1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Па ако си имал причина да отвориш диспјут, не верувам дека и сам друг пат ќе купиш нешто од таму.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има некој искуство како се користат Aliexpress Select Coupon?
   
 3. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  83
  98
  23 Август 2017
  Машко
  Може да се користат на одредени производи, а има и мин износ.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Малку дијалектов е....ама ќе разбереш.


  View: https://youtu.be/TAlpvTrlHVk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  А кој е фазонот со "Exchange 0 coins for an AliExpress Select Coupon"?

  Screenshot from 2019-11-07 19-41-10.png
   
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Очигледно промоција за 11.11.
  Не ти менува ништо освен што не го плаќаш.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  ОК,
  изгледа најдобри купони се оние што ги алиекспрес дава, но треба и малку среќа да ги грабнеш. :)
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ја не успеав до сега ниеден да грабнам. Појма немам како се грабаат... :)
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обично кога се логираш искача како popup, исто и преку мобилната апликација можеш да ловеш купони.
  Овие купони што ги лиферува алиекспрес можеш да ги користеш во било која продавница, но и со нив треба да имаш почетна минимална сума за која што ќе важи купонот.
  Имам таков купон за 11.11 од 8 долари, но вели дека може да се искористи на било кој производ од 80 долари па нагоре. :)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да такви има. Ја чекам некој од 8$ ако потрошам 9-10$ :)
   
  На mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не сум налетал на таков купон до сега. :)
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Нема ефект од оној 80 за 8. Ќе отидат 4х8 за давачки после.
   
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  289
  239
  21 Мај 2017
  Машко
  Купоните се чист скам, не се замарајте со нив.
  Барем оние што ги делат по 10 дневно и што се купуваат со поени
   
  На #samurai# и igor_igor им се допаѓа ова.
 14. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Додека траеше играта со коцката имаше некои селер купони 2$ за 0$ потрошени. Ама кој да ги памти каде беа. Во собраните купони ги нема.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ја знам таа игра со коцката. :)
  Каде се наоѓа за игра?
   
 17. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  465
  174
  14 ноември 2016
  Машко
  Како ти излезе тој од 8 долари?

  Јас имам добиено
  150-15
  100-10 и
  35-5
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  При логирање на декстоп, но исто и кога подигаш мобилна апликација на Али.
  Немам намера да потрошам 80 долари за да искористам купон од 8. :)

  Screenshot from 2019-11-08 00-14-43.png
   
  На farkizz и despotovikj им се допаѓа ова.
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Селект купоните може да се искористат за одредени производи. Веројатноста да ти треба баш тој производ за кој е купонот од баш тој продавач тежи кон 0. Селер купоните се користат за кои било производи кај конкретниот продавач што го дава купонот. Алиекспрес купоните важат за сите производи и се аплицираат при плаќање, што значи дека може да се искористат и на нарачка на повеќе производи од разни продавачи. Купоните се надополнуваат еден со друг, значи попустите се собираат. Автоматски се активираат при плаќање и тоа по наведениот редослед.

  Во август на роденденот имаше купони од али за 2 долари попуст за нарачки од 20+ долари и 5 долари попуст за суми >50, практично 10% попуст максимално. Не е нешто, но во комбинација со купон од продавачот и реална акциска цена, се собира. Така за ранче чија најниска цена никојпат не паднала под 35 долари платив само 18-19 долари.

  Али купони ќе има и сега за 11.11, мислам дека викендов ќе почнат да се делат.
   
  На ТАТА_МАТА и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Проблемот е што со поскапите работи не се знае што ќе добиеш. Има многу продавачи што се декларираат како официјални за одреден бренд а немаат никаква врска. Не можеш ни да приметиш дали производот е нов. Нијанси одлучуваат па оди докажи со диспјут.
  Еве конкретно UNI-T производи. Има најмалку 4 продавачи што се декларираат како официјални со фотошопиран сертификат, а фабриката тврди дека немаат официјална продавница на Алиекспрес.
   
 21. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  338
  187
  5 Февруари 2016
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Лажњак. Потврдено од фабрика во директна комуникација. SmartSelect_20191108-102435_Chrome.jpeg
   
  На Маша и skopje_mkd им се допаѓа ова.
 23. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  338
  187
  5 Февруари 2016
  не се нормални кинезиве :( ама сепак мислам дека “официјалните“ продавници што се на али се сепак оригинал производи. Бар од тие што имам нарачувано било океј до сеа (Anker, Baseus, Оrico...)
   
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,920
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Производите од UNI-T се секако оригинални, за продавниците на алисекпрес мање више битно. Јас ги користам нивните уреди и немаат никаква мана, и купени се од алисекспрес.
   
  На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Многу лесно можеш да провериш. Пиши и-мејл на официјалната страница и прашај ги дали имаат официјална продавница на Алиекспрес. Баш да видиш што ќе ти одговорат. Тоа не значи дека нема да добиеш оригинал производ ама...

  Anker

  Не станува збор дали се оригинални или не. Зборуваме за официјална продавница со сертификат од фабрика. Оди однеси го на сервис во Грција (најблизок официјален моментално), па нека ти признаат гаранција.

  А дека немаат мана, земи еден мултиметар од UNI-T и по грешка случајно сврти го ротациониот прекинувач на 220V еден круг. Ќе имаш прилика да видиш што ќе се случи.
  Или ако имаш некој со квалитетна опрема, нека ти провери калибрација моментално, па за една година пак провери ја. Колку да имаш во предвид колкав дрифт имаат со потенциометрите. Освен ако не земеш од тие по новите од 300 и кусур долари. Меѓутоа за приближно пари имаш и Fluke, Brymen...
   
  Изменето од модератор: 10 Декември 2019 во 22:33

Сподели

Вчитување...