1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ajax почетник

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од petar.bt, 14 Јуни 2010.

 1. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  да ми препорачате некоја добра книга за AJAX и да прашам за примерот овај тука. целиот код го разбирам само не ми е јасно што функција има овај ред:
  Код:
  if (xmlhttp.readyState==4 && xmlhttp.status==200){
    document.getElementById("txtHint").innerHTML=xmlhttp.responseText;
  }
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,263
  13,202
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако xmlhttp.readyState е еднаков на 4 и акo xmlhttp.status е еднаков на 200 тогаш на document.getElementById("txtHint").innerHTML додели ја вредноста од xmlhttp.responseText.


  == се користи како знак за споредба за еднаквост. Само = се користи за доделување на вредност. && се користи како логички знак за споредба "И". Само & се користи како бит-манипулативен оператор.
   
 3. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  не условот ми е јасен што значи само зошто баш то е еднакво на 4 и ова другото на 200? ако го сменам во друга бројка скриптата не работи и што всупност се тие xmlhttp.readyState и xmlhttp.status?
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,263
  13,202
  23 Јануари 2008
  Манга
  xmlhttp.readyState HELP
  xmlhttp.status HELP
  Значи, gооgle ти е другарче. На многу прашања едноставно ќе најдеш одговор користејќи го гугл. Па така, пред да отвориш тема на форумов за тривијални прашања, искористи го гугл. Па друи откако нема да го најдеш одговорот таму, отвори тема.
   
 5. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  petar.bt, во примерот што си го дал, се проверува дали xmlhttp.readyState е еднакво на 4, т.е. success статус,и доколку хедерот од бараната локација врати 200 , значи све е ОК.


  Јас би ти ја препорачал библиотеката jquery која е перфект за вакви нешта. Почнувајќи од ефекти па се до ајакс. Буквално нема потреба од споредување вакви работи,плус е компатибилна со сите прелистувачи што поддржуваат JavaScript и AJAX.

  Jquery ја користат многу страни како Google,Facebook итн.
   
Слични теми
 1. Retardinjo
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,634
 2. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,353
 3. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,230
 4. Nikola_sr
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,514
 5. Papa Benedikt
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,305
Вчитување...

Сподели

Вчитување...