1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

After market cooler ili liquid cooler ?

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од bokirulz, 9 Април 2020.

 1. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Zdravo decki, sto bi preporacale za CPU cooler, aftermarket ili liquid ? Fala , pozdrav
   
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Поздрав боки, тука влегуваат во игра повеќе фактори пред давање добра препорака:

  - што CPU имаш?
  - каков кулер имаш моментално?
  - каква ти е моменталната вентилаација во куќиштето? (дали имаш case fans, колку и какви)
  - за што ќе го користиш процесорот? (планираш да оверклоковаш или не? интензивна работа ќе тераш или casual?)
  - буџет

  Инаку афтермаркет (дел) е секој оној дел којшто заменува default (stock) дел, што значи и AIO (liquid all in one) и custom AirTower се афтермаркет разладувања. Валјда мислеше ти на Air vs Liquid cooler.
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На stefan_off, krashot, gOJDO и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тешко је говорити после друга Рикимаруа...
   
  На krashot, TATA_MATA, StalkeR и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  701
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ај да се прошлепам на темава, не за друго баш дојдов иста тема да отворам.

  Имам Ryzen 3600, се е на сток. Моментално користам Gamerstorm MAELSTROM 240T, но не сум задоволен, ми галами. Финтата е што процесорот прави големи спајкови во температура. Пример: Компјутерот е на идле, отварам Google Chrome и одма слушам кај почнуваат да бучат кулерите, 3 секунди и пак престануваат. Незнам дали треба да се оптимизира нешто во биос околу работата, напоните, дали има нешто врска со рамот што е клокнат на 3200 мхз?

  Лонг стори шорт, дали ми треба нов кулер и каков би ми препорачале? Одговори кон @Rikimaru
  1. AMD Ryzen 3600 stock
  2. Gamerstorm MAELSTROM 240T, AIO
  3. Моментално имам 3 влезни 120мм кулери напред, и 2 издувни на решетката од цпу кулерот.
  4. Буџет 3-4к, би клокал, ама сега за сега не, сакам да сум futureproof.

  Поздрав и благодарам за ОП што не се лути што се шлепам:)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Каква матична плоча имаш? Дали си на последниот BIOS кој можеби ги пегла спајковите? Тој процесор и со сток кулер не би требало да има проблем со ладење, ама е препорачано афтермаркет. Тој кулер ти што го имаш е оверкил за тој процесор, ако е исправен се разбира.
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Така работат новите Ryzen Zen 2 процесори. Исто и кај мене 3800ката скока со температури. Имаше повеќе изјави од АМД вработени на реддит и по форуми зошто е тоа така и не се сеќавам точно на детали да ти објаснам но немај гајле така треба да биде. Изгуглај ако не те мрзи од официјални извори ќе добиеш подетално инфо. Ти најпрво ќе апгрејдираш БИОС стабилен па ќе си инсталираш најнов AMD chipset driver ДИРЕКТНО од АМД преземен и ќе наместиш после тоа RYZEN BALANCED PLAN во POWER OPTIONS. Овој план е overall најдобар и ќе помогни донекаде за тоа да не скокаат многу јадрата каде не треба. Има еден подобар Power Plan за single core но е од 3rd Party CPU tester русин будала наречен 1usmus. Го немам испробано бидејќи нема некои огромни придобивки.

  Исто така матичната менува дали е спремна со убаво VRM или не. Па ќе уклучиш PBO и се што треба во БИОС. Оди на youtube барај го buildzoid тој нуди најдетални образложенија за zen2:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=0J3Iswsvdvc


  изгледај го неговово видео детално за да видиш што треба во БИОС да уклучиш.

  Тоа што ти бучат вентилаторите, тоа е нивната состојба/изградба/старост/неисчистеност, а причината да забучат и завртат веќе ти споменав дека е нормална и е тоа што Zen 2 цело време скока од Idle до Full Load на некои јадра зависно што пресметки правиш и затоа такви рандом скокови на температура гледаш. Секако зависи и тоа каква fan curve имаш подесено. Со рамот нема никаква врска не се секирај за тоа. Мојот рам на 3800 работи клокнат и не менува ништо.

  Ако ти смета бучавата, ти предлагам наместо да купуваш цело AIO, само два нови вентилатори тивки и ефикасни да земиш и да ги смениш на моменталното AIO и ќе си подесиш некој fan plan да се уклучуваат на дадена температура и да не вртат full. Ноктуа од секогаш правеле ефикасни и тивки вентилатори. Ти предлагам Ноктуа да разгледаш најнови статични вентилатори. Во буџетот сметам дека тие фанови ќе влезат, ама не се сеќавам кај нас кој продаваше Ноктуа пасивни.

  Инаку прашувам за моментален Air Balance, бидејќи зависно куќиштето некаде годи positive air pressure, некаде negative, а во поголем случај balanced директен airflow е најважен. Кај мене пример издувната моќ е поважна за да цица топол воздух од графичката бидејќи NZXT-то h510i не влечи колку што треба воздух од напред. Ти ако имаш 360мм комбинација фанови напред и ако има отвор од каде да цицаат воздух, сигурно имаш доволно airflow за да дува и на процесор и на VRM и сите други важни PCB-а, ама ограничен колку толку зависно каде ти се наоѓа радијаторот дали пред или зад вентилатори. Е сега да избалансираш имаш си велам доволно назад кулери (нели рече два). Исто така на позитивен притисок си и тоа е добро бидејќи нема многу прашина да ти влегува во куќиште. Ама ако имаш AIO моментално, цел овај airflow не влијае до толку на температурата на процесорот бидејќи AIO-то е позатворен систем од обичен AIR Cooler. Ама секако важно и VRM-от да седи ладен.

  TL/DR

  Идеално е да уредиш балансиран директен airflow со доволно воздух на сите PCB-а што загреваат. Колку внесуваш од прилика толку да изнесуваш воздух. Да има простор од каде да цицаат воздух вентилаторите и да тргниш опструкции внатре колку толку минимално менува. Исто така е особено важно да држиш ниски температури на CPU посебно на Zen 2 каде перформансот е најдиректно врзан со температурен перформанс (во споредба со други архитектури), a тоа верувам го правиш со AIO-то. PBO-то ќе си бустова се додека има термален headroom. Високи температури ќе ти го запушат перформансот. Апдејт на БИОС и чипсет и тоа е тоа.
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Cool n quiet види во биос.
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  701
  5 Јуни 2007
  Машко
  Имам плоча Asus Rog 450 Gaming-F
   
 9. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  I7 9700 e procesrot so gtx 1660 graficka, za gejming go koristam , da mislev izmegju fan i liqhid sto e bolje bi dal i 100 i kusur evra samo da ne mi buci, sea iam stock i kao avion da iam u soba e :)
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  k ili non-k?
   
 11. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
 12. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Intel Core i7-9700 Eight Core 3.0GHz
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако не клокаш масивен хладњак со 120мм вентилатор нема да се слуша. Во случај да клокаш, незнам.

  Gammax 200T од Анхоч ми лади дома Ryzen 2600, топ кулерче. незнам дали ќе е доволен во твојов случај. Ако не има и 400Т
   
 14. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
 15. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Чим кажа i7 9700 со ГТХ 1660 сигурно е земен системот од Анхоч кои го ставаат фабричкиот кулер.
  Најдобро е да нефрлаш многу пари и да си земеш еден DeepCool Gammax 400.Со него ќе осетиш разлика и во температура и тишина.
   
 16. milos625

  milos625
  Intern

  13
  15
  24 ноември 2018
  Машко
  Imam
 17. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Plus kakvi fanovi da stavam i kolku posto samo eden iam toj so ide so nego
   
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Чим е нон-к, немаш потреба од кулер со добри перформанси. Ќе ти брка работа кој било афтермаркет среднопросечен кулер. Ако ти е чисто за бучава, ќе си земиш некој AIO со тивки статик pressure вентилатори и нема да слушаш бучење толку.
   
 19. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Poso mn ne se razbiram , znaci bolje likvid za bucava ili fan ? I dajte so link nekoj preporacajte, strikno za gejming go koristam
   
 20. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  821
  688
  5 Јули 2011
  BeQuiet! во нексио, потивко здравје.
   
  На smole и stefan_off им се допаѓа ова.
 21. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
 22. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Super fala, neam potreba od likvid taka, mene mi bese ako zeam fan pa pak da buci mnogu pa likvid da treba
   
 23. milos625

  milos625
  Intern

  13
  15
  24 ноември 2018
  Машко
  Imam
  ne go zimaj gammaxx 400 v2 kolku shto se sekjavam ne e mazen odozdola kako rapav e (ne bukvalno kako smirgla)
   
 24. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Целата бучава и недоволно ладење ти е од фабричкиот кулер кој ти е поставен на процесорот,исто така и во куќиштето имаш само еден кулер за издув кој е поставен назад.Напред немаш никакви кулери за да внесат ладен воздух.Овие кулери кои ти ги посочив ти се доволни за да намалиш бучава и топлина во куќиштето.
   
  На bokirulz и milos625 им се допаѓа ова.
 25. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  276
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  И кај мене ова на почеток, скроз сток со сток кулер имав по 50с на idle проблемот кај мене беше што само турбо на 4.2 и крева волтажа на 1.45 провери со рајзен мастер дали крева волтажа при отварање хром или на што и вади спајкови јас користам ASUS b450 TUF PLUS-M
   
Слични теми
 1. zipi123
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  293
 2. Bozoo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  533
 3. SiPy`

  Продадено CPU, MB & Liquid Cooler

  SiPy`, 27 Март 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  842
 4. zipi123
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  330
 5. Ulrezaj
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  302
Вчитување...

Сподели

Вчитување...