• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ako izbrisete od C:\WINDOWS\Prefetch ?

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Побрзо ќе се стартува, ова го имам ставено во втората верзија на REDitor.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас на секои 2-3 дена го празнам тој фолдер. Не сум приметил позначајно побрзо работење на компјутерот но мислам дека побрзо се стартува системот ако се бришат тие фајлови.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Јас го празнам кога-како. За брзината на стартовање прави разлика ана не некоја драматична. Пробај си ти, не е кај сите така.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
jas gi izbrisav sega za prv pat za proba ......

ooooo epa aj sea da chastish :D
btw.
Според ова јас што го најдов вели да НЕ го пипкаш тој фолдер.
jas pak imam chitano deka bash e potrebno da se brishat tie , kako i ostanatite nepotrebni falechinja (ex. temp), ne zaradi neshto, tuku samo zaradi toa shto nemaat nikakva uloga, a go polnat HDD , i posle nekoe vreme doagja do naglo zabavuvanje i tn i tn...
ps. kako shto kazhaa i ostanatite, na mnogu mesta pichuva deka so toa se zabrzuva startuvanjeto na kompjuterot..Isto imam chitano i jas, ama neznam kolku e tochno.. odnosno kaj mene nishto ne se osekja..
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
znam deka i temp se brise uste nesto drugo dali ima da se bise za da imam memorija na mojot ""golem "" hard disc
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
batali takvi programcinja-- poveke pravat steta otkolku so ke ti pomogne

jas koristev SpeedUpMyPC 3.0 i moze gi cistese tie foldercinja no najverojatno "cistese" i nesto so ne treba..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хмм не би пробувал да го бришам сепак е Виндоуз
hmmmz.. interesno :D
Jas go koristam CCleaner od samiot pochetok,ushte koga izleze, i do den denes ushte ne mi ima neshto korisno izbrishano.. I isto taka samoto programche pred sekoe brishenje ti dava opcija za BackUp pa taka da i da se izbrishe neshto korisno, lesno kje mozhesh da si go vratish nazad.. Jas lichno ni ednash nemam napraveno backup so nego, i do sega dali od toa stvarno shto programata ne gi chepka potrebnite raboti ili od srekja ne mi ima napraveno problemi :D
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Убрзува, ама може да се каже неприметно, или едвај приметно.
Ништо страшно. Таму се кеширани сите стартувани апликации. И при наредно стартување истите се стартуваат побрзо. Ако го избришеш Prefetch можеби ќе ти се стартува компјутерот побрзо, ама пак апликациите ќе ти се стартуваат поспоро првиот нареден пат кога ќе ги стартуваш.
 

timbatec

Intern
8 октомври 2008
6
0
Vaka, za PC-a so pomala RAM memorija preporaclivo e da se prazni toj folder duri i celosno da se iskluci "Prefetching"-ot, tia faljovi se sozdavaat so sekoe startuvanje na sekoja aplikacija za ponatamosno pobrzo startuvanje megjutoa ja opteretuva RAM memorijata, eve kako da se iskluci:
1. Start - Run - regedit
2.Najdi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters\EnablePrefetcher]
3.Setirajte value "0" za celosno da go islucite.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,079
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно