1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,829
  1,351
  10 Август 2010
  Машко
  Некој да препорача Charging dock со Type-C? Ќе се користи со Самсунг А8+, ако има врска тоа.
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  854
  988
  9 Јуни 2011
  Машко
  Singapore Post, она првото, дефолтно што го дава (за МК).
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  425
  152
  14 ноември 2016
  Машко
  Дефолтно го дава најефтиниот можен шипинг метод, во овој случај SunYou кој што е Malaysia Unregistered. Така да да не бидете изненадени ако на некој ви го пратат преку Malaysia па да чекате месец или повеќе, 4PX Singapore треба да изберете!
  Инаку има случаеви каде имам платено шипинг за SunYou али сепак ми испратиле преку 4PX Singapore, за да бидете сигурни изберете си самите вие.
   
 4. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  854
  988
  9 Јуни 2011
  Машко
  Во право си, сега проверив, го имаат сменето (поефтинето) SunYou па затоа го дава како прва опција.
  Мене ми го даваше SP како прва и најефтина кога го нарачував.
   
 5. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  166
  77
  20 Декември 2016
  Машко
  Изгледа заради тебе има поштарина на сите производи


  N56 via jailbroken Monarch
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  970
  590
  8 Август 2017
  Машко
  И нема никој од големите сторови да праќа на Северов.
   
 7. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  425
  152
  14 ноември 2016
  Машко
  Како не, Глупости.. Така си стават продавачите од една продавница каде имаше $3.16 поштарина , купив 5-6 производи од по $50-60 и после 2-3 дена гледам "Free Shipping to Macedonia via AliExpress Standard Shipping", изгледа немале праќано кај нас и незнаеле колку кошта или незнам.. Иначе не сум таков само спорови да отварам, освен ако ептен е потребно. Муабетот повеќе беше оти дури и да си во право, да кажеме купувате наеднаш по 30тина+ производи од некој си преварант на АлиЕкспрес и тој на сите нарачки ќе ви даде лажни бројчиња за следење и отварате толку спорови и нормално ве банираат, запамтете АлиЕкспрес ги штити продавачите пред вас! Еве една Малезиска пратка каде пишува дека е задржана од нивна страна, сеуште немам отворено спор а 100 дена веќе има поминато, нормално првен се договарам со продавачите ги убедувам да најдеме решение без да се отварат спорови ама малкумина се согласуваат. А тоа што имав повеќе акаунти не беше тоа главната причина туку има некои производи кои имаат Flash Sale со дури 4 пати пониски цени отколку кај нас да се купат и се ограничени само по 1 до 2 парчиња од ID па неможам да купам повеќе од еден ист акаунт.

  Бидејќи нема начин да се испрати.
  Нема начин да се испорачуваат големи пакети до македонија.
  Единствено DHL ама бидејќи е скап тој шипинг до македонија и викате никој не праќа.
   
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  970
  590
  8 Август 2017
  Машко
  Мрш бе преварант ради тебе не скинаа ХК Голдвеј, најдобрите на Али со најдобар супорт и цени. А после нив и останатите.
   
  На nikola_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  425
  152
  14 ноември 2016
  Машко
  Никогаш не сум купувал ништо од таму. Само у телефони ти е умот, болен еден.
   
 10. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  970
  590
  8 Август 2017
  Машко
  Без оглед дали си ти лично или тие сличните на тебе, факт е дека сме ставени на црн список и има поскапување на шипингот на многу производи.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  663
  270
  10 Април 2011
  што се дешава од 8ми е у мк, обично следниот ден или носат или се јавуваат ако е поголема да идам да ја земам,

  каде е точно у главна пошто или у горче? не би требало да се царини 9 долари е

  Capture.PNG
   
 12. Ticklah

  Ticklah
  Intern

  104
  29
  14 ноември 2014
  Дали има некој нарачувано патики од Али?
  Сакам да ги земамо овие ама никогаш немам земано патики, не знам како иде со царина и слично, дали ми се исплати или не..
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  803
  527
  1 Јуни 2016
  upload_2019-1-15_20-18-25.png

  Уште не е пратена. Вака правеа за да има повеќе од 60 дена protection или шо беше работа?
   
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  2,962
  2 Септември 2012
  Машко
  Од Skopje IO 1003 пошта Центар ти ја препраќаат во 1060, тоа е твојата локална пошта во твојот реон, најверојатно Ѓорче ако си од таму.
  Со оглед на тоа дека датумот е 8 Јануари 2019 најдобро би било веднаш да се обратиш во твојата локална пошта.
  Пример мене кога ми пристига пишува Skopje IO 1003 до 1010 тоа е поштата во Чаир. :)
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 15. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  235
  169
  3 Јануари 2010
  Машко
  Денеска ми стигна Ticwatch E нарачан на 31ви декември , од "Официјалната" продавница, јас презадоволен :), well done singapore post !
   
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  803
  527
  1 Јуни 2016
  Машалаааааааааааааааа


  upload_2019-1-16_4-35-29.png
   
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  854
  988
  9 Јуни 2011
  Машко
  Xiaomi Amazfit Stratos 2 - стигнат за 20 дена точно со SG Post.
  и уште 5 дена бафтање по царини и слично, пошто кутијата е голема и претпоставиле дека е телефон =))

  [​IMG]

  Предобро пакување, пре-добар саат, за оние кои стварно имаат потреба од него.
  Инаку за мене лично е "just an expensive gadget".

  нешто повеќе слиќи тука.
   
  StalkeR, Krkac и на maki01 им се допаѓа ова.
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  676
  621
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Оф: Овој е стратос не стратос 2. Имам pace, многу ми се допаѓа и естетски и функционално.
   
 19. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  235
  169
  3 Јануари 2010
  Машко
  Добар си е, све е ок , ама со flat bottom screen барем мене лично ми е страшно одбивен (а и сите останати со рамен екран)
   
 20. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  425
  152
  14 ноември 2016
  Машко
  WAOOOO :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  803
  527
  1 Јуни 2016
  Jaс батерија коа зимав, пишува за 37 дена а оно у пошта ..
   
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  854
  988
  9 Јуни 2011
  Машко
  може ја не ги разбирам добро моделите (и конфузните имиња, јбг), но овој е сигурно поновиот модел.

  Еве го на Аљи она што верувам јас дека е Модел 1 (постариот)
  Еве го на Аљи она што верувам јас дека е модел 2 (поновиот)

  исправи ме ако грешам.
   
 23. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  676
  621
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Постариот се вика Huami Amazfit Pace, поновиот се вика Huami Amazfit Stratos.
  AMAZFIT овде ги има сите модели со се спецификација. По српските и хрватските форуми има сјајни дискусии за овие модели (вклучувајќи го Huami Amazfit Bip) со многу информации.
   
 24. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  127
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  Нарачани неколку производи од Али и Фастек, малку ме зачуди ова за 10 дена од ордер да стигнале. На втората слика подетално се гледа за производите од Фастек незнам дали се стигнати, односно ме буни тоа HK350 пред Pratkata se prima od Ispra}a~.

  сс1
  сс2
   
  На Exooo му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Првата пристигнала во Холандска пошта (наизменична пошта ИЗЛЕЗ, а NL350 е во Холандија).

  За втората, Македонска пошта не познава тракинг број којшто не е во форматот: две букви+девет бројки+две букви. Веројатно е стигната во наша пошта и добила друго бројче во тој формат, но нема начин да го дознаеш. :) Ќе го видиш кога ќе го подигнеш, би требало брзо, за неколку дена.

  Тие од Хонгконг патуваат...
   
  На angeld му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...