1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress проблем

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од daceee90, 9 Јули 2014.

1. daceee90

daceee90
    Intern

234
    9
    2 Март 2008
    Преку фирма купив од алиекспрес потрошен материјал и на царина ми бараат фактура.... овој глуп „нема„ има ли некој друг начин од али да побарам факура...

2. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

913
    1,392
    6 ноември 2007
    Invoice друже Испринтај им invoice или страната кај што стојат податоците колку си платил кога си платил за што си платил и слично.

Пред некој месец порачав Tumbler за полирање злато. Не знаеа што е на царина Праќав screenshots и Product details за да знаат колку и за која категорија да царинат.

На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. spiritfly

spiritfly
    Gaining Experience

61
    80
    19 Август 2011
    Обично кога ми барале фактура од порачки преку ибеј, сум ја принтал таа од пејпел. Претпоставувам истото би било и со али, како што спомна @Jedah да се испринта страната каде што пишува црно на бело колку што си платил. Обично тоа е за да докажеш колку си платил кога порачуваш како физичко лице,

Сепак не сум сигурен дали тоа е доволно ако си платил преку фирма. Прашај го убаво кинезот нека ти испрати. Мене ми имаат праќано директно кинезите во ворд документ и со тоа сум докажувал на царина колку кошта производот, но сепак тоа е пак за физичко лице. Не сум сигурен за правно дали ќе помине.

На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. daceee90

daceee90
    Intern

234
    9
    2 Март 2008
    да али на али експрес едино print screen. пошто нема опција принт... ќе биде ли тоа доволно?

5. spiritfly

spiritfly
    Gaining Experience

61
    80
    19 Август 2011
    Опција за принт на отворената страница имаш во секој модерен браузер (FIle - Print или Ctrl+P) така да испринтај ја на тој начин како целосна веб страница па и да се види дека навистина си платил преку али :)

6. daceee90

daceee90
    Intern

234
    9
    2 Март 2008
    тоа го знаев, така и го решив проблемот. Барав само сметка да им дадам :) што не ја добив :)

Слични теми
  1. klikster
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    995
  2. goodboy
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    588
  3. CHIMPANZEE