Аliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  839
  141
  5 oктомври 2012
  Машко
  Тоа го гледам, но алертов нешто ме збуни :D
   
 2. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  226
  116
  28 Јуни 2013
  Ми стигна пред некое време таква UC____ директ во сандаче беше оставена (додуша маска за телефон па може дека ја собира). Мал проблем е што ставиле ново бројче од нивните и џабе ми е да ја track-нам со старото, ака незнам кога стигнуваат. Ете ја вторава ден после неа шипната касни недела дена.


  Anyhow, со оглед на тоа што стигнуваат побрзо скоро нарачаниве него тие пример на 11.11 прашање е дали вреди тогаш попустот за 100 дена чекање во некои случаи, ваше мислење?
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  446
  300
  1 Јуни 2016
  upload_2018-3-14_1-39-2.png

  Ќе си почекаме, не е проблем :D
   
 4. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,474
  1,611
  19 Јули 2013
  Имав јас пред месец-два. Се јави алармот уште кога пратката беше во Кина. Не пишуваше зошто е алармот ниту открив, но тракингот си се ажурираше редовно и пратката си стигна најнормално.
  Сега сите пратки со потпис се земаат. На тие што не се препорачани на прием веднаш им лепат баркод и се следат.

  Баш сега имав случај, ми стигна картонче за таква пратка. Бев на шалтер, ја нема, ме пратија кај поштарите. Таму контролорот вика предадена е на шалтер. Пак на шалтер, таму контролорката вика ние не сме ја примиле. Десет дена траеше одисејата, ама ја најдоа и ми се јавија да ја подигнам. Да не го ставаат тоа бројче, ниту ќе знаев дека е стигната, ниту ќе имаше начин да ги натерам да ја бараат, ниту ќе ја најдеа.
   
 5. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  39
  62
  9 Март 2016
  Машко
  Еве и да не сум Aliexpress шопер како што викаш, кажи ми дали мислиш дека продавачот ќе ризикува пари за да добие плус неколку дена за да испадне испораката побрза??
   
 6. krema

  krema
  Professor

  6,552
  6,126
  24 Јуни 2009
  Машко
  Скоро сите работат на тој начин, затоа и има означено за колку време ќе ја прати нарачката (кај некој е 6 дена, кај некој 7, кај некој 8 и.т.н.).
  Се случува моментално да го немат производот на лагер па во меѓувреме прават нови набавки (залихи), затоа и таков е системот, ако не ти го шипне во одредениот период Ali автоматски го откажува и ти ги враќа парите назад.
   
  На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kainn

  kainn
  Intern

  12
  8
  29 Септември 2017
  Машко
  јас се изначекав и оште чекам хах земав порачав телефон на:

  Order time & date: 14:38 Feb. 13 2018

  али јас од кај да знам кинезиве на одмор биле зарди нова година и чекав дури 25 феб за да го шипнат телефон и оште 15 дена до 10 март за воопшто да го пратат на пат .... нз што толко многу чекајне на брат ми му го пратиа на пат за 2 дена а јас 15 дена чекајне, оваа недела тешко али другата би требало да стигне

  [​IMG]
   
 8. kirebananamen

  kirebananamen
  Intern

  58
  32
  14 Декември 2017
  Машко
  што треба статусов да значи? [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 9. krema

  krema
  Professor

  6,552
  6,126
  24 Јуни 2009
  Машко
  Контактирај го продавачот.
   
 10. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  252
  86
  14 ноември 2016
  Машко
  Ова значи дека продавачот воопшто нема испратено тоа што си го нарачал , отвори си спор ако не го убедиш да ти испрати , ако испратил стварно треба ден два после тоа да имаш информација "Accepted by carrier" , која ти ја немаш на твојата.
   
 11. kirebananamen

  kirebananamen
  Intern

  58
  32
  14 Декември 2017
  Машко
  еве одговор имам уште 30 дена ке си почекам не се брзам ;)[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 12. krema

  krema
  Professor

  6,552
  6,126
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Riste19
  Сигурен си за ова!?
   
 13. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  252
  86
  14 ноември 2016
  Машко
  Еве види имав дури и случка каде порачав нешто ситно од 3$ и овој ми пушта тракинг бројче што дури и може да се следи и каде информацијата не се промени и заглави Waiting for pickup

  ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING | 17TRACK

  Значи така си прават само тракинг бројчиња и после не ги испраќаат нарачките, а што ми беше најчудно продавачот има добар фидбек и само на мене ми се случи вакво нешто, по некое време како видов дека не се променува статусот 30тина дена поминаа му пишам ќе отворам спор, ми вика "ти испративме почекај си.." И му отварам dispute и ми вика "ти испративме навистина но сепак ти ги враќам и парите, врати ми пари кога ќе стигне" НЕ СТИГНААА!

  Ама во овој случај може и да е системска грешка не викам не!
   
 14. krema

  krema
  Professor

  6,552
  6,126
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа и предложив да си контактира прво со продавачот, па ќе процени дали го вози или не.
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  446
  300
  1 Јуни 2016
  @kirebananamen и јас се побунив за ваква случка, имам и тука пишано, на крај си стигна се како шо треба.
   
 16. kirebananamen

  kirebananamen
  Intern

  58
  32
  14 Декември 2017
  Машко
  не би требало да не стигне. до сега од преку 100 нарачки од али само 1 ми нема стигнато. стално кога нарачувам ги подредувам по борј ма порачки кој има најмногу и претежно порачувам од првите што се мах до кај 4-5.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 17. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  852
  305
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Па комунизам е. :)
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,699
  1,213
  10 Август 2010
  Машко
  Знае некој која е разликата кај Xiaomi Roidmi 3s помеѓу интернационалната верзија и кинеската? На интернет најдов за 2s само, демек од гласот од апликации навигација и music streaming апликации неможат да се слушаат преку кинеската верзија. Дали истово важи и за 3s?

  Ако разликата е само во упатството за користење, пишете само дека нема. :oops:
   
 19. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,474
  1,611
  19 Јули 2013
  Јас кога го нарачував двојката, единствена разлика што ја најдов беше упатството - на меѓународната е на англиски. Ја нарачав кинеската дека беше напола поевтина и сите опции се достапни и функционални.
   
 20. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  304
  202
  22 Март 2016
  Машко
  интернационалната доаѓа со ставен плеј стор и глобал ром.
   
 21. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,699
  1,213
  10 Август 2010
  Машко
  Иста цена се, само едниот треба го чекам 1 месец (интернационалниот), другиот 10 дена (кинескиот). Ондак нарачувам.

  Си ги измешал брзините, збориме за полнач-FM трансмитер за во кола. :blush:
   
 22. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  304
  202
  22 Март 2016
  Машко
   
 23. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,984
  2,531
  2 Септември 2012
  Машко
  До сега повеќе продавачи користеле дел од времето за комплетирање на нарачката, ама вчера врв. :D
  За еден процесор се работеше и имаше 10 дена за комплетирање и ми го пушти 2 саата пред истекот на рокот. :p
  Мое мислење е дека нивно право е да го користат комплетирањето до последна секунда, затоа што со самото купување и стискање на копчето "buy" на еден начин се сложуваш со начинот на испорака, во спротивно зошто би купувал од тој продавач.:)
   
  На krema и #samurai# им се допаѓа ова.
 24. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  446
  300
  1 Јуни 2016
  Исто и кај мене, сеа баш пред неколку минути требаше, и глеам Your order has been shipped. Сериозно бе ..
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  370
  51
  19 ноември 2008
  гледам се прави муабет за нарачување телефони, малце сум скептик во нарачување на телефон преку aliexpress. Дали има некој искуство и дали е тоа тоа што се нарачува и што процедури има.
  Го гледав овој телефон asus zenfone2 551ML претходно имав лошо искуство со овој телефон бидејќи во разговор блокираше и после тоа се рестартираше.( ме вртеа скоро 3 месеци додека менеџерот не увиде дека не е во ред телефонот) Иначе телефонот го земав во АМЦ одвај го вратив па зедов самсунг с6 (тоа беше пред 2 години)
   

Сподели

Вчитување...