• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Алатки за напади/мониторинг на мрежа

  • Ја почнал/а темата Ata
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Network Stumbler


Претставѕва бесплатна програма за детектирање на WLAN-ови на 802.11b, 802.11a и 802.11g. Се користи за многу работи во кои спаќаат:

• Да се провери дали мрежата е поставена како што сме сакале
• Да се најдат локации со слаба покриеност кај нашиот WLAN
• Да се детекираат останати мрежи кои можат да предизвикаат интерференција со нашата мрежа
• Да се детектираат неавторизирани “rogue” пристапни точки
• Да се користи рекреативно за WarDriving
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Da, Cain e dobar, a ako sakas nesto samo za monitoring na mrezata na tvojot PC probaj EtherDetect
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Зборуваме за аларки за мониторинг, cain иако има некои способности за тоа, тој е развиен во прв случај со идеа за sniffer и password cracker. Не гледам некоја искористеност за каин за мониторинг.

ПС: Гледајте ја датата
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Зборуваме за аларки за мониторинг, cain иако има некои способности за тоа, тој е развиен во прв случај со идеа за sniffer и password cracker. Не гледам некоја искористеност за каин за мониторинг.
Pa sniffanjeto traffic ti dava info za samiot traffic, ne? :) Ova za mene znachi monitoring...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
S, да, тоа е всушност мониторинг, но со Каин не верувам дека ќе може нешто да се направи освен пасвордите да се снифаат... Поарно tcpdump нека поткрене :p
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
извините због offtopic но морав да одговорам
@markomk од кај ги откопуваш овие теми

не ти е прва што ја откопуваш во последно време

орво погледни дата на последен коментар
ил ипак доколку те интересира баш тоа подобро би било да отвориш нова тема
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,063
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно