• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аирлија! Intel Penryn 45 nm!

M

Mr.Alien

Гостин
Е па, мислам дека нема да претерам ако кажам Бог да го прости АМД!
Првиот модел од најновата серија на Intel процесори изработени во 45 nm процес се појави на пазарот порано отколку што беше најавувано. Се работи за четиријадрениот модел Intel Core 2 Extreme QX9650 со работен такт од 3 GHz, 12 MB второстепен кеш (!!!), 1333 MHz собирница.
Останатите четворојадрени модели од EXTREME серијата ќе носат ознаки QX 9770 и QX9775. Максимален работен такт - 3,2 GHz. Овие два модели ќе имаат собирница од 1600 МHz и 12 MB L2 кеш. "Обичните" четиријадрени модели, Core 2 Quad Q9300, Q9450 и Q9550, ќе имаат 1333 MHz собирница, по 12 MB L2 кеш, освен моделот Q9300 кој ѓе има "само" 6 MB L2.
По 6 MB L2 ќе имаат двојадрените Penryn модели, со ознаки Core 2 Duo E8190, E8200, E8300, E8400 и E8500. Собирницата на овие модели има работен такт од 1333 MHz. Максималниот работен такт (Е8500) изнесува 3,17 GHz.
Двојадрените модели ќе имаат назив Wolfdale, а четиријадрените Yorkfield.
Во сите овие нови модели Intel го имплементирал долгоочекуваниот SSE4 сет инструкции, кој ѓе донесе огромни подобрувања во поглед на мултимедиските апликации - на пример, енкодирање/декодирање DivX во HD.
И на полето на серверските процесори има новитети. Ќе се појават и Penryn - базирани XEON-и, со коден назив Harpertown. Повќе детали за нив наскоро.
imageview.php


FORZA INTEL :metal::bravo: !!!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
четиријадрениот модел Intel Core 2 Extreme QX9650 со работен такт од 3 GHz, 12 MB второстепен кеш (!!!), 1333 MHz собирница. WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOW

Ај бог да го прости АМД
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Bravo za intel!
I pokraj toa shto sum ljubitel na intel, mislam deka ova ne e bash 'bog da go prosti AMD'. Kako i sekoja kompanija, taka i AMD ima svoj padovi. Mislam deka kupuvanjeto na ATI od strana na AMD beshe ogromna greshka, da se nadevame deka kje se izvlechat od krizata za dobroto na nas korisnicite. Ako ne e AMD na pazarot, cenite na intel kje bidat nenormalno visoki, a spored nekoi analisti taa cena bi bila i duplo povisoka od segashnata. AMD za sega se pokazha kako dobar konkurent.
 

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
Core 2 Extreme QX9770

najnoviot sto iskocil od laboratorija pred 3 nedeli e Intel Core 2 Extreme QX9770, ke bide vo prodazba nekade vo 2008 god

Testiran e i mozete da gi vidite performansite vo slika ,:)


cpuz_3200.png


bios.pngbidejki uste nema maticna so fsb 1600 se preporacuva fsb 1333 na overclock,
i maticnata so 1600 fsb ,X48 Chipset , ke bide dostapna vo 2008

Ekstremna konfiguracija :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
cestito za Intel!!! a za AMD.. hm.. bi sakal da go vidam nivniot odgovor.. kakov li procesor oni sea kje napravat.. ostanuva da cekame i videme :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Од AMD најавуваат нешто посебно за 2008 година кога ќе го лансираат АМ3 socket. Па останува да почекаме и да видиме што ќе извадат. Јас искрено очекувам нешто фантастично. :bravo::bravo::bravo:
За сега доколку би имал доволно пари би одбрал AMD Phenon64 9600 Quad core Spider platform so ATI Radeon HD 3870 графичка. Мислам, конфигурацијава е гејмерска за потполно уживање во реалноста на графиката. Неодолива комбинација на моќност и цена. :bravo::bravo::bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Од AMD најавуваат нешто посебно за 2008 година кога ќе го лансираат АМ3 socket. Па останува да почекаме и да видиме што ќе извадат. Јас искрено очекувам нешто фантастично. :bravo::bravo::bravo:
За сега доколку би имал доволно пари би одбрал AMD Phenon64 9600 Quad core Spider platform so ATI Radeon HD 3870 графичка. Мислам, конфигурацијава е гејмерска за потполно уживање во реалноста на графиката. Неодолива комбинација на моќност и цена. :bravo::bravo::bravo:

Odlicen spoj nema sto :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
attachment.php

Еве ги датумите на излегување на процесорите на пазарот и цени за 1000 парчиња...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Од AMD најавуваат нешто посебно за 2008 година кога ќе го лансираат АМ3 socket. Па останува да почекаме и да видиме што ќе извадат. Јас искрено очекувам нешто фантастично.
Definitivno gi jadat no da se nmadevame deka ova zatisje na AMD e zatisje pred burata koja sledi

И јас очекувам осетен одмак на новите AM3 процесори во однос на актуелните АМ2, но сепак не нешто спектакуларно како што тоа беше со појавата на Core 2 Duo. Intel засега е во недостижна предност така што ни со АМ3 AMD нема да му се приближи доволно за да го загрози. Еве зошто.

Kako i sekoja kompanija, taka i AMD ima svoj padovi. Mislam deka kupuvanjeto na ATI od strana na AMD beshe ogromna greshka, da se nadevame deka kje se izvlechat od krizata za dobroto na nas korisnicite. Ako ne e AMD na pazarot, cenite na intel kje bidat nenormalno visoki, a spored nekoi analisti taa cena bi bila i duplo povisoka od segashnata. AMD za sega se pokazha kako dobar konkurent.

Не е грешка интеграцијата со ATi, туку терминот на интеграцијата е погрешно одбран. Тоа се случи во ек на големата офанзива на Intel. Како што вероватно се сеќавате, за купувањето на ATi дел од парите ги обезбеди AMD од своите фондови, а дел беа кредити од банки. Тоа значи голем одлив на средства во наредните години, средства кои (да не беше интеграцијата) можеа да се вложат во развој на нови технологии, со кои AMD би бил рамноправен во трката со Intel.
A замислете го овој потег - Intel и nVidia како една фирма?
 
30 август 2007
36
1
Интел во секој случај пријатно изненадува..Користам АМD..И гласав за АМД...Значи ќе има натпревар и пол..Во секој случај АМД пак ке изведе нешто што сите ќе не изненади..И корисниците на интел и нас, корисниците на амд...;)
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
со оглед на тоа дека со phenom, AMD воопшто не успеаа да се приближат до core2, а толку долго го влечкаа, нема ни со АМ3 ништо да направат. тоа е само галама во обидот да останат во игра. high-k на интел им даде 5 години предност. ова воопшто не е добро, цените допрва ќе растат...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.803
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно