• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AlertPay

Quake-

Intern
5 мај 2009
46
0
Штотуку добив ВИЗА Електрон дебитна картичка од стопанска банка и би сакал да го верификувам мојот акаунт...

Ги напишав информациите на картичката и во финалната фаза ми бара некаков код за да можам да ја верификувам картичката.

Пишува дека процесот трае од 2-3 работни денови.. а поминаа повеќе од 5 и статусот се промени, но како да го најдам тој код (on your credit card statement) односно каде да го барам, во Банка ?

Поздрав.

;)
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Ќе си извадиш извештај за трансакциската од шалтер , или ако имаш онлајн проверка на сметка можеш и таму да видиш.
Треба да има трансакција од алертпеј во чиј назив ќе биде содржан кодот што ти треба.
 

Quake-

Intern
5 мај 2009
46
0
Ќе си извадиш извештај за трансакциската од шалтер , или ако имаш онлајн проверка на сметка можеш и таму да видиш.
Треба да има трансакција од алертпеј во чиј назив ќе биде содржан кодот што ти треба.

Како да го видам тој код од е-банкинг системот од СТБ ?
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2.300
1.396
Па ќе ти се појави како трансакција од Алерт Пеј. Во објаснувањето на трансакцијата ќе ја видиш шифрата.
 

Quake-

Intern
5 мај 2009
46
0
Ме контактираа од банка и ми рекоа дека на алерт пеј не можам да користам ВИСА Електрон дебитна картичка... дали е тоа така ?
Постоела некоја друга картичка за тоа, и колку имаш толку трошиш, барем така ми кажаа мене.

А јас мислам бидејќи алерт ми ја прифати картичката и треба уште кодот, мислам дека не би требало да има проблеми, што мислите вие ?
 

jovica3

Intern
23 декември 2010
53
25
Дозна ли некој за таа другата картичка што постоела за алерт пеј?
 
И

Избришан член 5469

Гостин
Стопанска банка имаат посебна картичка за интернет купувања/плакања,ја имам таква,отиди си у банка и извади си таква,300 ден кошта.Ти даваат и ЦД, тоа е само за у македонија,а дебитната картичка е само за интернет
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
Подобро на ПејПал да си верификувал, оти алертпеј продавници онлајн има ги малку, додека пак ПејПал има на секој чекор.
 

everest

Intern
24 март 2009
293
28
Сеуште не сум се регистрирал на PayPal или AlertPay а имам некои пари кои што треба да ги повлечам. Ме интересира која опција е подобра во однос на плаќање провизија и сл.

Колку што разбрав најпрво треба да отворам девизна сметка, најдобро во Тутунска банка и да побарам VISA електрон дебитна картичка и потоа да се регистрирам на PayPal или на AlertPay.
 

everest

Intern
24 март 2009
293
28
Што да одберам при регистрација на Alertpay, Personal Starter или Personal Pro???:zbunet3:

И во полето за PIN што да внесам, некои произволни бројки кои што ќе ми требаат при логирање, или од некаде треба да го добијам тој број?
 

Gateway

Intern
21 март 2009
103
2
Дали има некој што се разбира со alertpay?
Ако испратам пари од мој alertpay на некој со кој сум се договорил за некаков бизнис и сега тој си ги зема парите и не сака да ја заврши работата и не сака да ми ги врати моите пари на мојот емаил од alertpay кажете ми како би си ги вратил моите пари од него ,дали има некој начин?
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
382
155
Прилеп
ЦЦ овие alertpay.com се мизерија жива, еден месец не им работи Withdraw to
Credit Card, а ми требат парите хитно

We apologize for the inconvenience, but credit card withdrawals are temporarily unavailable. Please select another withdrawal method.

Ем зимаат огромни провизии за секоја трансакција ...ужас

Дали има некој префрлано преку Bank Wire ? и за колку време стигаат парите на девизна сметка.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Исто и јас имам таков проблем.
Пишав тикет да прашам како е можно да неможеш да извадиш пари.
Еве одговор.
untitl1303889192.png

Подоле има една реченица за Bank Wire каде што вика reducing 5$ дали може да се намали провизијата тогаш би било супер пошто преку Bank Wire провизија моментално е 15$

Искрено незнам кога пак ќе проработи ова со кредитниве од AlertPay :(
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
382
155
Прилеп
Срамота за една фирма така да им откаже системот. Читам на facebook луѓето нон стоп ги прашуваат како да си ги повлечат парите.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Јас од некаде разбрав дека некој им пробил системот за картички и дознал информации. Само тоа јавно не се објавува и тешко да им веруваш на тие зборови пошто некогаш може да се и шпекулации.
Според моја предпоставка можно е и тоа да е причината за моменталната деактивација.
edit: мислам дека имаше некаква врска со ова ама не сум сигурен:
http://800notes.com/Phone.aspx/1-866-312-7733
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
382
155
Прилеп
Не се работи за хак, туку имаат проблем со банките, изгледа се немат договорено околу провизиите и овие од еднаш им ги исклучиле трансферите не им даваат да процесираат пари ( тоа е мое мислење ).

We apologize, but localized bank transfers to Macedonia are not supported

ЦЦ како се нервирам лелел

Ако знае некој да ми објасни која е разликата помеѓу

- bank transfer i

- bank wire ?

И имаат кеширање преку Check како функционира ова ?
 

Gateway

Intern
21 март 2009
103
2
Како е преку чек ?
за колку време ти стига чекот и дали ти стига чекот или пак одат и парите и чекот во неповрат ? :D
некој што знае нека пиши
 

Gateway

Intern
21 март 2009
103
2
Само ние во МК неможиме да повлечиме пари од Аlertpay преку credit card?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
За колку време стига чеков?
И ова Bank Wire подржуваат нашиве банки?
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
295
56
Исто и јас имам таков проблем.
Пишав тикет да прашам како е можно да неможеш да извадиш пари.
Еве одговор.
untitl1303889192.png

Подоле има една реченица за Bank Wire каде што вика reducing 5$ дали може да се намали провизијата тогаш би било супер пошто преку Bank Wire провизија моментално е 15$

Искрено незнам кога пак ќе проработи ова со кредитниве од AlertPay :(

brat i jas istoto go pisav i vo mejlot pisuvase deka neznaele koga pak bi profunkcioniralo ... taka da site transakcii momentalno gi pravam na moneybookers :)
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
295
56
Штотуку добив ВИЗА Електрон дебитна картичка од стопанска банка и би сакал да го верификувам мојот акаунт...

Ги напишав информациите на картичката и во финалната фаза ми бара некаков код за да можам да ја верификувам картичката.

Пишува дека процесот трае од 2-3 работни денови.. а поминаа повеќе од 5 и статусот се промени, но како да го најдам тој код (on your credit card statement) односно каде да го барам, во Банка ?

Поздрав.

;)

брат треба да извадиш Visa интернет картичка и истата ќе ја користиш за каква било трансакција на интернет ... иначе картичката е 300 денара и ++50 денара за некојси сертификат ... планирам да ја пробам наскоро ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно