1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Affinity vs Adobe Photoshop/Illustrator

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Aka1458, 24 Февруари 2020.

 1. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  846
  819
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас купив Affinity Photo, и можам да кажам дека е прилично добро парче софтвер, рамо до рамо со Фотошоп за скоро сите операции. Идејата ми беше да престанам да плаќам за Фотошоп лиценца и да се префрлам на афинити целосно.
  И тука доаѓа најголемаа маана на афинити, а тоа е дека едноставно не е фотошоп. Ако работиш нешто како обработка на фотографии каде што нема да имаш потреба да праќаш PSD со сите adjustment layers туку готов прозивод во PNG, TIFF или сл тогаш афинити е одлична опција. Иако афинити има опција да зачува PSD од тестовите што ги правев, едноставно не е тоа тоа, и тоа што го гледам во афинити не е исто со фотошоп.
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Па незнам брат.. за правење логоа,флаери нешто слично мислам дека не е лош афинити.Можеби си навикнал повеќе на фотошоп како мене па сеа ти е чудно.Според мене афинити се исплати многу поише,но го немам пробано уште.Неможам повеќе да користам кракирани Адобе Софтвери преку глава ми е,а и некако не се осеќам сигурно.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  84
  59
  11 Април 2018
  Адобе e стандард . Има милјарда други софтвери слични на фотошоп, илустратор, индизајн . Е арно ама адобе има направено екосистем кој во догледно време нема кој да го побие . Јас досега немам слушнато на некоја фриленс страна да бараат афинити . Или пак во некоја печатница . Или пак ... било каде . Така да споредување на адобе и било кој друг софтвер со слична намена е излишно и смешно.
   
  Последна промена: 24 Февруари 2020
  На The Geek Boy и FiC DoGG им се допаѓа ова.
 5. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Давај секој месец по 20 долари за програма, адобе се ѓубриња пробаа и цените бетер да ги качат ако се на врвот незначи дека се којзнае каква опција.Многу луѓе ке преминат на афинити исто како што беше со интел и амд.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  846
  819
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Ти работиш со клиенти?
  Затоа што ако на клиент му пратиш афинити фалј кога он ти побарал ПСД ќе го кркаш. Во тоа е целата поента со adobe екосистемот, неможеш да работиш со клиенти што бараат ПСД ако не работиш со фотошоп, крај на приказна.
   
  На Trtka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  84
  59
  11 Април 2018
  Дали имаш претстава кои се Esko ? Кога тие сватиле дека немаат шанси да се борат со адобе и се подредиле сите свои програми да ги направат адобе компатибле , овие смешниве афинити можат само да се сликаат.
   
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  417
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  И што ако дава 20 долари за програмата месечно, од тоа си го вади лебот. Тоа е алат за работа - не е луксуз. :)
   
  Sharlovski, Trtka, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не ми се јасни луѓево што плачат по тие 10-20 долари месечно. Па не сме 2000та година да купиш софтвер на цеде и фурај.
  Сите го сакаат тој начин на работа, ама се лутат ако не добиваат апдејти на месечно ниво. Целиот софтвер на Адоб си е со таман цена. Ако од тоа вадиш леб, 20 долари се ништо.
  Адоб за жал или за среќа имаат софтвер 3 класи пред сите, и имаат поставено стандарди што тешко може да се достигнат за брзо. Целосна синхронизација на сите уреди, поддржано од фото и видео до анимации, типографија и се останато.
  Афинити е ок, ако не се бавиш професионално и не заработуваш.

  Единствен конкурент на Адоб барем за фотографија е Capture One.
   
  На Sharlovski, Trtka, The Geek Boy и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  84
  59
  11 Април 2018
  Inace Adobe se tolku kulturni so celiot cs2 paket e pusten besplatno.... Sorry za latinica.
   

Сподели

Вчитување...