1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Афтермаркет кулер за R9 290

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од hazard_mkd, 9 Јануари 2014.

1. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко
    Што афтермаркет кулери одговараат за R9 290 ?

Си иам мака, греат мн пошто копам лајткоин. Ај сеа ќе ги оладам, не е толку проб. Ама за летни периоди ми е фрка.

Дури добивам некои фикс идеи да направам ладење со минерално масло :) радијатор од кола, пумпа од машина за перење, масло од продавница и аквариум еден :)

2. psyside

psyside
    Rising Star

26,164
    26,827
    4 Септември 2008
    Продај, купи Tri X, thank me later.

3. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

Многу разлика ќе ми се фати . ако ги дадам по 20, до 25 за Tri X има 5000ки. x4 карти, уште една нова ќе зеам за толку :)

Најдов меѓувреме Gelid GC-VGA02-01 . Ги има за по 35-40 eur на нет.

4. psyside

psyside
    Rising Star

26,164
    26,827
    4 Септември 2008
    Ќе заштедиш ~2000, а vrm-то ќе ти гори на тие фанови како што знам, Tri X е измислена за копање.

Ама сепак да не испадне дека наметнувам, твој избор.

Creed_Bratton, vane44 и на hazard_mkd им се допаѓа ова.
  5. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

Фала на совет посекако. Тие Tri X стваааарно ми прават многу кејф. Можда една за мене за гејмање да зеам здравје...

сеа само ми е да најдам најефтино да ги оладам копачиве. реф 290ки

6. psyside

psyside
    Rising Star

26,164
    26,827
    4 Септември 2008
    Избегни го Icy за копање, барај друго решение, Icy е далеку е од добар за vrm температури, а знаеме сите после пролонгирана оптеретеност колку се качуваат темепратурите, после 10-на минути со при гејминг Icy 290/290X доаѓа до Vrm1 = 100c, а тек на копање ќе биде ужас.

7. vane44

vane44
    Баниран/a

1,417
    774
    26 ноември 2010
    кај се залетевте сите зимава да копате и уште проблем имате да беше јули август ќе ве прашав тогаш што ќе правите
    кој има проблем со температури нека користи клима јас користев месец ипол за моите карти кога беше +40с

8. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

261
    269
    6 Март 2013
    Машко

Па поефикасно него со peltier... или кој има ладен подрум, и така ќе биде испразнета зимницата :)

На hazard_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

Мене толку ми сечит. Ќе ги збрцам во масло, хладњак од кола закачвам и ајт создравје.

Без замарање, и така не планирам да продавам ништо..

На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Bas toa ke ti go pisuvav, nema mnogu eftino da te fati ama ke bide dobro, smetaj deka oklu 30-40L maslo ke ti trebaat :D. Ili dopolnitelen ventilator golem ventilator sto gi sluzat za ladejne po kaficite da mu go nasoces, drugo resenie e ventilator od parno od kamion da izvades i vodata da ja lades ne ti treba zatvroen sistem, mozes i po edna lopata mraz da mu frlas, i parnoto ladno ke duva i na kaj niv svrteno.

11. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,211
    3,568
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    А математиката како ти излегува да даваш пари за кулери за сите картички наспроти да ги продадеш и купиш Tri X?

12. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

за нова tri-x 100eur треба да доплатам, за кулери по 50 испаѓа.

Све опрема веќе имам. Малсо имам по набавна, хидрол. Индустриски изменувач на топлина вода/масло, како и класичен радијатор. пумпа за вода од машина за перење. За резервар можам метален да направам по мерка.

13. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

261
    269
    6 Март 2013
    Машко
    метален поради издржливост на температура или ...

14. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

Да. Ради издржливост на температура, и општо побезбедни се, башка и рачки можам да му заварам. Стакло може да се распука на висока температура. Сеа нема да се гледа внатре како би изгледало, али не ми е до тоа.

Башка со масло добиваш апсолутна тишина, а и јако ладење.

На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

261
    269
    6 Март 2013
    Машко

Знам за маслото... за резервоарот дискутирам. Ако е метален нема да гледаш дали ротираат вентилатори, не дека помагаат многу во масло, ама го движат топлото масло по на страна од хитсинкот. Намена на рачки не гледам некоја... Колку луѓе ќе го кревате и кај ќе го носите полно со масло. А за пукање, ако маслото е до 80 степени може и да издржи и пластика и стакло. Аквариум ми е некако подобра солуција... Ама на крај краева ти си знаеш, не дека немаш аргументи... Ако е за пукање работата, незнам колкава температура ќе има маслото во лето, со 4 или колку и да имаш 290ки. Од друга страна бељата од пукање е ...

16. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Koga ke gi potopes vo maslo nieden del ne treba da vrti, taka da ventilatorite se isklucuvaat ne se tie propeleri i da rabotat kaj ke go nosat masloto :D koga ke vlezes vo kada so voda sejkavas na nekoe mesto poladna e vodata na nekoe potopla zatoa e pumpata. Kolku ti ilzeguva volumen okulu 40L?

17. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

вентилаторите ќе си останат да работат, добри се за мешање на маслото и елиминање на врели точки. Вентилатор/пропелер иста работа.

Иначе литар си е мерка волумен по дефиниција, така да сам си пресметуваш колку ќе ти треба масло. Површина на основата X висина.

18. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Da de, kaj tebe kolku ke ilzleze, kolku litri?
    Neam sretnato potopen build i neso da vrte hardovite se nadvor i ventilatorive da rabotat, pumpata od masina ke ja brka rabotata pojke od dovolno nemas prestava kolku e brza nie so trijak ja limitiravme

19. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

97
    100
    16 Март 2011
    Машко

Уште немам пресметано колку место ќе ми треба све да сместам, лесно е тоа после се прави математиката.

Тргам вентилатони од графички, само на процесор ќе оставам вентилаторот да работи, али се мислам хладњаците дали да стојат прцврстени на картичките или све да тргнам голи да ги оставам?

иначе претпоставував деќа ќе заврши пумпата работа, прилично јаки се овие во машина за перење што ги ставаат за нашава намена, а реално нема некакви отпори маслото, освен некој си мал пад на притисок во радијаторот.

20. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Heatsinkovite trebaat sto poglem toa podobar ke ima podobro razmenuvajne na toplinata, mozes toa plastikata odozgora na grafickite da ja trgnes, znaes na pogolema povrsina mozes polesno da ja trgnes toplinata, ne ti trbea ni na procesorot ventilator, ako tie do tolku deka pumpata ke bide slaba stavi uste edna tie barem se eftini ama mislam deka so edna za nepolni dve minuti ke ja svrtes celata tecnost

Слични теми
  1. AndrejGagale
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    1,093
  2. unknown-xx
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    799
  3. duleee