1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[ALERT] Keylogger in Hewlett-Packard Audio Driver

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Pulse, 12 Мај 2017.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,241
  1,254
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Само споделувам. Веста е објавена вчера (11.05.2017)
  Повеќе прочитајте на линкот подолу.
  Код:
  Verifying: MicTray64.exe
  Signature Index: 0 (Primary Signature)
  Hash of file (sha1): 3FE5F7704DF5989717A029BC3DA99527373797D2
  
  Signing Certificate Chain:
  [...]
        Issued to: Conexant Systems, Inc.
        Issued by: VeriSign Class 3 Code Signing 2010 CA
        Expires:  Mon Jul 03 01:59:59 2017
        SHA1 hash: 505507C3221B63E658D197E75EAEE0D3BC100F6C
  
  The signature is timestamped: Thu Dec 24 10:07:19 2015
  Timestamp Verified by:
    Issued to: Thawte Timestamping CA
    Issued by: Thawte Timestamping CA
    Expires:  Fri Jan 01 01:59:59 2021
    SHA1 hash: BE36A4562FB2EE05DBB3D32323ADF445084ED656
  [...]
  
  Код:
  https://www.modzero.ch/modlog/archives/2017/05/11/en_keylogger_in_hewlett-packard_audio_driver/index.html
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  5,994
  8,115
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Yea, we know. До прееска дискутиравме. Килогерот е во драјверот на Conexant.
  Направив проверка на два компјутери од листата на ризични и лог фајлот е секогаш празен и неизменет откако е инсталиран драјверот.

  Така да не се однесува на сите лаптопи.
  Утре ќе одам да проверам во една фирма со бајаги вакви машини во азлични периоди купувани и баш ме интересира да видам. Пошто јас им нудев Леново, они јок, сакале HP :D
   
  Последна промена: 12 Мај 2017
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  799
  522
  1 Јуни 2016
  Само за конексант на леново ? Пошо ја иам асус со конексант ..
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Седи, кец!

  DebugView

  Активирај го и гледај дали спорниот панел ги пресретнува дугмиќите. Ако логира тогаш во прозорот ќе има MicTarget кога притиснеш било какво дугме на тастатура.
  rr.png

  How to Check if Your HP Laptop Has the Conexant Keylogger
   
  На Oktar и Pulse им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  5,994
  8,115
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нормално дека ги пресретнува. Ако не ги пресретнува како ќе ги препознае контролите за звук? Тоа е нормално и очекувано.
  Туку кажи ми ти оти е празен лог фајлот? Да не пропуштам нешто?
   
Слични теми
 1. AlexM
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,384
 2. NothingElse
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  996
 3. d1master
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,233
 4. Problemo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  436
 5. mihovkris
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  780
Вчитување...

Сподели

Вчитување...