Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Alat za graficka

Статус
Затворена за нови мислења.

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.996
10.590
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Ако прашуваш не е за тебе :)
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.764
10.252
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Alucard

Unstoppable
22 октомври 2012
2.007
2.046
Скопје, Македонија
kakov alat mi treba za odlemuvanje i zalemuvanje na site delovi na graficka

Најбитен „алат“ што ќе ти треба за на крај, од кога ќе ги одлемиш и залемиш сите делови на графичката, е канта за ѓубре.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.477
14.764
kakov alat mi treba za odlemuvanje i zalemuvanje na site delovi na graficka
giphy.gif


Брат, тој потфат не е за тебе веруј ми. И професионалец да си шансите дека ќе успееш во такво нешто се минимални а не па како аматер. Барај си ги парите назад.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
746
492
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-12400F
Motherboard
ASUS PRIME B660M-A D4
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus M.2 + Western Digital 4TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston HyperX FURY™ 32GB
Video card
ASUS Dual GeForce RTX™ 3050 OC Edition 8GB
Case
Cooler Master K350
OS
Windows 11 Pro x64
Робот
 

Атачменти

  • 13615.png
    13615.png
    43 KB · Прегледи: 23

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.802
1.688
sistrum.mk
Ти треба добра релна и ништо друго, се ќе испадне од неа сите компоненти.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.764
10.252
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Другари, а да не сме малку престроги према членот? Се сеќавам на едни времиња каде што вака почнуваше ентузијазмот за хардвер и се креираа професионалци на тоа поле. Можеби и ваквото размислување не дотера да купуваме ново кога старото ќе се расипе...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.378
7.322
Скопје
www.facebook.com
каде што вака почнуваше ентузијазмот за хардвер и се креираа професионалци на тоа поле.
Ако до пред 5-6 години успешно сум испекол графика у рерна и до ден денешен да работе зашто тогај не сум професионалец моментално?
Не заборавај колку души се откажавте од поправки на графички :)
Низ ск на прсти на една рака ке избројам.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.764
10.252
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако до пред 5-6 години успешно сум испекол графика у рерна и до ден денешен да работе зашто тогај не сум професионалец моментално?
Не заборавај колку души се откажавте од поправки на графички :)
Низ ск на прсти на една рака ке избројам.
Абе генерално зборам, за се е вака не само за графички, а од нив секој нормален ќе се откаже затоа што нема соодветна документација и вредноста на поправката ја надминува вредноста на графичката во 70% од случаите.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
446
319
Кај нови модерни компоненти баш и тешко е нешто да репарираш, особено повеќеслојни плочи, не е само до одлежување и прелемување на битни компоненти..а и при одлемувањето на чипови се знае и колкава е шансата да се откотнат еден куп контакти на плочата :)
Иначе за алат е најлесно, фен на топол воздух, пинцети и добар течен калај+флукс.

П.с ако ти е за вежбање, учење и истражување океј, вреди да вложиш во алат..
Ама ако ти е целта дека од прва ке успееш да оправиш нешто и да работи(а немаш искуство) ич да не вложуваш пари, подобро купи си нова графичка.
 

Klaus

Intern
17 мај 2014
52
20
Vo tvojot frizider
Другари, а да не сме малку престроги према членот? Се сеќавам на едни времиња каде што вака почнуваше ентузијазмот за хардвер и се креираа професионалци на тоа поле. Можеби и ваквото размислување не дотера да купуваме ново кога старото ќе се расипе...
mnogu strogost epten strogost bace,od edna greska pa do smeja i zafrkacija
Мислењето е автоматски споено:

Кај нови модерни компоненти баш и тешко е нешто да репарираш, особено повеќеслојни плочи, не е само до одлежување и прелемување на битни компоненти..а и при одлемувањето на чипови се знае и колкава е шансата да се откотнат еден куп контакти на плочата :)
Иначе за алат е најлесно, фен на топол воздух, пинцети и добар течен калај+флукс.

П.с ако ти е за вежбање, учење и истражување океј, вреди да вложиш во алат..
Ама ако ти е целта дека од прва ке успееш да оправиш нешто и да работи(а немаш искуство) ич да не вложуваш пари, подобро купи си нова графичка.
ne za vezbanje poleka po poleka a za fen na topol vazduh od kaj moze da kupam? NEJKAM NARACKI OKEJ?
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.764
10.252
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Oh well, maybe there should be one child left behind...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.827
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно