• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ај ако може малку помош околу wireless

  • Ја почнал/а темата
  • #1

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
вака фаќам една конекција wirelass(k-net) со најдов web key но неможам добијам мрежа се ама нема интернет до што може да биде???
 

Атачменти

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Најверојатно DHCP-то не ти доделува IP за да можеш да користиш интернет, ти може да се конектираш на таа мрежа со статичка адреса, а ако си се конектирал така тешко дека ќе имаш интернет. Пробај да се конектираш на таа втората што ти е мрежа (iglobal) слободната па види дали таму ќе имаш интернет.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Најверојатно DHCP-то не ти доделува IP за да можеш да користиш интернет, ти може да се конектираш на таа мрежа со статичка адреса, а ако си се конектирал така тешко дека ќе имаш интернет. Пробај да се конектираш на таа втората што ти е мрежа (iglobal) слободната па види дали таму ќе имаш интернет.
пробав ми стои Х на мрежата :zbunet3:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Најверојатно DHCP-то не ти доделува IP за да можеш да користиш интернет, ти може да се конектираш на таа мрежа со статичка адреса, а ако си се конектирал така тешко дека ќе имаш интернет. Пробај да се конектираш на таа втората што ти е мрежа (iglobal) слободната па види дали таму ќе имаш интернет.
Physical Address: 00-11-6B-3C-2B-F0
IP Address: 192.168.182.82
Subnet Mask: 255.255.252.0
Default Gateway:
DHCP Server: 80.77.156.1
Lease Obtained: 8/09/2008 11:02:25 AM
Lease Expires: 8/09/2008 3:02:25 PM
DNS Server:
WINS Server:
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
K-Net osven sto imaat wep key, imaat staveno i mac address filter zatoa nemozes da se konektiras. I mene mi se ima takvo desavano sto pati.....
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Штом имаат ставено MAC address filter, тогаш ќе треба да ти каже некој MAC адреса што користи интернет од таа мрежа и да ја ставиш таа MAC адреса наместо твојата за да може да се конектираш, не гарантирам дека ова ќе ти успее бидејќи можно е да не може да се појават две IP со иста MAC адреса, тоа зависи како им е поставен рутерот, ако не им е тогаш можеш да фураш така.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,055
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно