1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Алгоритми

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Petarys, 23 Април 2019.

1. Petarys

Petarys
    Intern

17
    27
    28 Јули 2009
    Машко
    Web Developer
    Сакам да учам алгоритми, очигледно не е доволно да знам програмски јазици, на интервју за работа ме дискредитираат зашо сум завршил академија за програмирање а не сум завршил ФИНКИ/ФЕИТ. Може да ми дадете добри туториали / книги за алгоритми и општо computer science logic principles? Фала ви однапред

2. Astro

Astro
    Guru

5,809
    7,847
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Извини, ако смеам да прашам, каква академија имаш завршено?

Јас знам одлични момци со 4 години средно угостителско школо што партал прават во JAVA и се на одлични позиции во одлична фирма.

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,432
    814
    1 Април 2012
    Машко
    На ФИНКИ за предметот Алгоритми и податочни структури ни ја препорачаа Steven Skiena - The Algorithm Design Manual, ама јас би ти препорачал напоредно и да најдеш курс на mitopencourseware или нешто слично.
    На следниот алгоритамски предмет Алгоритми и Сложеност решаваме задачи на www.mendo.mk/algoritmi така да слободно можеш да отвориш и да решаваш и ти. Мислам дека само треба да си направиш акаунт на страната и задачите за вежбање ќе можеш и да ги тестираш, а задачите од лабараториски и колоквиуми ќе можеш само да ги читаш.
    Добри странски страни со задачи ти се codeforces и hackerrank.

На mdeni и Petarys им се допаѓа ова.
  4. Petarys

Petarys
    Intern

17
    27
    28 Јули 2009
    Машко
    Web Developer
    Brainster. На последното интервју за работа не ги ни интересираше да видат портфолио, само рекоа „неаме добро искуство со дечки од академииве“, па си викам чим им се битни алгоритми и by-the-book мајндсет да земам да научам поише програмерски принципи наместо да се фокусирам на јазиците.

5. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,747
    1,938
    19 Јули 2013
    А „уметноста на програмирањето“ од Доналд Кнут актуелна е уште?

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,432
    814
    1 Април 2012
    Машко
    За книгава имам слушнато од некаде така да најверојатно ја имаат спомнато.

7. apo808

apo808
    Intern

39
    16
    16 Август 2016
    Машко
    Кому да се битни и кои се тоа ним ? Твојот approach е дека ти после таа академија си allstar девелопер и они се грешка ? Алгоритми и начин на размислување како програмер >>>>>>>>> јазиците, ама не можам да ти објаснам колку побитно. Сум работел неколку технологии и никогаш не сум имал тешкотии освен краткиот период на адаптација што е нормален. Колку траела таа академија и што изучуваше на истата? Можеби на интервјуата на лош начин ти кажале или ти лошо си толкувал, во секој случај во право се и не треба потценувачки да гледаш на тоа (извини ме ако јас те сфаќам грешно во болдираниот текст). Објасни малку подетално што и како си изучувал и што сакаш да работиш како би ти помогнале.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Petarys

Petarys
    Intern

17
    27
    28 Јули 2009
    Машко
    Web Developer
    Напротив, многу сум реален дека сум почетник и дека треба уште да учам, никогаш тоа не го кријам на интервјуа, но и никогаш не ми рекле „ти фалат алгоритми“, ова беше првпат. Инаку за фронт-енд станува муабет, јаваскрипт, реакт, хтмл/цсс. Академијата траеше 6 месеци, се учеа ствари од гит до реакт, поминавме и нешто php/mysql/lampp. Знам дека се битни алгоритмите, но не ги учевме на академија, а и никој досега не ми рекол дека се requirement за влез во ИТ фирма.
    Не ги обвинувам што имаат повисоки критериуми, затоа и побарав помош за да научам, не се обидувам да најдам shortcut него да го совладам и тоа за да си ја качам вредноста на пазарот.

9. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

502
    202
    28 ноември 2015
    Машко
    :) 3000 страни.

10. apo808

apo808
    Intern

39
    16
    16 Август 2016
    Машко
    Тогаш океј, јас ваљда грешно те толкував од мислењето кое го пиша. Види различни фирми имаат различни критериуми и не може никој преку тоа. Книгата што ти ја препорачаа е добра, за front-end и немам многу како да ти помогнам со литература бидејќи работам backend цел живот. Книга што можам да ти ја препорачам е Clean Code, верувај ми што и да работиш книгава е многу добра

На Petarys му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Zippo

Zippo
    On your way to fame

624
    566
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Лошо конципирани курсеви, бекенд без алгоритми е многу лоша работа. Фати прочитај ги книгите што ти ги препорачаа. Ќе инвестираш една недела, а ќе добиеш премногу.

На Petarys му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. DEXTER
    Одговори:
    17
    Прегледи:
    4,755
  2. SkyDriver
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    1,763