1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ainol Mini PC II | RTL8723B

Дискусија во форумот 'Oстанати' започната од NERD., 2 Мај 2016.

 1. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,448
  369
  19 Април 2010
  Машко
  Успешно имам инсталирано android x86/remix os на ainol novo w8, но никако да добијам WiFi.
  Од Ainol имаат извадено кутивче со истите спецификации како и таблетот, само што има dual boot windows и android 4.4. Барав слика од целиот OS/firmware restore на интернет, но нема.
  Идејата ми е да го искористам кернелот од андроидот на аинол, со андроидот што го имав инсталирано.
  Ако некој има купено ваков бокс, ве замолувам да ме исконтактирате.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,448
  369
  19 Април 2010
  Машко
 3. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,448
  369
  19 Април 2010
  Машко
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,235
  509
  3 Април 2008
  тој realtek-от треба да е подржан од Linux (така да и од Android x86/Remix).
  каков Remix инсталираше, можда само треба да се доинсталира kernel драјверот за wifi.
   
  На NERD. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,448
  369
  19 Април 2010
  Машко
  Процедурата со доинсталирање на драјверот во kernel е тоа што не ми фаќа глата. :)
   
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,235
  509
  3 Април 2008
  Со оглед дека android-от цел таков системски image, не е баше лесно да, но ако кажеш што си инсталирал ќе може да проверам како се custom-изира. тоа веќе сигурно е можно.
   
  На NERD. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,448
  369
  19 Април 2010
  Машко
  remix os 64 битен, со efi фајлови од 32 битниот и скоро секој андроид х86.
   
 8. joki89

  joki89
  Intern

  17
  5
  27 Јануари 2017
  Машко
  Јaс имaм еден Аинoл мини пц 2 aмa гo избришaв aндрoид oперaтивниoт систем преку кoмпјутер менaџмент.... Мoже ли дa ми кaже некoј кaкo дa инстaлирaм чистa виндoвс 10-кa? Мoментaлнo си рaбoти нa 10-кa aмa имaм сaмo 20гб oд мемoријa ми требaaт и oние дoпoлнителни 6-7 гб зa креaтoрс aпдејт.. Некoј зa пoмoш?

  Испратено од LG-K580 преку IT.mk форум апликација
   
Слични теми
 1. goki1990
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,225
 2. Tawe
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  2,096
 3. l1d0v1c

  Проценка LG G2 mini за делови

  l1d0v1c, 28 Март 2017, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  529
 4. DrMTR
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,274
Вчитување...

Сподели

Вчитување...