• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Алгоритми

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Сакам да учам алгоритми, очигледно не е доволно да знам програмски јазици, на интервју за работа ме дискредитираат зашо сум завршил академија за програмирање а не сум завршил ФИНКИ/ФЕИТ. Може да ми дадете добри туториали / книги за алгоритми и општо computer science logic principles? Фала ви однапред
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Извини, ако смеам да прашам, каква академија имаш завршено?

Јас знам одлични момци со 4 години средно угостителско школо што партал прават во JAVA и се на одлични позиции во одлична фирма.
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,478
1,001
На ФИНКИ за предметот Алгоритми и податочни структури ни ја препорачаа Steven Skiena - The Algorithm Design Manual, ама јас би ти препорачал напоредно и да најдеш курс на mitopencourseware или нешто слично.
На следниот алгоритамски предмет Алгоритми и Сложеност решаваме задачи на www.mendo.mk/algoritmi така да слободно можеш да отвориш и да решаваш и ти. Мислам дека само треба да си направиш акаунт на страната и задачите за вежбање ќе можеш и да ги тестираш, а задачите од лабараториски и колоквиуми ќе можеш само да ги читаш.
Добри странски страни со задачи ти се codeforces и hackerrank.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Извини, ако смеам да прашам, каква академија имаш завршено?

Јас знам одлични момци со 4 години средно угостителско школо што партал прават во JAVA и се на одлични позиции во одлична фирма.
Brainster. На последното интервју за работа не ги ни интересираше да видат портфолио, само рекоа „неаме добро искуство со дечки од академииве“, па си викам чим им се битни алгоритми и by-the-book мајндсет да земам да научам поише програмерски принципи наместо да се фокусирам на јазиците.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,197
3,779
На ФИНКИ за предметот Алгоритми и податочни структури ни ја препорачаа Steven Skiena - The Algorithm Design Manual, ама јас би ти препорачал напоредно и да најдеш курс на mitopencourseware или нешто слично.
А „уметноста на програмирањето“ од Доналд Кнут актуелна е уште?
 

apo808

Intern
16 август 2016
64
35
Brainster. На последното интервју за работа не ги ни интересираше да видат портфолио, само рекоа „неаме добро искуство со дечки од академииве“, па си викам чим им се битни алгоритми и by-the-book мајндсет да земам да научам поише програмерски принципи наместо да се фокусирам на јазиците.

Кому да се битни и кои се тоа ним ? Твојот approach е дека ти после таа академија си allstar девелопер и они се грешка ? Алгоритми и начин на размислување како програмер >>>>>>>>> јазиците, ама не можам да ти објаснам колку побитно. Сум работел неколку технологии и никогаш не сум имал тешкотии освен краткиот период на адаптација што е нормален. Колку траела таа академија и што изучуваше на истата? Можеби на интервјуата на лош начин ти кажале или ти лошо си толкувал, во секој случај во право се и не треба потценувачки да гледаш на тоа (извини ме ако јас те сфаќам грешно во болдираниот текст). Објасни малку подетално што и како си изучувал и што сакаш да работиш како би ти помогнале.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Кому да се битни и кои се тоа ним ? Твојот approach е дека ти после таа академија си allstar девелопер и они се грешка ? Алгоритми и начин на размислување како програмер >>>>>>>>> јазиците, ама не можам да ти објаснам колку побитно. Сум работел неколку технологии и никогаш не сум имал тешкотии освен краткиот период на адаптација што е нормален. Колку траела таа академија и што изучуваше на истата? Можеби на интервјуата на лош начин ти кажале или ти лошо си толкувал, во секој случај во право се и не треба потценувачки да гледаш на тоа (извини ме ако јас те сфаќам грешно во болдираниот текст). Објасни малку подетално што и како си изучувал и што сакаш да работиш како би ти помогнале.
Напротив, многу сум реален дека сум почетник и дека треба уште да учам, никогаш тоа не го кријам на интервјуа, но и никогаш не ми рекле „ти фалат алгоритми“, ова беше првпат. Инаку за фронт-енд станува муабет, јаваскрипт, реакт, хтмл/цсс. Академијата траеше 6 месеци, се учеа ствари од гит до реакт, поминавме и нешто php/mysql/lampp. Знам дека се битни алгоритмите, но не ги учевме на академија, а и никој досега не ми рекол дека се requirement за влез во ИТ фирма.
Не ги обвинувам што имаат повисоки критериуми, затоа и побарав помош за да научам, не се обидувам да најдам shortcut него да го совладам и тоа за да си ја качам вредноста на пазарот.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

apo808

Intern
16 август 2016
64
35
Напротив, многу сум реален дека сум почетник и дека треба уште да учам, никогаш тоа не го кријам на интервјуа, но и никогаш не ми рекле „ти фалат алгоритми“, ова беше првпат. Инаку за фронт-енд станува муабет, јаваскрипт, реакт, хтмл/цсс. Академијата траеше 6 месеци, се учеа ствари од гит до реакт, поминавме и нешто php/mysql/lampp. Знам дека се битни алгоритмите, но не ги учевме на академија, а и никој досега не ми рекол дека се requirement за влез во ИТ фирма.
Не ги обвинувам што имаат повисоки критериуми, затоа и побарав помош за да научам, не се обидувам да најдам shortcut него да го совладам и тоа за да си ја качам вредноста на пазарот.
Тогаш океј, јас ваљда грешно те толкував од мислењето кое го пиша. Види различни фирми имаат различни критериуми и не може никој преку тоа. Книгата што ти ја препорачаа е добра, за front-end и немам многу како да ти помогнам со литература бидејќи работам backend цел живот. Книга што можам да ти ја препорачам е Clean Code, верувај ми што и да работиш книгава е многу добра
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
918
762
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Лошо конципирани курсеви, бекенд без алгоритми е многу лоша работа. Фати прочитај ги книгите што ти ги препорачаа. Ќе инвестираш една недела, а ќе добиеш премногу.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,351
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно