1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Активен HDMI или DVI-D to VGA адаптер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Draynor, 2 Јануари 2018.

 1. Draynor

  Draynor
  Gaining Experience

  50
  58
  16 Април 2016
  Машко
  Дали некој знае каде може кај нас да се купи активен hdmi ili dvi-d to vga адаптер. Мониторот ми подржува само vga а сакам да купам 1050ti која не работи со пасивен адаптер.
   
  На Tenny и Psycore им се допаѓа ова.
 2. mpejchinovski

  mpejchinovski
  Intern

  2
  1
  14 Август 2017
  Машко
  Само што купив GTX 1050 Ti и го имав истиот проблем. Порачав активен DVI-D - VGA адаптер од ДДКом и работи перфектно. Се надевам дека ова ќе ти помогне.
  Еве ти линк:
  DVI-D 24+1 Male to VGA Female Active Adapter Converter
   
  На PandaBomber му/ѝ се допаѓа ова.
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  905
  1,457
  12 Септември 2013
  Машко
  Јас ова го купив. Врши работа.
   
 4. Draynor

  Draynor
  Gaining Experience

  50
  58
  16 Април 2016
  Машко
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cyrilz

  cyrilz
  Intern

  16
  7
  28 Септември 2017
  DVI-D, DVI-I, DisplayPort, HDMI, VGA... Секој монитор/графичка различна приказна. Нема секоја година нов монитор да купувам. Па ќе земеш адаптер, па не чини активен требало.. И јас го имам истиот проблем (gtx 1050). Истражував по нетов онака потемелно која е најдобра солуција.

  Со овие понови графички се губел делумно квалиетот прегу аналогниот (VGA) сигнал, па најпрепорачливо според nVidia било преку DisplayPort (пр.за гејминг на високи резолуции и fps). Ако не тоа, најприфатливо е преку DVI-D или HDMI.

  Разгледав по Алиекспрес, покрај адаптериве, има и кабли (можеби подобро решение) кои започнуваат со еден а завршуваат со друг приклучок пр. DVI-D / DVI-I > HDMI / VGA, или DP > HDMI / VGA.. или обичен HDMI > HDMI.
   
 6. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  443
  393
  21 Мај 2016
  Машко
  Колку ви се стари тоа мониторите што имате VGA барем во последниве 5-6 години скоро сите идат со барем еден DVI и HDMI и VGA како главен
   
 7. cyrilz

  cyrilz
  Intern

  16
  7
  28 Септември 2017
  И постари да се од тоа, зошто да купуваш нов монитор ако си задоволен од постоечкиот и немаш реална потреба, заради конекторите шо не се унифицирани ?

  Мојот пр. има и HDMI но на графичката има само еден HDMI кој ми е резервиран за телевизорот, па не сакам да местам цело време од позади куќиште кабли. Ќе набавам веројатно DisplayPort > HDMI кабел, или со некаков адаптер.

  Инаку заборавив да напоменам, ако идете со HDMI (на добра гејминг машина) пожелно е да биде High speed HDMI, по можност 2.0
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Ма јок, другар зема лани нов Samsung 22 инча само со VGA, ама и цената му беше као за со VGA околу 5К.
  Најверојатно имаат постара залиха, чистат магацини. :p
   
 9. mpejchinovski

  mpejchinovski
  Intern

  2
  1
  14 Август 2017
  Машко
  Ова мислам дека нема да ти работи бидејќи не ми изгледа на активен адаптер. Јас купив многу слично на ова и не ми работеше.
   
 10. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  443
  393
  21 Мај 2016
  Машко
  Епа ја така го користам имам кабел од едната страна е hdmi од другата е DVI,DVI во графичката хдми на мониторот

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 11. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  90
  3 Јануари 2016
  Машко
 12. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
 13. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Јас имам исто, работи на рх 570 без гајле
   
  На worker_x му/ѝ се допаѓа ова.
 14. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Значи сепак е активен конвертер?
   
 15. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Па не знам дали е активен не верувам тие нели се поголеми?
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 17. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  сите хдми то вга се активни, најчесто се со исти чип и сите работат доколку не се со фабричка грешка
   
  На worker_x му/ѝ се допаѓа ова.
 18. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Немора да значи, битно да има внатре електроника што ќе ја прави конверзијата.
   
 19. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  594
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  HDMI носи само дигитален сигнал, VGA само аналоген. Конвертер помеѓу овие две неможе да биде пасивен.
   
Слични теми
 1. olikomerc
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,081
 2. tomi
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  623
Вчитување...

Сподели

Вчитување...