1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Age of Empires 3 и други RTS, како да играм online?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Torlakian, 23 Март 2020.

 1. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  122
  21 oктомври 2014
  Машко
  Пробувам да хостирам Age of Empires 3 преко GameRanger и ми дава Symmetric NAT Router, дека нема да може да се приклучи никој ни мене, ниту јас можам на други хостови да се конектирам?

  Пробував опции во рутер, порт форвардинг и друго, ама изгледа не може ова од ВИП модемот да се среди? Знае ли некој ?

  Други опции читам hamachi и ова Garena? Да се замарам ли си овие или и таму ист проблем ќе има како ова Symmetric NAT Router ?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,818
  4 ноември 2013
  Машко
 3. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  122
  21 oктомври 2014
  Машко
  Го пробав не сакаше, сега пак го пробав проработи некако, испробав хост со некој рандом, ама многу лаг имаше, а и шубе ми некако преко ова?
  Не се разбирам, што ме советуваш ти ?

  цел ден потрошив ццц не ми се верува, само поради некои модем сетинзи од А1 или што и да е да не можам да играм, ебати работу

  едит: на овој начин од линкот изгледа оди преку сервер во Холандија дали е така хахахах затоа има лаг изгледа ?
   
  Последна промена: 23 Март 2020
 4. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  66
  77
  27 Септември 2017
  Машко
  Ако си ОК да играш Frozen Throne, овој туториал горе-доле работи (со EuropeBattle Archive пристапот). Во друштво успеавме да се пуштиме неколку партии пред некој месец со ограничен успех. Од 5 луѓе само двајца можеа да креираат партии (никогаш не сфативме зашто само тие двајца можеа). Ако креираше некој од другите тројца, играта не стартуваше. Али ако креираше некој од избраните, играта си работи супер.

  Алтернативно успеавме и StarCraft да ја пуштиме со Hamachi и работеше ОК. Само на жалост немам линкови за неа. Ниту од кај ја симнавме ниту кој туториал го користевме. The Frozen Throne никогаш не проработе со Hamachi. Исто немавме баш среќа ни со GameRanger ни Garena.

  Тоа е моето искуство од пред некој месец, можеби ќе ти уштеди малку време.
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,282
  4,818
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако најдам време и нерви ке ви креирам еден сервер па може ке ви се приклучам и "групно да се исплескаме" :D
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  66
  77
  27 Септември 2017
  Машко
  Update за StarCraft: Brood War. Очигледно играта била бесплатна веќе некое време (не сум знаел) и си работи OK за multiplayer преку Battle.net.

  Може да се собере преку Battle.net launcher-от (Battle.net Desktop App).
   
  На Torlakian и RoninMK им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...