1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  UG треба да го даде кога ќе влезе во мк, ако им работи страната во моментот.

  Нема тракинг измеѓу.
   
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да меѓутоа тој UG јас го немав никаде додека не ми стигна пратката. Сакаш да кажеш дека има начин да се добие претходно?
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не би знаел стварно. Сите пратки ми се со R, да го прашаш испраќачот најубаво.
   
 4. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  И јас имав иста пратка, неможев да најдам начин да го дознаам другиот тракинг број. Но сепак стигна за брзо време ~ 20 дена.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не пијам пиво, само минерална вода, скромен сум. :D

  [​IMG]
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ај професоре најди начин како да се најде алтернативен број за LP.....
  со кој може да се следат овие пратки во МК и пиши од која планина сакаш буре вода...
   
 7. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  LP тешко,
  ако е нарачката од али тогаш оди на рускиот тракитонлајн, би требало да покаже некое инфо таму, можеш и без регистрација да провериш но најдобро да си направиш акаунт и да си ги наредиш таму сите бројчиња што ги имаш за следење, секоја промена на статус си добиваш меил со инфо. :)

  Вода пишав погоре каква пијам, не мора буре, може мало пакување. :D
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дава слично инфо како Track24 ама LP-во изгледа е нерешливо.
  Пиши адреса каде да испорачаме. :)
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нека дојде лето ќе те барам. :)
   
 10. maki01

  maki01
  Intern

  60
  49
  2 Август 2017
  Машко
  На Excalibur и krema им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Се согласувам.
   
  На maki01 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Добар е, влече се од Cainiao. Штета што и двете бројчиња се неупотребливи кај нас (DDUA...).
   
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,694
  795
  3 Март 2018
  пишман да е чоек... :D
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  699
  129
  10 Јуни 2007
  LP бројчињата се следаат со 17track без проблем. Изберете Yanwen и кога ќе има некоја промена ќе ве извести. Можно е некогаш да има и промена на кодот. Тогаш внесете го новиот код и продолжувате со следењето.
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Зборувавме за следење во државава...
   
 16. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  699
  129
  10 Јуни 2007
  И тука можеш да ги следиш пратките откако ќе добиеш нов нормален тракинг код.
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Можеби си имал среќа. Сите LP броеви кои јас до сега сум ги имал а мигрирале во друг тракинг број, нашава пошта не можела да ги регистрира.
   
 18. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  785
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Global Order Tracking Некој да ми објасни шо значи ова? Пратки ми испостигаја оваја не е ни капка мрдната, само Ритрн добива, успат денес видов дека нешто пиши [Zhengzhou City] airline has to pay transportation.

  Контактирав селерот веќе 1 недела не враќа за ништо, 10 пораки пишав ништо.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како бе не е мрдната, пратката си има движење!

  Screenshot from 2019-11-15 20-51-01.png
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 20. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  785
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Во кружен тек ? :D Озб треба да има загриженост за ова? Над 100 пратки сум имал, никогаш вака не пишувало. Шо процедура ќе да е ова за еден мауспад...

  Tech Support, ми рекоја директ да отворам Dispute...
   
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Мене ми изгледа како да се враќа на претходна точка... SmartSelect_20191115-204930_17TRACK.jpeg
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,208
  24 Јуни 2009
  Машко
  Отвори чим ти рекле.
   
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  785
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Види цело време се враќа, селеров не враќа некое објаснување, не дека не ми се чека туку ми е шубе дан не дојт. Бар да знам дал да нарачвам од друг селер.
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Немаш цело време враќање, само на последната точка. Првиот и последниот град не ти се исти. Почекај, не знам што да кажам. Има и кај мене една што повторува статуси веќе 3 дена

  Според тоа што нарачував последниве месеци процентот на стигнати со China post ми е 0%.
  Ништо не стигна. Ефтиниве барем излегуваат од Кина...

  Кој го интересира....

  Ова е страница од кинеските продавачи на Aliexpress. На неа ги ОБЈАВУВААТ ЈАВНО ПОДАТОЦИТЕ на сите што им згрешиле (отвориле диспјут, оставиле негативен фидбек и сл.). Од истата си црпат податоци кого евентуално да блокираат...
  Само со chrome пошто треба превод. За податоците и не мора превод.
  Дури четворица има од МК (Search Macedonia). Политика за приватност на Aliexpress...

  速卖通黑名单查询助手插件 - 首页
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019 во 22:31
  На borcep, ТАТА_МАТА, mihovkris и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  766
  685
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  За ова Али може да и плаќа многу виски пенали на ЕУ
   

Сподели

Вчитување...