• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

"Alexander the Great." Microsoft® Student 2009

  • Ја почнал/а темата
  • #1

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Интересен податок за тоа дека нашата историја е навистина историска кажува и податокот кој случајно го најдов разгледувајќи новата Microsoft Student With Encarta Premium 2009 каде што пишува следното:

Alexander the Great
King of Macedonia, conqueror
Birth 356 BC
Death 323 BC
Place of Birth Pella, Macedonia
Known for Destroying opposition as he saw necessary, but allowing subservient conquered societies to retain traditions and organizational structure, observing and adopting their practices as suited his needs
Conquering Persia and portions of India and Egypt, adapting military tactics for success against diverse enemies
Milestones 338 bc Commanded the left wing of the Macedonian army in defeat of the Greeks at Chaeronea
336 bc Ascended the throne of Macedonia after the assassination of his father, King Philip II
335 bc Established control of Greece by crushing uprisings in Thebes

Microsoft ® Encarta ® 2009. © 1993-2008 Microsoft Corporation. All rights reserved.

Значи ова е некој доказ дека нашата историја е вистинска, и не е искривена.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Овие се општо познати податоци, не дека луѓето од Microsoft ги откривале..

А што се однесува на доказ, Encartaта на Microsoft не е некој извор што може да се користи како некаков "доказ".
Незнам колку си упатен, ама никој не негира дека постоела Македонија и Александар Македонски, се негира дека ние сме наследници на таа цивилизација.

Знам дека сте оптвоварени од медиумите последниов период, но би ве замолил да избегнувате вакви теми кои можат да завршат со политички дискусии.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно