Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Airpods Pro 2nd gen. firmware update

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Здраво дечки,

Постои ли некој трик исфорсирано да се надгради софтверот на Apple Airpods Pro 2 генерација?
Пробав и преку iphone и преку МacOS ама никако нејќе да мрдне. :(
Читам на нет дека многу луѓе имаат проблем со надградбата, стварно е пропуст на Apple што не овозможиле опција за мануелна надградба со некој прогрес бар за да се види дали мрда процесот и до каде е.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Јас досега не сум имал некој проблем со упграде на фирмвер, автоматски го прави во прва прилика кога ке бидат исполенти условите, ваљда тоа знаши полна батерија, да не се користат и штотијазнам. Шознам, наполни ги, и после само отвори ги и почекај да видиш дали ке се смени нешто. Тебе као на 3 верзии поназад фирмвер ти се или???
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Целосно ги наполнив, па пробав и со отворена кутија и со затворена, па ги вадев и ставав, па слушав неколку минути и пак ги враќав и никако да мрдне. Стои на 5Е135 фабричката верзија...
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
Да не ти се некоја фејкоина? Пошто има ептен добри копии што и ајфон ги прикажува како оригинал, али неможе да им се апдејтува фирмвер.
Од кај ти се земени?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Да не ти се некоја фејкоина? Пошто има ептен добри копии што и ајфон ги прикажува како оригинал, али неможе да им се апдејтува фирмвер.
Од кај ти се земени?
Од Америка ги увезов ама според серискиот број се оригинал.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
EDIT: Сташна 99% копија биле со оригинален сериски број. :ROFLMAO:
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
150
55
EDIT: Сташна 99% копија биле со оригинален сериски број. :ROFLMAO:
Ајфонот дали ти е со иос 17, доколку не ти е може да неможеш да апдејтираш.. Јас го имам истиот проблем со iwatch, имам iphone x и последен update е ios 16.7.6. Кога сакам да го update часовникот ми вика дека мора да направам update на телефонот.. Ејпл ме притиска да купам нов iphone .
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Ајфонот дали ти е со иос 17, доколку не ти е може да неможеш да апдејтираш.. Јас го имам истиот проблем со iwatch, имам iphone x и последен update е ios 16.7.6. Кога сакам да го update часовникот ми вика дека мора да направам update на телефонот.. Ејпл ме притиска да купам нов iphone .
Тајфунот е апдејтиран на последната верзија, туку ова фалцов слушалки се проблематични. Среќа што се освестив со апдејтов дека се фалц па да си напраам рефунд.
99% копија, се приметува прво по кутијата дека беше обложена во целофан, после онаа траката неправилно се искина при отварање, и во блутут сетинзите се гледа дека фалат повеќе опции што ги има на оригиналните.
Ама секоја чест за тој шо ги копирал, 99% се исти барем на изглед а во звукот на моменти се прекинува емитувањето и по тоа се приметува дека се дефектни.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Тајфунот е апдејтиран на последната верзија, туку ова фалцов слушалки се проблематични. Среќа што се освестив со апдејтов дека се фалц па да си напраам рефунд.
99% копија, се приметува прво по кутијата дека беше обложена во целофан, после онаа траката неправилно се искина при отварање, и во блутут сетинзите се гледа дека фалат повеќе опции што ги има на оригиналните.
Ама секоја чест за тој шо ги копирал, 99% се исти барем на изглед а во звукот на моменти се прекинува емитувањето и по тоа се приметува дека се дефектни.
После сите овие докази, не ти беше одма јасно дека се фејк? :) Од кој сајт ги зема?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
965
479
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
После сите овие докази, не ти беше одма јасно дека се фејк? :) Од кој сајт ги зема?
Од Ebay. И пред некоја година имав земено Airpods 3rd gen и беа оригинални, немаше целофан кутијата, фино се одлепуваше траката, си се апдејтираат неприметно на најновиот фирмвер и нормално си работеа. Мене ме зезна серискиот број, тука лежи мајсторијата. Уште кога стигнаа го проверив бројот и гледам дека се оригинални и си викам се е ок. Ама кога читнав на нет дека ставале сериски броеви од оригинални дури тогаш се свестив. Легенди се, стварно перфектни клонови на изглед.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Да не ти се некоја фејкоина? Пошто има ептен добри копии што и ајфон ги прикажува како оригинал, али неможе да им се апдејтува фирмвер.
Од кај ти се земени?

Јас имам едни такви и можам да го потврдам ова. Ги земав за да го пробам фитимгот дали ќе ми лежат во уво. Инаку уште по цената се приметува, оригинал се 250 евра овие се 30-40 па и поефтини.

Не сакав уште во првиот пост да споменам, да не се наљути ОП, ама ете.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
EDIT: Сташна 99% копија биле со оригинален сериски број. :ROFLMAO:
Да да, сибале мајката, и тој момент го имаат решено со проверката на сајт кај епл. Сигурно клонираат IMEI и сериски број од легитимни со активна гаранција.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
645
1.114
Скопје
Што значи “прва копија”? Никад не го разбрав тоа. Ваљда како “најфул” опрема кај колите и претходниот сопственик бил доктор/архитект.
Најблиску до оргиналот, се нарекува прва копија.

Еве уште една копија на Airpods Max.

IMG_0290.jpeg IMG_0291.jpeg IMG_0292.jpeg IMG_0293.jpeg IMG_0294.jpeg IMG_0295.jpeg
 
Последна промена:

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Која институција ги сертифицира како "прва копија, најблиску до оригинал"? Ако сам си го утврдиш тоа, треба значи да ги пробаш сите копии, или барем добар дел од нив, вака, првите што си ги купил и се копија... да, на некој начин се прва копија... за тебе :|

Иначе лоши се, да бидеме реални, имам дома едни такви, конекцијата е катастрофа, командите врска немаат, батеријата исто катастрофа. Превара си е превара.
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
645
1.114
Скопје
Која институција ги сертифицира како "прва копија, најблиску до оригинал"? Ако сам си го утврдиш тоа, треба значи да ги пробаш сите копии, или барем добар дел од нив, вака, првите што си ги купил и се копија... да, на некој начин се прва копија... за тебе :|

Иначе лоши се, да бидеме реални, имам дома едни такви, конекцијата е катастрофа, командите врска немаат, батеријата исто катастрофа. Превара си е превара.
Не си земал прва копија, јас ги имам двата модели што ги постирав, звук имаат одличен, командите се исти како оргиналот.Едина разлика на airpod pro 2 gn,е тоа што не работи noise cancellation.Иначе имам користено т.е пробано најмалце 6-7 модела од копииве што се,и деф овие горе што ги постирав се 1:1 копија,така се водат на пазарот.
 
Последна промена:

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.876
4.690
Прва копија подразбира дека на поглед или на допир нема разлика од оригиналот. Значи покрај производот и амбалажата, и ознаките и сѐ останато изгледа како оригиналот.
Разликите се воочуваат при користење, кај некои производи дури ни тогаш.

Она што не е на ниво на прва копија, се забележува веднаш. Разликата може да е во квалитет, во изработка, во материјал, во лого, во пропратни елементи, во што било друго...

И со оглед дека се работи за фалсификати, нема акредитирана институција што одредува, туку сѐ е на часна реч.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
Иначе лоши се, да бидеме реални, имам дома едни такви, конекцијата е катастрофа, командите врска немаат, батеријата исто катастрофа. Превара си е превара.
Зависи, имаш и добри. Има со различни чипови/драјвери(звучници) и по различни цени. Одамна ги гледав, и имаше модели докај некои $60-70, дирек од кај тие од кај што зимаат дечките по паркинзи и по ибеј што ги продаваат ко оригинали. Не е којзнае каква слушалка тоа аирподсот па покрај функциите да е тешко и со добар звук копија да се направи.
Му однесов на едно пријателче што има прва генерација аирподс про, да истестира 5 различни жичани без да им знае цена. И како модел што му звучи како аирподсот избра слушалки од $25, а пошто претходно му кажав дека во купот има слушалки од $15 до $120, ги процени дека тие се од $120 :).
Мада секако ризикот е поголем дека нема да трae фејковача.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
И со оглед дека се работи за фалсификати, нема акредитирана институција што одредува, туку сѐ е на часна реч.
My point exactly! Си видел некој некогаш да каже "втора копија"? Не, нели?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.492
5.740
Прошлиот век се преснимуваа видеокасети (и аудио де) и прва копија беше копирана од некаков мастер... Сликата стакло. А ако има малце мастери, прикаската идеше дека некој донел во Љубљана мастер, па од неа се направиле неколку први за „дистрибутерите“ надолу, значи во Белград е прва, во Скопје втора, во Охрид трета па некој што го рентал сакал да си го гледа пак па има четврта копија… Кај цртаните (и за деца и за возрасни) немаше значење, ама се случуваше хит филм да се гледа како со резолуција 100х100. Нејсе, прва копија беше ЗА-КОН!
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
И со оглед дека се работи за фалсификати, нема акредитирана институција што одредува, туку сѐ е на часна реч.
Така е, ама и не баш, има нијанси. Имаш цело едно комјунити што се занимава со проблематикава, дали за лична употреба дали за препродавање ко копии или оригинали. Си имаат проверени продавачи кај кои секоја различна копија е означена со посебно име или верзија, и знаеш што ќе добиеш. Која копија е колку добра е базирано на информацијата од продавачите за спецификациите и сведоштва од луѓе што веќе ги купиле, или па лично си пробал одреден модел и си дошол до заклучок за квалитетот.
 
Последна промена:

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
EDIT: Сташна 99% копија биле со оригинален сериски број. :ROFLMAO:
Една од причините заради кои алудирав пред некое време во некој оглас да не се изложуваат јавно сериски броеви. Поготово од Apple.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.155
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно