• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ako moze pojasnuvanje za nekoi prasanja

  • Ја почнал/а темата
  • #1

clen na it

Intern
14 август 2008
5
0
sakam da kupam mesto domein i da instaliram joomla templejt

dali moze poveke strani na edno mesto/hosting
dli se plaka za sekoja poedinecno
dali treba firma/i dali moze poveke web strani na ista firma
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
clen na it, доколку купеш хостинг со опција за хостирање на повеќе домени на него тогаш, да може да хостираш повеќе страни на еден хост и мислам дека може да се хостираат повеќе страни а еда форма... зошто да не
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Можеш да хостираш повеќе страни на еден хостинг.
Секоја си ја плаќаш спрема потребите на фирмата.
За web страна со обична содржина не ти е потребна фирма.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Секоја си ја плаќаш спрема потребите на фирмата.
За web страна со обична содржина не ти е потребна фирма.
друже имаш најнеразбирливи постови кои сум ги прочитал до сега

ај види што е прашањето
какво везе има плаќање, и зошто пишуваш плаќање кога не праша дечкото за тоа

а за страни до поспецифична содржина ти треба фирма :rolleyes:

друже можеш да ставиш колку домаини сакаш
наравно за платен хост обишно е неограничено или е некоја голема цифра
но доколку сакаш повеке јоомла страни да ставиш
не ставај превише јоомлата го цица серверот
едноставно е преку cpannel ке си го додадеш домаинот
(пред тоа кога ке го купиш ке му ди ставиш DSN)
и ке ти се креира папка или ти ке наведеш како да се вика или стандардно мислам дека е именадомаин и во таа папка ти е root за тој домаин
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
друже имаш најнеразбирливи постови кои сум ги прочитал до сега

ај види што е прашањето
какво везе има плаќање, и зошто пишуваш плаќање кога не праша дечкото за тоа

а за страни до поспецифична содржина ти треба фирма :rolleyes:

друже можеш да ставиш колку домаини сакаш
наравно за платен хост обишно е неограничено или е некоја голема цифра
но доколку сакаш повеке јоомла страни да ставиш
не ставај превише јоомлата го цица серверот
едноставно е преку cpannel ке си го додадеш домаинот
(пред тоа кога ке го купиш ке му ди ставиш DSN)
и ке ти се креира папка или ти ке наведеш како да се вика или стандардно мислам дека е именадомаин и во таа папка ти е root за тој домаин
Изгледа само ти не си го разбрал постот. Човекот си праша за плаќањето! А во неразбирливоста на постовите тебе никој неможе да те помине...
sakam da kupam mesto domein i da instaliram joomla templejt

dali moze poveke strani na edno mesto/hosting
dali se plaka za sekoja poedinecno
dali treba firma/i dali moze poveke web strani na ista firma
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Зависи од хостинг понудата.
Најверојатно SOA и MX дозволуваат повеќе домени да се пријават на истиот, а можеш и алијаси за истите.
А доколку сакаш да се обидеш со повеќе странички во склоп на еден домен, тогаш е неограничено. Постојат некои хост понуди во кои ти бројат и страници, али обично се бројат мегабајти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,920
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно