• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Алибаба дилери на лаптопи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
113
202
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Прво извинете ако ја отварам темава на погрешно место, некако најблиску ми се виде во делот за ИТ продавници (иако не е мкд).

Начелно, сосема случајно на промо маил од алибаба имаше лаптопи од овој калибар:

Original Msi Gt83vr Titan 18.4" Gtx 1080 Sli Gaming Laptop + Mech. Keys I7-6920hq,64gb,512gb+1tb,8gb Gtx1080 Sli,Bd Win 10 - Buy Gaming Laptop,Msi Gaming Laptop,Msi Laptop Gaming Product on Alibaba.com

Јас сум запрепастен од цената. Вика min order quantity 1 piece.

Дали некој може да појасни што значи купување на големо од алибаба (или мало во случајов бидејќи може и 1 парче да се порача)? Имаат ли buyer protection како aliexpress?

Препоставувам целиот комплетен лаптоп го даваат по таа цена? Никаде не пишуваше дали е refurbished па би претпоставил дека е нов.

Продавачот има солиден рејтинг, што не верувам дека е превара (но немора да значи).

Па да му ебам мајката, будали ли сме тука што купуваме за тие пари celeron лаптопи? Од кај нашле такви лаптопи по таа цена?
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
458
379
Со сиот ум мислиш дека нешто што чини 3-4000$ ќе го најдеш за 3-400$???
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,677
1,484
sistrum.mk
Оваа е најдобро
10000 Piece/Pieces per Day
Да не се секираат купувачите, има за сите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Немогуќе таа машина по таа цена.
Само процесорот Интел го продава на МСИ по таа цена.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Ова верувам дека е реална цена / за купување на големо затоа и е ставено 300 - 400 долари од парче, зависи дали ќе купиш 100 или 1000 парчиња.

Уште не ви е јасно како е можно ајфон да купуваш по цена од 1000$ а реално вреди 150-200$ у делови?
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,677
1,484
sistrum.mk
Може да купиш едно парче ама се праќа со контејнер. И додека да се наполни еден контејнер збирна роба и да се прати до Солун. И таму д асе истовари и наша шпедиција да појде да го земе. Прво ке помине неколку месеци дур да стигне и кога ке се платат сите давачки таму ваму ке излезе релана цена.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ова верувам дека е реална цена / за купување на големо затоа и е ставено 300 - 400 долари од парче, зависи дали ќе купиш 100 или 1000 парчиња.

Уште не ви е јасно како е можно ајфон да купуваш по цена од 1000$ а реално вреди 150-200$ у делови?
Батали iPhone, BOM (bill of materials) не вклучува цени за R&D, маркетинг итн. Никој не го добива iPhone по цена од 150-200 долари, од фабрика директно оди за маргинални профити кај дилерите. Ако не се лажам, операторите сеуште не земаат процент од продажба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,405
28,096
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Најмалце 500$ чисти има Apple од секој X.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова верувам дека е реална цена / за купување на големо затоа и е ставено 300 - 400 долари од парче, зависи дали ќе купиш 100 или 1000 парчиња.

Уште не ви е јасно како е можно ајфон да купуваш по цена од 1000$ а реално вреди 150-200$ у делови?
Сепак тоа е сериозен хардвер, тоа не се ни фабрички цени. Погледни колку РАМ имам и какви чипови се вклучени. Сигурен сум 1080, HQ и 64Gb чипови коштаат бајаги повеќе од $300
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,029
1,219
А и ништо не те кошта да му пишеш една порака и да си го прашаш фино лепо, па и нас да не информираш каква е реалната ситуација.. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,279
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно