1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  5,040
  5,252
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ваљда апликацијата мислат. Јас па се од нејзе порачувам на некој работи автоматски попуст дава. За ова незнам прошло веќе.
   
 2. 123456

  123456
  Gaining Experience

  386
  151
  12 Април 2013
  Машко
  за ова мислиш ?

  track.png
   
 3. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  189
  170
  9 oктомври 2010
  ^ Не, не тоа, пушти ни повеќе информации... Број на лична карта, пасош, платежни картички, лозинка...

  [​IMG]
   
  The-spiki, cacko1 и на JasSum им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  Тука сме океј момци, никој ништо не злоупотребува :)
  Поздрав до @123456 еднаш ми даде HBO (ејџ би о) акаунт без проблем онака на слепо дури на Кајгана форум
   
  На 123456 и artweb им се допаѓа ова.
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  386
  151
  12 Април 2013
  Машко
  Друг проблем, пишува closed парите уште не ми се вратени или треба време појма немам, а гледам нема open dispute.

  ali.png
   
 6. krema

  krema
  Professor

  7,238
  6,875
  24 Јуни 2009
  Машко
  Почекај неколку дена, може да биде тоа и цела недела додека ти легнат парите.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
  Може dispute finished да e па и после 1 месец да имаш refund, следи refund information за да знаеш до кај ти се парите. :)
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Немаше немаше и денес одеднаш неколку работи пристигнаа од Алиеkспрес меѓу кои една од нив беше SanDisk мемориска 64GB купена за 10,37$ ја фатив на некој попуст така нешто беше. :)
  Пристигна за 25 дена од оваа сигурна продавница.

  20181212_122849-min.jpg
  Инаку оваа мемориска ја порачав за надворешна камера баш оваа 1080p со 3.6mm focus. :p
  Сега пред малку случајно видов дека и камерата е пристигната во пошта, утре би требало да ја имам па ќе правиме еден unboxing. :cool:
   
  krema, goce03 и на artweb им се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  7,238
  6,875
  24 Јуни 2009
  Машко
  Која е разликата во фокусот?
  • 2.8mm
  • 3.6mm
  • 6mm
  btw чекаме анбоксинг и мислење :)
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Искрено да ти кажам кога штиклирав за 1080p автоматски ми се штиклираше опцијата 3,6mm focus (значи другите две опции потемнеа) само со оваа опција беше возможно 1080p да се одбере, е сега што значи баш тоа не би знаел, можеби има некој на форумов што се разбира повеќе со focus- от. :)
   
  Последна промена: 12 Декември 2018 at 17:31
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  7,238
  6,875
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се` мислам дека тоа би требало да биде дали е шорокоаголен или не објективот (леќата).
  Можеби @Oktar би можел да даде одговор на ова. :)
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  5,040
  5,252
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ги потрошиле значи другите мм на 1080P иначе можна е секоја комбинација. Еве една фотка како идат. Во глобала што помал фокал рејнџ толку повеќер FoV дава со тоа што сликата има помалце детали. Fisheye ефект.

  [​IMG]
   
  Dave1, krema и на igor_igor им се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Да, еве и сега во овој момент ако сака некој да проба да нарача пак, кога ќе штиклира 1080p, автоматски дава 3,6mm сеуште.
  Одлично објаснето @ARMac :):cool:
   
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Вчера пристигна, денес ја отпакував.
  IP Wifi надворешна камера 1080p 3.6mm focus купена од оваа продавница за 28,87$ на шопинг фестивалот 11:11 којашто пристигна за 29-30 дена.
  Многу добро, професионално спакувана. :p
  Еве неколку сликички, па кога ке ја ставиме "in use" едно ривју ќе направиме.

  20181214_102812.jpg 20181214_103614-min.jpg 20181214_103708-min.jpg 20181214_104043-min.jpg
   
  На zirkach, borcep, ARMac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Неделава го шинав поштаров, секој ден по нешто. :)
  Машинка за бричење порачана од тука за 9,47$ комплет со шипинг, пристигна за 20 дена преку PostNL со тракинг бројче, значи цело време ја следите преку "следење пратки" на Македонска пошта, што не е случај со други пратки во тој ценовен ранг.

  20181215_120249-min.jpg

  Пробана, работи есктра. :p
   

  Прикачени датотеки:

  На StOrMK, krema, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  5,040
  5,252
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Знаеш дека истата камера на 11.11 ја порачав и продавачот не ја шипнал автоматски се затворила нарачката и вратиле пари. Не сум ни проверил.

  Машинката со здравје да ја служиш. Јас имам адлер моментално, доста е квалитетна ама изгледа после 3 год. почнаа да отапуваат ножињата. Ај види како ќе се покаже оваа. Мене ми е првенствено за брада, а ако шиша на 5.5-7мм прецизно уште подобро.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,108
  2,747
  2 Септември 2012
  Машко
  Да не се потрошиле баш тогаш :confused:, инаку сега еве пак може да се нарача. :)

  Фала ти, инаку Адлер од Сет беа ?
  Пред може 10 години имав слична ваква како оваа што ми стигна, купена од Македонија, ама со еден нож и веруваш или не па може 4-5 години ја користев ама маста и ја извадив и на крај се поеба ножот.
  Неможејќи повеќе да ја користам и ја извадив внатрешната батерија која беше ричарџибал и продолжив да ја користам во друг уред. :p, машинката ја фрлив. :crazy:
   
 18. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  949
  381
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На 21 ноември направив порачка и ја платив, после 5 дена ја прати, и во забелешка пишуваше дека поради гужвите за празниците можеби пратката ќе ја добијам со мало задоцнување, а цело време на тракингот немаше никаква промена.
  Денеска гледам кинезот ми пратил порака дека порачката била вратена и дека повторно ми ја пратил.
  После 20 дена ни пратка, ни ништо. Се мислам деали да отворам диспјут.
  Имал некој слично искуство?
   
 19. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  329
  116
  14 ноември 2016
  Машко
  China Post Registered Air Mail?

  Ако да , отварај сместа диспјут!
   
 20. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  189
  170
  9 oктомври 2010
  Да, се случува... Зависи кој shipping method, од минати искуства, а и периодот е "лош", празничен, треба да очекуваш дека ќе доцни пратката, па со оглед на преостанатото време и ако ти го продолжи времето продавачот, ќе треба да се одлучиш, дали ќе ја чекаш праткава во или вон рок.

  Ако е AliExpress Standard shipping, мислам не е страшно да се почека, ако е China Post R.A.M. може да доцни повеќе.
   
 21. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  949
  381
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Стои "AliExpress standard shipping", тракинг кодот завршува со SG, демек сингапур пост, го проверив кодот на официјалниот сајт на Сингапур пост, не наоѓа податоци, а на Алиекспрес статустот на порачката е "Parcel Status Shipment cancelled by seller".
  Гледам продавницата му е отворена 2 години и има 97 порачки од тој производ.
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 22. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  949
  381
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не да доцни, туку после 21 ден откако сум ја порачал ми вика дека му ја вратиле и божем ја препаратил.
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  80
  56
  25 Март 2017
  Машко
  Сум добивал пратки и после 90 дена така да ништо да не те чуди
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 24. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  189
  170
  9 oктомври 2010
  Па да, Déjà vu... Не е нешто невообичано, се случува, штом ја препрати пратката би требало да ти пушти нов тракинг број па ќе видиме за потака. Периодов е кнап, не е препорачливо да се нарачува за време празници од светски размери. Ќе треба да почекаш малку поќе
   
  Последна промена: 15 Декември 2018 at 21:28
 25. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  949
  381
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Mи даде тракинг бројче, но веројатно фејк, го проверив нема податоци, практично немам доказ дека производот е препратен.
  Ако не ми даде доказ дека е пратен нема чекање.
  На 21 ноември кога ја направив порачката немаше празнци. :)
   

  Прикачени датотеки:

Сподели

Вчитување...