1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ни вреќите не се она што беа порано. Од Кина ги нарачуваат...

  Него јас да прашам. Да не има некој што му дреме пратка во Турција 2 недели. Последен статус:
  "İSTANBUL(AVR), BAŞAKŞEHİR, Item Forwarded to Destination Country".

  Статусот: "Turkey, ISTANBUL, Item was uplifted to flight to destination country." никаде го нема.

  Вчера им пратив мејл на Турците и добив одговор:
  "Your shipment has not yet arrived at our domestic purchasing center."

  Оди па разбери ги...
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,819
  10,367
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се добри они со англискиот.

  Имаш опција да продолжиш заштита на потрошувач.

  И втора опција да си го искористиш правото на диспуте.

  Јас мислам дека ќе стигне но со задоцнување, и ако ти ги вратат парите биди фер плати му го пак на продавачот.
   
 3. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  114
  27 oктомври 2013
  Машко
  Имам право да побарам да ми се продолжи ама не ми продолжи,а како да бидам фер кога има опција шипинг од Турска многу поскапа и опција од Кина бесплатна, јас плаќам од Турска тој пушта од Кина
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко

  Имаш право..

  Баш пробај да го дефинираш "alım merkezimize ulaşmamıştır" - нашиот набавен центар.
   
  Последна промена: 25 ноември 2019
 5. krema

  krema
  Professor

  10,819
  10,367
  24 Јуни 2009
  Машко
  @stranger777
  Заштитата сам можеш да си ја продолжиш.

  btw
  Не сум сретнал до сега можност да платиш испорака од TR до МК.
  Ајде ако не е тајна дај линк до производот!?
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,195
  742
  12 Април 2013
  Машко
  Нели не можеш да примаш пари на пејпал во МКД или има измени сеа?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,819
  10,367
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не може, нема измени за сега.
  Муабетот ми е дека секој втор китаец се обидува со вакви превари за рефунд.
   
 8. ski

  ski
  Intern

  85
  19
  22 oктомври 2016
  Машко
  Ова е неговиот предлог откако одбив рефундирање преку paypal.

  "if not , you can open a dispute to ask for $ . however , as you may know , a dispute will do harm to my store , so , we hope you can open a dispute in personal reason, you can open a dispute by following steps open a dispute ---------choose sollution " return good & refund " did you receive the order ?---------" yes" do you want to return goods ?-----"yes" dispute reason ' i found a better price somewhere else " refund amount ----------$ (you don't need to send the parcel back , because we will abandon return and refund you finally )"
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да да, само отвори го од лични причини (дека си нашол поефтин и сл. а не како грешка во производот). И стави дека сакаш да го вратиш назад. Сигурно ќе одлучат во твоја корист и ќе те исплати...
  Кога ќе ставиш сума која сакаш да ти ја врати, ќе ти даде понуда од 0.01$.
  Кој е тој, дај да видиме што рејтинг има? Не наседнувај на вакви работи. И не си требал да го контактираш со информации додека не смислиш како ќе бараш рефунд.
  Незнам како ќе го докажеш проблемот. Ако сликите ти се веродостојни...

  Ова им се добро разработени шеми. Ги знаат сите дупки како да се извлечат. За разлика од Ebay овде важат други правила...
  Што мислиш, зошто не примаат уплати преку Paypall?
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,819
  10,367
  24 Јуни 2009
  Машко
  :D :D :D

  Баг ли е што ли е, цената на црн петок поголема од моменталната. :)
  Оди та најди им го крајот.


  Screenshot from 2019-11-26 21-08-29.png
   
  На #samurai# и artweb им се допаѓа ова.
 11. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Accepted by Last Mile Carrier
  Arrived at destination country

  Вака ми стои на 80% од пратките, а ниедна нема абер веќе повеќе од 2 недели. Сингапурските стигнаа...
  latvia post iam i LP тракинзи.
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Планирај околу 45 дена минимум од денот на испраќањето.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  TTBF5 над 50$ за 7$ попуст
  TTBF10 над 100$ за 9$ попуст

  ако некој нарачува за блек-фрајдеј, туку што земав некои работи од 57$ за 49$.
  1$ store coupon и 7$ бф попуст = профит :D
   
  На olikomerc и Daniel86 им се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Збогум сиромаштијо :D ах бе директоре бе ме изнасмеа :D
   
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  хахх кога веќе ги нарачуваш зошто да не спуштиш цена :D 500ден еден оброк и пијачка :D
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Знаев дека е ради кафана работава, ЗНАЕВ хахаххахаха:D:D:D
   
  На olikomerc и Pulse им се допаѓа ова.
 17. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  195
  168
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Прв пат порачувам од Aliexpress. Па ќе видиме како ќе се погоди.

  Иначе од прилика по колку се чека за пратките (просечно)?
   
 18. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,209
  9 Јуни 2015
  Машко
  1 месец
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  10,819
  10,367
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ја ли мало мање, ја ли мало више. :)
   
  Krkac, cacko1 и на BlueBaron им се допаѓа ова.
 20. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Не си сам. Јас имам пратка што стои во Турција 2-3 недели одприлика. Истиот статус.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,465
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И Прага исто тоа проклето CZ350. Жими се ако не ги носат со камиони наваму еве на.
   
 22. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  510
  14 Јануари 2016
  Машко
  Znae nekoj sto e prob.? go otvaram linkot 800... nisto ne otvara, uredno se mi e plateno.?
   

  Прикачени датотеки:

 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Едната стигна, ја чекам другата. Последниот статус во Турција не го дава. И Турците појма немаат што им поминало а што не. Е сега дали влечат во Турција или кај нас има гужва незнам. 20 дена најмалку додека се појави кај нас...

  Како и да е, и ова е добро. Се е подобро од China post. Рушат рекорди во спорост. Моментално мислам дека се најлоша опција. Yanwen стига многу побргу.

  Камион ???????
  Пешки брат, пешки!

  No comment... Screenshot_20191205-151930_Viber.jpeg SmartSelect_20191205-151740_Reddit.jpeg
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019
  На RoninMK, Krkac, mkgunner и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 25. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Од прага навака од прилика колку фаќа? Прв пат од 100+ нарачки добив апдејт дека е прага.

  Screenshot_20191205-205045_17TRACK.jpg
   

Сподели

Вчитување...