1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Многу лесно можеш да провериш. Пиши и-мејл на официјалната страница и прашај ги дали имаат официјална продавница на Алиекспрес. Баш да видиш што ќе ти одговорат. Тоа не значи дека нема да добиеш оригинал производ ама...

  Anker
   
 2. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не станува збор дали се оригинални или не. Зборуваме за официјална продавница со сертификат од фабрика. Оди однеси го на сервис во Грција (најблизок официјален моментално), па нека ти признаат гаранција.
   
 3. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  А дека немаат мана, земи еден мултиметар од UNI-T и по грешка случајно сврти го ротациониот прекинувач на 220V еден круг. Ќе имаш прилика да видиш што ќе се случи.
  Или ако имаш некој со квалитетна опрема, нека ти провери калибрација моментално, па за една година пак провери ја. Колку да имаш во предвид колкав дрифт имаат со потенциометрите. Освен ако не земеш од тие по новите од 300 и кусур долари. Меѓутоа за приближно пари имаш и Fluke, Brymen...
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,648
  6,781
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Имам ut139c, професионално го користам, што сакаш да ти измерам?
   
 5. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не треба ништо мене да ми мериш. Зависи во која област си професионалец. Ако ти е за мерење дали имаш 220V во штекер ќе пројде. Ако мериш mA со него подобро е со голо око да пратиш електрони, попрецизно е.
  Читај "burden voltage".
   
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,919
  4,121
  28 oктомври 2008
  Ех, да ги прочепкаше малку наназад темите по форумов, ќе знаеше Даниел во која област е професионалец...
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не е темава за тоа ама еве ти чисто споредба помеѓу кинеската официјална верзија на Fluke 17b+ и твојот. Само обрати внимание на квалитетот на елементите употребени за влезна заштита. Припази се со професионална употреба. 20191108_112156.jpeg 20191108_112011.jpeg
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Поентата беше квалитет на инструментите во контекст на намената, не кој колку е професионалец во својата област.
   
  На igor_igor и Banjifiko им се допаѓа ова.
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,648
  6,781
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Абе ти девојко изгледа стварно си за на фемина.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Хахаха и во таа област си професионалец.
  Можда и ќе прифатам да ми измериш нешто.
   
 11. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  679
  113
  10 Јуни 2007
  Се делат уште од пред 5-6 дена.
  IMG_0406.jpg
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,919
  4,121
  28 oктомври 2008
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krashot

  krashot
  Intern

  86
  39
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  upload_2019-11-8_12-57-46.png
  Ја играв таа играта, не ни знаев дека толку купони се собраја :devil::devil:
   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,900
  2,140
  19 Јули 2013
  Тогаш што ќе делат викендов?
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,994
  24 Јуни 2009
  Машко
  Screenshot from 2019-11-08 12-59-30.png

  Џабе е ако не можеш да ги искористиш како што сакаш. :D
   
 16. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  679
  113
  10 Јуни 2007
  Колку шо прочитав, изгледа викендов ќе делат купони со поголема вредност од $2.
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,298
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Што значи ова?
   

  Прикачени датотеки:

 18. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  The status of the AliExpress Standard Shipping postal service is “Airline departed from original country”, which we process and associate with the in transit - departed waypoint status.
   
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,166
  511
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да ама со услов, да потрошиш 1000 усд за да ти даде попуст 20 долари.
  Мижи асан да ти бајам работава.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  884
  453
  12 Април 2013
  Машко
  преваранти тешки со ова 11-11
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  448
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  Не би рекол..

  Пример MI A3 Никогаш не бил околу $115-120
   
 22. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  734
  308
  10 Април 2011
  македончето сака за 20$ да го купи.
   
 23. 123456

  123456
  Gaining Experience

  884
  453
  12 Април 2013
  Машко
  прати линк за тој а3 кај што викаш е 120дол
   
 24. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  448
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  https://www.aliexpress.com/item/4000009561421.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.25452e0eI08BSa

  Bundle: Add 1 Glass Film

  [​IMG]Price: US $130.12 + US $4.51 Shipping

  Select Coupon Попуст (130-12) -12 долара
  AliExpress Купон (100-10) -10 долара

  Конечна цена: 112.63 долара

  Сеуште се мислам дали за овој или Redmi Note 8 да земам, а разлика во цената е некој 20тина долара.
   
 25. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  94
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали порачувал некој до сега ситници од Алибаба кај што дозволуваат по 1-2 парчиња (електронски компоненти на пример)?
  Може да се порача како приватно лице и дали е сигурно?
   

Сподели

Вчитување...