1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кога налетуваш на ваков шипинг нема лаги - нема превари, пратките се регистрирани.
   
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  basically RVxxxxxxCN e регистрирана, али некој одговори дека треба да е сингапурска пошта...
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е секогаш сингапурска (грешка на тој што дал такво мислење), зависи од продавачот.
  Но сепак е регистрирана.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,056
  1,173
  11 Март 2011
  Singapore Post zavrsuva pratkata so SG namesto so CN
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  HongKong пошта завршува со HK на крај.
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  502
  12 Април 2013
  Машко
  Macedonia со МК ако не сте знеле хехех
   
  Pane-G, mkiptv и на krema им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вредно да се спомне и NL - Холандија. :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  981
  603
  3 Јули 2007
  Јас го кажав и не сум грешка. Селерот го има сменето шипингот. Кај шипинг метод ќе си стои Aliexpress standard shipping а не China Post Reg. Air Mail.

  Ми се дешавало повеќе пати истото, и при контакт со селерот објаснувањето за промената е дека Алиекспрес стандард било поскапо кон Македонија од тоа што сум платил за шипингот.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си требал да го пријавиш селерот.
   
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  разговарав, се извина и ми предложи да препрати со Стандард. Од негово лично искуство побрзо му стигнувале со аир постот.
  Ќе ми ставел и поклонче натре хахаха.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде нека се угоде со поклончето. :)
   
 12. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Дечки дали ако продавач од alexpress ме рефундира на мојот paypal акаунт ке можам да ги подигнам парите преку кредитната картица која ми е врзана за paypal акаунтот?

  edit:
  И дали постои опција продавач од aliexpress да издаде негов гифт кард или 30/50$ off купони кои може да се користи на негова продавница на aliexpress?
   
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  301
  145
  18 oктомври 2019
  Машко
  Нема да имаш време. Ќе си ги врати продавачот прв штом го затвориш диспјутот. Освен ако не си налетал на некој ептен поштен.
   
 14. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Немам отворено сеуште диспјут,преговараме....прв пат се срекавам со рефундирање од продавач од aliexpress.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Рефунд на пп никако, тоа се тие ситни китајски трикови.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
 16. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Што е правилно во ситауацијава?да отворам диспјут и да ги вклучам aliexpress ако продавачот одбие да рефундира директно на кредитна картица?
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  301
  145
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако не чекаш премногу а мислиш дека има шанси да стигне, продолжи време за 15 дена.
  И дај повеќе податоци што се случувало...
  Од PayPal може да си ги поврати парите продавачот многу брзо. Не ти плаќа рефунд, ти донира пари. :)
  После можеш да добиеш диспјут на Paypall и да останеш без нив.
   
 18. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  burn in amoled,нема да има финансиска логика да се врака и повторно да се прака+ не ми се чека,сакам да ро решам ова брзо.
  Проблемот е што не е драстичен burn in(немаше да го мислам,ке го вракав одма ) само на сива позадина е малку приметлив.
   
 19. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  301
  145
  18 oктомври 2019
  Машко
  Повели...

  Refund Scam using PP - PayPal Community

  Твојата логика не важи во Кина. Твој избор...

  Со прости зборови, ќе ти уплати како "Goods or Services". Кога ќе ти помине времето за отварање диспјут на Али, ќе ти отвори диспјут на Paypall дека не си му го испорачал тоа што ти го платил. А ти не можеш да докажеш. И Paypall ќе му ги врати парите за 24 часа.
  Нема да бидеш ни прв ни последен...капиш?
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Дали на некој му има стигнато пратка со статус:
  CZ350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
  чекам веке 1 месец o_O
   
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  301
  145
  18 oктомври 2019
  Машко
  Обично стигнуваат за 20-ина дена. Ако си сигурен дека е 1 месец некако многу ми изгледа...
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку време има поминато откако си ја направил нарачката?
   
 23. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  21 ден во Прага, а два месеци поминаја од кога ја напрајв нарачката, сега само што пишев диспјут, платив за од Турска джоа за побргу тој ја прати пак од Кина и ај шо е од Кина не сум чекал во животот толку многу
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  301
  145
  18 oктомври 2019
  Машко
  Незнам што да ти кажам Јас имав нарачка со RV, на 08.11 почна да се движи во Кина. Вчера веќе ја ставија во вреќа во Прага.
  Е сега дали ќе стигне вреќата...
   
 25. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Што ли му прат на толку вреки во Прага :D обично кога ке стигни во една европска земја за неколку дена беше во Скопје по еден ден кај мене дома...
   

Сподели

Вчитување...