав и мислам дека е професионален, односно ништо полош од нашите.

  И домашните се слични на изглед и луѓе не можеле да погодат кои се кои ако им ги покажам и двете и не им кажам кои се кои. :) Но ако ги земат во рака, сепак ги познаваат. :) А домашните: рамките 2000, стакла плус местење 1400... Или местењето беше плус, заборавив. Кинескиве беа со некој попуст и ме фатија 13 долари.

  Купив и еден куп пластиканери по долар-два со мојот диоптер, вршат работа. Демек за разни ситуации, за резерва, за да ги оставам во кола и слично, но излезе дека немаше потреба и не ги користам скоро ич.

  Ако ти е шубе, земи само рамки, па кај нашиве мести стакла. Кога гледав, цените за рамките кај нас беа колење.

  Едит: А да, кај нашите по неколку дена приметив дека рачките по малку се клатат (ако ги вртиш како да ги усукуваш). У ствари, само едната рачка, се врти за некаде 30 степени. Отидов во дуќанот да се бунам, вика „дечко, такви се“. Ај викам, остајте ги во сервис и проверете, па демек по два дена ми се јави да дојдам да си ги земам, исто, не ги пипнале. Потоа ми ги покажа и другите во продавницата и стварно, 50% беа такви. Да знаев, немаше да ги земам. Не влијае на функционалноста и не се расипаа повеќе по година и нешто, но нервира. Кинеските барем по тоа се погодија подобри. :)
   
  Последна промена: 6 Декември 2019
  На goceiva, krema, StefAngel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  64
  89
  3 oктомври 2018
  Машко
  Имам нарачано наочари од продавницата Баухаус на Али. Ги носам 6 месеци и се супер. Нарачав од овој линк
  € 9,14 40%OFF | Bauhaus Magnetic Sunglasses Polarized Sunglasses Myopia glasses frame five color fashion Optical ULTEM Eyewear
  Има една рамка со леќи со диоптрија што мораш да ги нарачаш посебно и има 5 различни магнета. Ме кошташе околу 40 евра за се што мислам дека е одлично. Леќите лесно се чистат, немам проблем со гледање или вртоглавици иако ми се први наочари со диоптрија. Во МК ми бараа 3000 за наочари со еден магнет, а квалитетот може и да беше полош од овие од Али.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,110
  2,370
  19 Јули 2013
  На пазарче повеќето што држат тезги се оптичари и диоптрите ги работат по рецепта. Растојание на зеници се вика тоа.
  А со изработените очила, без оглед каде, треба да се појде кај очниот лекар да провери дали се точно изработени според неговата рецепта.
   
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,456
  3,824
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Sto model e ?
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,314
  7,289
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Hardswap. Нарачав нови.
  [​IMG]
   
 15. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  544
  365
  2 Јануари 2014
  Машко
  Што се случува со турската пошта , три пратки ми седат во истанбул 10 дена , а една не е ни тргната од кина за мк веќе 8 дена за која платив шипинг 10 евра . Има ли некој добиено пратка преку нив ?
   
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Таа од Истанбул ќе ја видиш кај нас најмалку за 20 дена по последната тракинг информација од Истанбул.
   
 17. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  544
  365
  2 Јануари 2014
  Машко
  Брзи се а ? :D
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Затрупани се последниве недели. Ама не сум сигурен дека кај нив стои. Нема ни да го добиеш последниот статус дека е испратена од Истанбул. Ќе се појави директно кај нас.
   
 19. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Мојата стигна.
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Кој датум беше стигната во Истанбул?
   
 21. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  10ти ноември одприлика.
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Мојата веќе ја снема на 17 Track и на тракинг на Турска пошта... SmartSelect_20191210-203730_17TRACK.jpeg
  Кај и да е ќе стигне....најверојатно...
   
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Слично.

  Последен пат проверив во петокот и ја имаше само во турска пошта, кај нас не (никогаш и ја немало). Денес ја немаше никаде и си ја најдов во сандаче.
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Најверојатно пропуштиле да ја скенираат.
   
 25. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  544
  365
  2 Јануари 2014
  Машко
  Уште 20 дена ќе чекам или ? Турската пошта е катастрофа ... Десет дена не беше преземена од кина , сега во истанбул
  ќе стои уште 10 дена сигурно :(:(

  2019-12-12 13:35
  Destination Country, Item arrived to Istanbul
  2019-12-12 06:10
  Origin, Item departed from origin
  2019-12-10 16:15
  Origin, Item is at agent warehouse
  2019-12-10 04:26
  Origin, Item Is Ready for Ship
   

Сподели

Вчитување...