• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ajde pomos za problem so igri

fatithegamer

Intern
26 јуни 2008
10
0
Sega vaka.Iam inno 3d ge-force 8500gt gddr3 so 256 mb ram so default klokovi 500/1050/700 i ja iam overklokuvano do 670/1406/765.Prethodno denta koga ja kupiv Crysis instalirav i dodeka igram na Crysis samo ednas mi se sluci da mi da se iskluci igrata i da mi izleze kutija na desktop so crna pozadina i pisuva debug i close a na GRAW i na GRAW2 mi se desi nekolku pati a na Scarface taman da uklucam igra ke se zamrzne isamo restart spasuva.Vo posledno vreme na PES 2008 mi pravi problem sred igra ke se ukoci ali so stiskanje na Windows kopceto na desktop ili Ctrl+Alt+delete ke se oporavi.Sega ne znam u so moze da e problemot dali e do drajveri ili do sto e.Na GRAW uste mi prai da ne e do igrata stignav do edna misija i na isto mesto mi se isklucuva igrata.Ako moze pomos sto poskoro.Fala:ermm:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Sega vaka.Iam inno 3d ge-force 8500gt gddr3 so 256 mb ram so default klokovi 500/1050/700 i ja iam overklokuvano do 670/1406/765.Prethodno denta koga ja kupiv Crysis instalirav i dodeka igram na Crysis samo ednas mi se sluci da mi da se iskluci igrata i da mi izleze kutija na desktop so crna pozadina i pisuva debug i close a na GRAW i na GRAW2 mi se desi nekolku pati a na Scarface taman da uklucam igra ke se zamrzne isamo restart spasuva.Vo posledno vreme na PES 2008 mi pravi problem sred igra ke se ukoci ali so stiskanje na Windows kopceto na desktop ili Ctrl+Alt+delete ke se oporavi.Sega ne znam u so moze da e problemot dali e do drajveri ili do sto e.Na GRAW uste mi prai da ne e do igrata stignav do edna misija i na isto mesto mi se isklucuva igrata.Ako moze pomos sto poskoro.Fala:ermm:

Најверојатно ти се прегрева графичката од многу оптоварување и оверклокување. Види ја температурата преку nTune за време кога е оптоварена и постирај ја тука.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
хмм. само на игри ти прави вака а? или ако ти е на игри.. прво провери ја температурата, па после додади уште некој кулер, и ако ти прави уште така удри формат и инсталирај ги оригиналните драјвери.. ако уште ти прави така пробај да го однесеш на сервис.. тоа можам да ти кажам само.. и јас имав еден ист проблем вака и формат и оригинални драјвери го реши проблемо. прво види со температурата..

поздрав!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Ја мислам дека е до температурата. Ти си ја оверклокувал графичката али треба да ја дополниш со некое друго кулерче, ти треба стварно јако ладење за графичката ако не сакаш да имаш проблеми после оверклокувањето.
 

fatithegamer

Intern
26 јуни 2008
10
0
na crysis samo ednas mi ima napraveno a na drugite so gi spomenav vo prethodniot post pocesti i sega ja igrav Crysis pola saat i niso ne mi napravi a na nTune monitorview mi pokazuva 67 C toplina na grafickata zatoa ne smetam deka se pregreva grafickata.Zatoa sto ovaa 8500 vazi za edna od najladnite graficki karti vo svojata serija.I da ve prasam iam od ECS maticna ploca geforce 6100SM-M2 i so mozam procesor na AM2 da staam mozam li nekoja Quad Core od phenom ili bilo kakva pojaka od Amd Dual core.I kolku e dilerska cena na 8800GT.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
хмм. вистински гејмер си бил.. стај му кулер на картицата и види пробај дали пак ќе ти прави проблеми... (само немој од процесорот да го извадиш за да го ставиш на графичка, баш така направи еден другар):LOL::LOL:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
na crysis samo ednas mi ima napraveno a na drugite so gi spomenav vo prethodniot post pocesti i sega ja igrav Crysis pola saat i niso ne mi napravi a na nTune monitorview mi pokazuva 67 C toplina na grafickata zatoa ne smetam deka se pregreva grafickata.Zatoa sto ovaa 8500 vazi za edna od najladnite graficki karti vo svojata serija.I da ve prasam iam od ECS maticna ploca geforce 6100SM-M2 i so mozam procesor na AM2 da staam mozam li nekoja Quad Core od phenom ili bilo kakva pojaka od Amd Dual core.I kolku e dilerska cena na 8800GT.

Тука си во грешка друже. 67 С не се малку. Ако не планираш да ставиш друг кулер, намали го клокот. И на матичната не можеш да ставиш Phenom. Следниве процесори ги поддржува матичната: Athlon 64 X2 Dual Core/ Athlon 64/Sempron processor
 
Не се малку, со оглед на тоа дека таква е кога не е оптоварена.

Мојата стара графичка идлуваше на 68-70 степени а при терет идеше до дури 95-100. Коа ке надминев 110 се гасеше 3Д делот на јадрото и ме шибаше назад на десктоп. Така да се што е под 100тка е нормално, а оптимално е 50-80. Над 140 степена гори графичката заувек, ама ретко која модерна графичка ке ти го дозволи тоа денеска, сите имаат заштитни механизми. Иначе во врска со проблемот на дечкото за 8500GT, не се работи за висока температура, туку нестабилен оверклок, нека го намали малце.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
Мојата стара графичка идлуваше на 68-70 степени а при терет идеше до дури 95-100. Коа ке надминев 110 се гасеше 3Д делот на јадрото и ме шибаше назад на десктоп. Така да се што е под 100тка е нормално, а оптимално е 50-80. Над 140 степена гори графичката заувек, ама ретко која модерна графичка ке ти го дозволи тоа денеска, сите имаат заштитни механизми. Иначе во врска со проблемот на дечкото за 8500GT, не се работи за висока температура, туку нестабилен оверклок, нека го намали малце.

true true
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Мојата стара графичка идлуваше на 68-70 степени а при терет идеше до дури 95-100. Коа ке надминев 110 се гасеше 3Д делот на јадрото и ме шибаше назад на десктоп. Така да се што е под 100тка е нормално, а оптимално е 50-80. Над 140 степена гори графичката заувек, ама ретко која модерна графичка ке ти го дозволи тоа денеска, сите имаат заштитни механизми. Иначе во врска со проблемот на дечкото за 8500GT, не се работи за висока температура, туку нестабилен оверклок, нека го намали малце.

Хммм, тука си у право... My mistake.
 

fatithegamer

Intern
26 јуни 2008
10
0
druze ti vikam koga e optovaren e na 67 max do 72 ide ali vaka na miruvanje e od 50 do 52 max.A sea se mislam da zeam nova graficka 9600GT dali od ecs ili od Gigabyte cenata e mala razlika a mislam deka ovoj na ecs e podobar.


GIGABYTE GF9600GT PCX, 512GDDR3, TVout, 2xDVI (256bit) ovaa e 7.814 МКД

---

ECS GF9600GT PCX 512DDR3, HDTVout, 2xDVI (256bit) ovaa pak e 8.214 MKД
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Види... Почекај малце да дојдат кај нас новите графички од АТИ и цените многу ќе паднат. Почекај и во блиска иднина ке можеш да имаш многу појака графичка за тие пари!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Се очекува во многу скоро време. Тоа е кога во се мораме да бидеме последни... За 2 недели најверојатно треба да се појават во некои продавници.
 

fatithegamer

Intern
26 јуни 2008
10
0
ajde so sreka neka mie ja smeniv ovaa mojava za HD 3870 512MB GDDR4 od Sapphire.Utre ke ja zeam ke ja staam i ke si sibam Crysis.HEHE
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.568
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно