• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
За секој случај провери во пошта, или ако имаш тракинг провери на сајтот на македонска пошта да не стигнала тука.
И мене така ми покажуваше дека 5-6 дена дека стои у прага, случајно проверив на сајтот на мкд пошта и гледам стигнала пратката а не ме известиле, па бев да си ја подигнам од пошта. И приметив дека тракингот на страната на Али не работи секогаш правилно.
ЈОК! Не е во МК!
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Јас едноставно не разбирам, како може еден од најпрометните центри за сортирање на пратки кои се распределуваат низ цел свет да работи волку кратко време, ова е навистина многу глупаво, доколку се зголеми работното време верувам дека би се зголемила и брзината на испорака на пратките.

 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Јас едноставно не разбирам, како може еден од најпрометните центри за сортирање на пратки кои се распределуваат низ цел свет да работи волку кратко време, ова е навистина многу глупаво, доколку се зголеми работното време верувам дека би се зголемила и брзината на испорака на пратките.

Ami ne e ova Makedonija od jutra do sutra na rabota
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Цивилизирана држава.

Многу соработувам со Чеси (како дел од мојата работа) и едно имам приметено, ако рече до 5 сум на работа 5:01 веќе ништо не го интересира. Нема тука чекај уште 5 минути ти откачува и вика утре продолжуваме.
 

ntb91

Gaining Experience
27 март 2018
91
83
Ако локалната пошта во која ви пристигнуваат пратките мала, со неколку вработиени, ќе ги замолите секогаш да ве известуваат по телефон дека има пристигнато пратка на ваше име (бројот најчесто го пишува на самата пратка). Мене сега секој пат кога поштарот не може да ме најде дома, ми се јавува да ми каже дека треба да одам да си ја подигнам пратката во пошта.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
од 24ти во Прага
upload_2018-9-6_21-22-38.png

Се надевам ќе ја донесат утре сабајле кај мене, или во сабота (Неготино)
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Порачана мемориска. Гледам добар фидбек па ќе видиме.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
996
1,705
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Добро бре што се дешава во последно време, многу е дигнат шипингот?
Правевме муабет не истава тема пред неколку страни за истово, long story short китајците го возвраќаат ударот, ние ги ,,дупиме" (пошто сме многу ,,заебан" народ со крадење на пратки), тие не дупат со шипинг...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Бидејќи 17track не е тоа што беше (не го покажува влезот во МК), подолго време користам trackitonline.ru и истиот уредно си ги регистрира сите промени при патувањето на пратката (со доцнење го покажува и влезот во МК).
Можеби постои и друг ваков сервис кој што ги прати сите промени (вклучувајќи и влез во МК) па би било пожелно да споделете. :)
 

bandrej

Gaining Experience
9 март 2016
152
157
Бидејќи 17track не е тоа што беше (не го покажува влезот во МК), подолго време користам trackitonline.ru и истиот уредно си ги регистрира сите промени при патувањето на пратката (со доцнење го покажува и влезот во МК).
Можеби постои и друг ваков сервис кој што ги прати сите промени (вклучувајќи и влез во МК) па би било пожелно да споделете. :)
Симни си ја апликацијата Track Checker и ќе ти стигаат нотификации кога ќе има промена на локацијата на пратката. Исто така си функционира и за информациите по влез во МК.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

bandrej

Gaining Experience
9 март 2016
152
157
Епа од истите има програм и за PC ама не сум го користел. Вака на другиве сајтови има информации ама без тие последните најбитните дека пратката веќе е во МК.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Еве гледам ја пратил дури сега , каков е овој шипинг?

RF570044276SG

Сингапур никогаш не биле со RF префикс туку RB.
А и пишува дека пратил преку TNT , каков шипинг е ова?

На global.cainiao.com го дава само ова


Macedonia
TNT
Origin
China

  1. Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

    2018-09-13 00:00:00
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,246
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
DISPLEX Display Polishing Cream LCD Screen Scratch Repair Paste For Phone Table Computer TV MP3 Screen Scratches Repairing
Online Shop DISPLEX Display Polishing Cream LCD Screen Scratch Repair Paste For Phone Table Computer TV MP3 Screen Scratches Repairing | Aliexpress Mobile to Clipboard

Да не знае некој дали ова функционира?

Изгребан ми е екранот па си мислам подобро полирање него нов, или да не прават вакви поправки кај нас сервисиве?
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
DISPLEX Display Polishing Cream LCD Screen Scratch Repair Paste For Phone Table Computer TV MP3 Screen Scratches Repairing
Online Shop DISPLEX Display Polishing Cream LCD Screen Scratch Repair Paste For Phone Table Computer TV MP3 Screen Scratches Repairing | Aliexpress Mobile to Clipboard

Да не знае некој дали ова функционира?

Изгребан ми е екранот па си мислам подобро полирање него нов, или да не прават вакви поправки кај нас сервисиве?
Ако тачот е изработен од пластика, тогаш да, функционира.
Ако е стакло (А на сите после 2012 год се стакло!) нема ништо да смени.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Дечки, некој cheap ass Smartwatch да ми помине меракот само ? Сим да има XD
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
925
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
што е ова алипеј што ми излага на алиекспрес, го користи некој?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,089
Мислења
838,220
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно