1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,776
    1,305
    10 Август 2010
    Машко
    Некој да препорача Charging dock со Type-C? Ќе се користи со Самсунг А8+, ако има врска тоа.

2. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

735
    831
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Singapore Post, она првото, дефолтно што го дава (за МК).

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Дефолтно го дава најефтиниот можен шипинг метод, во овој случај SunYou кој што е Malaysia Unregistered. Така да да не бидете изненадени ако на некој ви го пратат преку Malaysia па да чекате месец или повеќе, 4PX Singapore треба да изберете!
    Инаку има случаеви каде имам платено шипинг за SunYou али сепак ми испратиле преку 4PX Singapore, за да бидете сигурни изберете си самите вие.

4. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

735
    831
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Во право си, сега проверив, го имаат сменето (поефтинето) SunYou па затоа го дава како прва опција.
    Мене ми го даваше SP како прва и најефтина кога го нарачував.

5. turbiny

turbiny
    Gaining Experience

165
    77
    20 Декември 2016
    Машко
    Изгледа заради тебе има поштарина на сите производи

N56 via jailbroken Monarch

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Enquito

Enquito
    On your way to fame

894
    552
    8 Август 2017
    Машко
    И нема никој од големите сторови да праќа на Северов.

7. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Како не, Глупости.. Така си стават продавачите од една продавница каде имаше $3.16 поштарина , купив 5-6 производи од по $50-60 и после 2-3 дена гледам "Free Shipping to Macedonia via AliExpress Standard Shipping", изгледа немале праќано кај нас и незнаеле колку кошта или незнам.. Иначе не сум таков само спорови да отварам, освен ако ептен е потребно. Муабетот повеќе беше оти дури и да си во право, да кажеме купувате наеднаш по 30тина+ производи од некој си преварант на АлиЕкспрес и тој на сите нарачки ќе ви даде лажни бројчиња за следење и отварате толку спорови и нормално ве банираат, запамтете АлиЕкспрес ги штити продавачите пред вас! Еве една Малезиска пратка каде пишува дека е задржана од нивна страна, сеуште немам отворено спор а 100 дена веќе има поминато, нормално првен се договарам со продавачите ги убедувам да најдеме решение без да се отварат спорови ама малкумина се согласуваат. А тоа што имав повеќе акаунти не беше тоа главната причина туку има некои производи кои имаат Flash Sale со дури 4 пати пониски цени отколку кај нас да се купат и се ограничени само по 1 до 2 парчиња од ID па неможам да купам повеќе од еден ист акаунт.

Бидејќи нема начин да се испрати.
    Нема начин да се испорачуваат големи пакети до македонија.
    Единствено DHL ама бидејќи е скап тој шипинг до македонија и викате никој не праќа.

8. Enquito

Enquito
    On your way to fame

894
    552
    8 Август 2017
    Машко
    Мрш бе преварант ради тебе не скинаа ХК Голдвеј, најдобрите на Али со најдобар супорт и цени. А после нив и останатите.

На nikola_bb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    Никогаш не сум купувал ништо од таму. Само у телефони ти е умот, болен еден.

10. Enquito

Enquito
    On your way to fame

894
    552
    8 Август 2017
    Машко
    Без оглед дали си ти лично или тие сличните на тебе, факт е дека сме ставени на црн список и има поскапување на шипингот на многу производи.

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

615
    255
    10 Април 2011
    што се дешава од 8ми е у мк, обично следниот ден или носат или се јавуваат ако е поголема да идам да ја земам,

каде е точно у главна пошто или у горче? не би требало да се царини 9 долари е

Capture.PNG

12. Ticklah

Ticklah
    Intern

102
    28
    14 ноември 2014
    Дали има некој нарачувано патики од Али?
    Сакам да ги земамо овие ама никогаш немам земано патики, не знам како иде со царина и слично, дали ми се исплати или не..

13. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

718
    450
    1 Јуни 2016
    upload_2019-1-15_20-18-25.png

Уште не е пратена. Вака правеа за да има повеќе од 60 дена protection или шо беше работа?

14. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,081
    2,900
    2 Септември 2012
    Машко
    Од Skopje IO 1003 пошта Центар ти ја препраќаат во 1060, тоа е твојата локална пошта во твојот реон, најверојатно Ѓорче ако си од таму.
    Со оглед на тоа дека датумот е 8 Јануари 2019 најдобро би било веднаш да се обратиш во твојата локална пошта.
    Пример мене кога ми пристига пишува Skopje IO 1003 до 1010 тоа е поштата во Чаир. :)

На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
  15. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

216
    152
    3 Јануари 2010
    Машко
    Денеска ми стигна Ticwatch E нарачан на 31ви декември , од "Официјалната" продавница, јас презадоволен :), well done singapore post !

16. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

718
    450
    1 Јуни 2016
    Машалаааааааааааааааа

upload_2019-1-16_4-35-29.png

17. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

735
    831
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Xiaomi Amazfit Stratos 2 - стигнат за 20 дена точно со SG Post.
    и уште 5 дена бафтање по царини и слично, пошто кутијата е голема и претпоставиле дека е телефон =))

Предобро пакување, пре-добар саат, за оние кои стварно имаат потреба од него.
    Инаку за мене лично е "just an expensive gadget".

нешто повеќе слиќи тука.

StalkeR, Krkac и на maki01 им се допаѓа ова.
  18. Zippo

Zippo
    On your way to fame

578
    515
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Оф: Овој е стратос не стратос 2. Имам pace, многу ми се допаѓа и естетски и функционално.

19. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

216
    152
    3 Јануари 2010
    Машко
    Добар си е, све е ок , ама со flat bottom screen барем мене лично ми е страшно одбивен (а и сите останати со рамен екран)

20. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

420
    149
    14 ноември 2016
    Машко
    WAOOOO :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

718
    450
    1 Јуни 2016
    Jaс батерија коа зимав, пишува за 37 дена а оно у пошта ..

22. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

735
    831
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    може ја не ги разбирам добро моделите (и конфузните имиња, јбг), но овој е сигурно поновиот модел.

Еве го на Аљи она што верувам јас дека е Модел 1 (постариот)
    Еве го на Аљи она што верувам јас дека е модел 2 (поновиот)

исправи ме ако грешам.

23. Zippo

Zippo
    On your way to fame

578
    515
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Постариот се вика Huami Amazfit Pace, поновиот се вика Huami Amazfit Stratos.
    AMAZFIT овде ги има сите модели со се спецификација. По српските и хрватските форуми има сјајни дискусии за овие модели (вклучувајќи го Huami Amazfit Bip) со многу информации.

24. angeld

angeld
    Gaining Experience

121
    111
    2 Декември 2013
    Машко
    Нарачани неколку производи од Али и Фастек, малку ме зачуди ова за 10 дена од ордер да стигнале. На втората слика подетално се гледа за производите од Фастек незнам дали се стигнати, односно ме буни тоа HK350 пред Pratkata se prima od Ispra}a~.

сс1
    сс2

На Exooo му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,835
    10,544
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Првата пристигнала во Холандска пошта (наизменична пошта ИЗЛЕЗ, а NL350 е во Холандија).

За втората, Македонска пошта не познава тракинг број којшто не е во форматот: две букви+девет бројки+две букви. Веројатно е стигната во наша пошта и добила друго бројче во тој формат, но нема начин да го дознаеш. :) Ќе го видиш кога ќе го подигнеш, би требало брзо, за неколку дена.

Тие од Хонгконг патуваат...

На angeld му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...