1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Секоја чест.
    Па сподели ја опцијата, затоа е и форумот да си помагаме без да бидеме себични.

ARMac, Вајкинг и на Riste19 им се допаѓа ова.
  2. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Ако ја сподели, повеќе нема да му функционира "опцијата".

На artweb и ARMac им се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Затоа што не е опција него криминал :D

На krema и Riste19 им се допаѓа ова.
  4. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

129
    93
    13 Март 2017
    Машко
    Нормално.. Абе не е баш криминал, како викаат кај нас.. се снашол :p Би ви кажал на сите, ич не ми е проблем. Пишете ми пораче.. Али да бидеме искрени, нема да биде убаво ако ве „приметат“ што правите.

Последна промена: 10 Април 2019
  5. 123456

123456
    Gaining Experience

590
    250
    12 Април 2013
    Машко
    Пратени на 17.03 а откажани од продавачот на 29.03 прашање овој дали воопшто ми ги пратил?
    ја па си чекам да стигне коа случајнo видов канцелед :D

sel.png

6. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,084
    2,906
    2 Септември 2012
    Машко
    Нема врска тоа, не го гледај не е точно.
    Исти случај имав каде што пишуваше дека е откажана нарачката и ми пристигна за 25 дена. :)

Последна промена: 10 Април 2019
    На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Да ама ова е AliExpress shipping, нема никогаш да пристигне, продавачот смее да креира тракинг бројче и да ја припрема пратката без да ја испрати тој може да добие бројче и да ти го даде, штом го креира тој има рок од 12 дена да ја шипне пратката, во спротивно се автоматски се означува како откажана, нека си ги бара парите назад или нека му пише да му прати нова.

8. j.martin

j.martin
    Intern

8
    0
    22 Март 2019
    Машко
    Dodeka davav feedback za drugi naracki , mi dade da dadam feedback za naracka koja denes e ispratena , a jas sigurno ne stegnav confirm... ne znam sto se sluci, ali express standard shiping e , ima sansi kinezo da ja vrati ?? Ili nekakov nacin da se vrati toa confrim ... posto denes e ispratena narackata . Ve molam za odgovor

9. j.martin

j.martin
    Intern

8
    0
    22 Март 2019
    Машко
    Uspat kaj tie naracki sto stignav confirm denes dava track order i add to cart , a tuka samo leave feedback , 100 % sum siguren deka ne stegnav confirm :/

10. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

301
    146
    28 ноември 2014
    Машко
    Да не знае некој зошто не можам dispute да отворам? Имам уште 4 дена buyer protection и не ми дава да направам dispute као демек да чекам до 18.04. А добив порака дека ако не стиснам ништо аутоматски пратката ќе биде дека сум ја примил.

IMG_1973.JPG

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

11. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,777
    1,308
    10 Август 2010
    Машко
    Дали има некој нарачувано 2DIN радио со андриод за во кола? Освен оние што се за VW, Skoda, Seat и тн.

12. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Јас ја имам избегнато оваа препрека со тоа што првен го отворив спорот како пристигната пратка со некаков си проблем, потоа одма сменив диспјут причина за непристигната пратка.

13. toshex

toshex
    Unstoppable

3,672
    3,454
    18 Септември 2013
    Машко
    Ја да апдејтнам тука во врска со нарачката за која прашував пред некој ден (според тракинг број испорачана у ѓорче а ја сум на другиот крај од градот)

Се јавив у пошта и фино прашав, прво ми кажаа баш ко шо ми кажавте тука: дека кинезите користат лажни броеви (рециклирани)

Е сеа викам јасно ама која е веројатноста дека ми дале број баш за у МК/Скопје од некоја друга пратка валјда.

И ме прашаа за бројчето да проверат и викаат дека немаат податоци у база, а на 17 Track јасно го покажува дека имаат.

Пишав на алиекспрес дека не ми стигна пратката и дека ми кажаа у пошта дека не го имаат бројот у база и дека е најверојатно фејк и рециклиран па ќе видиме дали ќе треба диспјут и дали ќе пројде...

Ама ова е тотално сомнително.

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Ќе се види одма по бројот, ако е адресирано до друг човек. Не може да не помине диспјутот, освен некој од пошта ако не го лапнал (и лажирал потпис).

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  15. toshex

toshex
    Unstoppable

3,672
    3,454
    18 Септември 2013
    Машко
    каде може да се види бројот за која адреса е врзан? од страна на кинезиве или од кај нашиве?

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Не знам од аспект на краен корисник/примач, ама ако ништо друго во Пошта сигурно според бројот ги имаат сите информации... И рачунај дека продавачот ќе мора да приложи такви детални податоци пред Али, таму не проаѓа.

17. toshex

toshex
    Unstoppable

3,672
    3,454
    18 Септември 2013
    Машко
    Епа топ, ондак ќе му пишам да приложи дека го пратил на точна адреса.

18. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На ФастТек е добро што ја сликаат пратката со налепница, адреса и бројче пред да ја пратат. Треба ова да го прават и на али.

Запни му на продавачот. Ако истекува протекшн отвори диспјут.

19. toshex

toshex
    Unstoppable

3,672
    3,454
    18 Септември 2013
    Машко
    Одлични совети! А шо е фаст тех? добро сајтче некое?

20. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не баш. За вејпери е претежно.

fasttech.com

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Фаст-теч е продавница, Али е маркет (огласник за продавачи)... Но генерално можат да им инсистираат на продавачите да фотографираат пратки.

Некои работи се конкурентни на Фаст-теч (вејпинг ствари, батерии, лампи), други две продавници кои ги користам се:
    Online Shopping for Cool Gadgets, RC Quadcopter, 3D Printer at Banggood
    Gearbest: Affordable Quality, Fun Shopping

Сите си имаат некои предности, на пример Гиербест е сваштара продавница и од таму најевтино наоѓам работи како телефони, слушалки, лампи, ама и друго како каиши, алат, и знам дека работите или се оригинал (или ретко во најлош случај - доволно добра копија).
    Банг-гуд ми се ОК за технички работи, алат, дотатоци за алат, лампи, и слично.

Пиши си ти диспјут, па нека се расправа тој со тимот на Али, нека праќа тракинг ако навистина има.

22. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да, ама некако ни е навика на сите на али да нарачуваме, често е поефтино, а и некој специфични работи ги има само во продавниците на али.

Пошто од фаст тек нон-стоп имам порачки (за цигарите), стално стигаат за точно 14-15 дена па и не ми смета ако е долар два поскопо нешто, ако го има нормално.

23. Gucci

Gucci
    On your way to fame

964
    641
    5 Јули 2011
    Опасни апаши се ова косоокиве.
    Пред година дена, во рок од 2 недели ми стигнаа 3 пратки со мое презиме и адреса, само имињата беа рандом лупнати. Внатре во пликоата во сите имаше само картон.

24. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    За алат ствари редовно наоѓам поевино на Банг-гуд.
    Пример: US$10.99 HILDA Electric Rivet Nut Gun Cordless Riveting Drill Adapter Riveting Tool Insert Nut Tool Tool Accessories from Tools, Industrial & Scientific on banggood.com
    Имаше и некој општо купон за 8% попуст... Ај најди го поевтино на Али. :)

Или за $31.88 (со registred shipping) два комада вакви: https://www.gearbest.com/goods/pp_009942854471.html

Во ред е дека Али си е Али, и самиот често купувам честоод таму. Но има што да се начека и кај другиве продавници, вреди да се разгледа. :)

Обавезно снимање на отварањето на пратките.

25. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

708
    693
    5 Април 2015
    Машко
    Имат и поевтино, и тоа тука без чекање, платиш, земиш
    scan0001.jpg

moongose, Lokvan и на ARMac им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...