• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Албански хакери од Косово напаѓаат во Србија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


НАПАДНАТИ ВЕБ СТРАНИЦИТЕ НА ТРИ СРПСКИ ФИРМИ

АЛБАНСКИ ХАКЕРИ ОД КОСОВО НАПАЃААТ ВО СРБИЈА

Албански хакери од Косово ги нападнаа веб страниците на три фирми во српскиот град Горни Милановац и на нив го поставија знамето на Косово, пишува денеска белградскиот весник „Политика“.

Интернет провајдерите успелае да ги вратат веб страниците во нивниот претходен облик.

Пред десетина дени, на 4 август хакерска група од Косово го нападна сајтот на српското Министерство за земјоделство и сајтот на Српската православна црква. Еден ден претходно беше извршен хакерски напад врз сајтот на црногорскиот Парламент.

Извор: Сител
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
A be ovie Sitel se "fantasticni" sve za nekoi hakerski napadi kazuvaat..... de Rusija ja napadnala so virusi Gruzija......de Kosovo ja hakira Srbija:LOL::LOL::LOL:
Mizi Asan da ti bajam
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@trakilaki
Погледни добро во првиот пост и ќе видиш дека пишува:
Албански хакери од Косово ги нападнаа веб страниците на три фирми во српскиот град Горни Милановац и на нив го поставија знамето на Косово, пишува денеска белградскиот весник „Политика“.
Искористи го Google и ќе ја најдеш оригиналната вест во весникот Политика и ќе се увериш дека Сител не лажат туку само пренесуваат вест од српски весник. Еве ти ја оригиналната информација:
Електронска одбрана
:ha:
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Штета што косово немаат толку сајтови,да видеме што на нив ке и направаат српските хакери.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@trakilaki
Погледни добро во првиот пост и ќе видиш дека пишува:

Искористи го Google и ќе ја најдеш оригиналната вест во весникот Политика и ќе се увериш дека Сител не лажат туку само пренесуваат вест од српски весник. Еве ти ја оригиналната информација:
Електронска одбрана
:ha:
Sve e toa fino.........lepo. Ne komentiram nisto za tvojot post.
Samo veruvaj Sitel e medium na koj najmalku treba da mu se veruva. Barem jas taka mislam.
Eve eden mal primer(govorot na Gazdata na Sitel za vreme na nekoi parlamentarni izbori) : Site vikat da e Dzingo bil srboman........to nije tacno!:LOL::LOL::LOL:
Ali nema veze produzete na temava:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ок. Јас зборував конкретно за оваа вест, а не за политиката на информирање на Сител, објектовноста, газдата и сл.
Да не мешаме политика и национализам на форумов и да се вратиме на темата. :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Ок. Јас зборував конкретно за оваа вест, а не за политиката на информирање на Сител, објектовноста, газдата и сл.
Да не мешаме политика и национализам на форумов и да се вратиме на темата. :)
Ne be druze ne mesame nisto mala sala bese :LOL::LOL::LOL:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Слаби безбедносни мерки ништо друго. Има толку веб страни/сервери коишто не се правилно заштитени што секој ден има "графитирани" сајтови.
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
od kaj znaes deka "немаат толку сајтови"?
nivnite sajtovi se na .com .biz .net .info i .al
a koga ke se prenasocat kon .ks togas ke bide sosema drugo...
Нормално е дека ги користат .com .biz .net .info
Ама оди па барај ги?
А .al е за Албанија која во моментот е друга држава.
А сеуште немат своја .ks екстензија затоа што се многу млада држава.
А во Србија која е не знам колку патi подoбра и колку пати повеќе информатички развиена,нападите на овие косовски групи преставуват "гола вода" за нив.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Нормално е дека ги користат .com .biz .net .info
Ама оди па барај ги?
А .al е за Албанија која во моментот е друга држава.
А сеуште немат своја .ks екстензија затоа што се многу млада држава.
А во Србија која е не знам колку патi подoбра и колку пати повеќе информатички развиена,нападите на овие косовски групи преставуват "гола вода" за нив.
Od kaj znae kolku se razvieni?
Pojma nemas za Kosvskiot backbone izgraden od nasi firmi [zdelka nekde 10M $]
mnogu po brza, stabilna, bezbedna od onaa na "nasiot" MT (OC-12 / STM-4x)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,059
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно