1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Секоја чест.
  Па сподели ја опцијата, затоа е и форумот да си помагаме без да бидеме себични.
   
  ARMac, Вајкинг и на Riste19 им се допаѓа ова.
 2. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  420
  149
  14 ноември 2016
  Машко
  Ако ја сподели, повеќе нема да му функционира "опцијата".
   
  На artweb и ARMac им се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Затоа што не е опција него криминал :D
   
  На krema и Riste19 им се допаѓа ова.
 4. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  129
  93
  13 Март 2017
  Машко
  Нормално.. Абе не е баш криминал, како викаат кај нас.. се снашол :p Би ви кажал на сите, ич не ми е проблем. Пишете ми пораче.. Али да бидеме искрени, нема да биде убаво ако ве „приметат“ што правите.
   
  Последна промена: 10 Април 2019
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  590
  250
  12 Април 2013
  Машко
  Пратени на 17.03 а откажани од продавачот на 29.03 прашање овој дали воопшто ми ги пратил?
  ја па си чекам да стигне коа случајнo видов канцелед :D

  sel.png
   
 6. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,084
  2,906
  2 Септември 2012
  Машко
  Нема врска тоа, не го гледај не е точно.
  Исти случај имав каде што пишуваше дека е откажана нарачката и ми пристигна за 25 дена. :)
   
  Последна промена: 10 Април 2019
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  420
  149
  14 ноември 2016
  Машко
  Да ама ова е AliExpress shipping, нема никогаш да пристигне, продавачот смее да креира тракинг бројче и да ја припрема пратката без да ја испрати тој може да добие бројче и да ти го даде, штом го креира тој има рок од 12 дена да ја шипне пратката, во спротивно се автоматски се означува како откажана, нека си ги бара парите назад или нека му пише да му прати нова.

  [​IMG]
   
 8. j.martin

  j.martin
  Intern

  8
  0
  22 Март 2019
  Машко
  Dodeka davav feedback za drugi naracki , mi dade da dadam feedback za naracka koja denes e ispratena , a jas sigurno ne stegnav confirm... ne znam sto se sluci, ali express standard shiping e , ima sansi kinezo da ja vrati ?? Ili nekakov nacin da se vrati toa confrim ... posto denes e ispratena narackata . Ve molam za odgovor
   
 9. j.martin

  j.martin
  Intern

  8
  0
  22 Март 2019
  Машко
  Uspat kaj tie naracki sto stignav confirm denes dava track order i add to cart , a tuka samo leave feedback , 100 % sum siguren deka ne stegnav confirm :/
   
 10. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  301
  146
  28 ноември 2014
  Машко
  Да не знае некој зошто не можам dispute да отворам? Имам уште 4 дена buyer protection и не ми дава да направам dispute као демек да чекам до 18.04. А добив порака дека ако не стиснам ништо аутоматски пратката ќе биде дека сум ја примил.

  IMG_1973.JPG


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,777
  1,308
  10 Август 2010
  Машко
  Дали има некој нарачувано 2DIN радио со андриод за во кола? Освен оние што се за VW, Skoda, Seat и тн.
   
 12. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  420
  149
  14 ноември 2016
  Машко
  Јас ја имам избегнато оваа препрека со тоа што првен го отворив спорот како пристигната пратка со некаков си проблем, потоа одма сменив диспјут причина за непристигната пратка.
   
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,672
  3,454
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја да апдејтнам тука во врска со нарачката за која прашував пред некој ден (според тракинг број испорачана у ѓорче а ја сум на другиот крај од градот)

  Се јавив у пошта и фино прашав, прво ми кажаа баш ко шо ми кажавте тука: дека кинезите користат лажни броеви (рециклирани)

  Е сеа викам јасно ама која е веројатноста дека ми дале број баш за у МК/Скопје од некоја друга пратка валјда.

  И ме прашаа за бројчето да проверат и викаат дека немаат податоци у база, а на 17 Track јасно го покажува дека имаат.

  Пишав на алиекспрес дека не ми стигна пратката и дека ми кажаа у пошта дека не го имаат бројот у база и дека е најверојатно фејк и рециклиран па ќе видиме дали ќе треба диспјут и дали ќе пројде...

  Ама ова е тотално сомнително.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ќе се види одма по бројот, ако е адресирано до друг човек. Не може да не помине диспјутот, освен некој од пошта ако не го лапнал (и лажирал потпис).
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,672
  3,454
  18 Септември 2013
  Машко
  каде може да се види бројот за која адреса е врзан? од страна на кинезиве или од кај нашиве?

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не знам од аспект на краен корисник/примач, ама ако ништо друго во Пошта сигурно според бројот ги имаат сите информации... И рачунај дека продавачот ќе мора да приложи такви детални податоци пред Али, таму не проаѓа.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,672
  3,454
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа топ, ондак ќе му пишам да приложи дека го пратил на точна адреса.
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На ФастТек е добро што ја сликаат пратката со налепница, адреса и бројче пред да ја пратат. Треба ова да го прават и на али.

  Запни му на продавачот. Ако истекува протекшн отвори диспјут.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,672
  3,454
  18 Септември 2013
  Машко
  Одлични совети! А шо е фаст тех? добро сајтче некое?
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не баш. За вејпери е претежно.

  fasttech.com
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Фаст-теч е продавница, Али е маркет (огласник за продавачи)... Но генерално можат да им инсистираат на продавачите да фотографираат пратки.

  Некои работи се конкурентни на Фаст-теч (вејпинг ствари, батерии, лампи), други две продавници кои ги користам се:
  Online Shopping for Cool Gadgets, RC Quadcopter, 3D Printer at Banggood
  Gearbest: Affordable Quality, Fun Shopping

  Сите си имаат некои предности, на пример Гиербест е сваштара продавница и од таму најевтино наоѓам работи како телефони, слушалки, лампи, ама и друго како каиши, алат, и знам дека работите или се оригинал (или ретко во најлош случај - доволно добра копија).
  Банг-гуд ми се ОК за технички работи, алат, дотатоци за алат, лампи, и слично.

  Пиши си ти диспјут, па нека се расправа тој со тимот на Али, нека праќа тракинг ако навистина има.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да, ама некако ни е навика на сите на али да нарачуваме, често е поефтино, а и некој специфични работи ги има само во продавниците на али.

  Пошто од фаст тек нон-стоп имам порачки (за цигарите), стално стигаат за точно 14-15 дена па и не ми смета ако е долар два поскопо нешто, ако го има нормално.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  964
  641
  5 Јули 2011
  Опасни апаши се ова косоокиве.
  Пред година дена, во рок од 2 недели ми стигнаа 3 пратки со мое презиме и адреса, само имињата беа рандом лупнати. Внатре во пликоата во сите имаше само картон.
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  За алат ствари редовно наоѓам поевино на Банг-гуд.
  Пример: US$10.99 HILDA Electric Rivet Nut Gun Cordless Riveting Drill Adapter Riveting Tool Insert Nut Tool Tool Accessories from Tools, Industrial & Scientific on banggood.com
  Имаше и некој општо купон за 8% попуст... Ај најди го поевтино на Али. :)

  Или за $31.88 (со registred shipping) два комада вакви: https://www.gearbest.com/goods/pp_009942854471.html


  Во ред е дека Али си е Али, и самиот често купувам честоод таму. Но има што да се начека и кај другиве продавници, вреди да се разгледа. :)


  Обавезно снимање на отварањето на пратките.
   
 25. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  708
  693
  5 Април 2015
  Машко
  Имат и поевтино, и тоа тука без чекање, платиш, земиш
  scan0001.jpg
   
  moongose, Lokvan и на ARMac им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...