• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Affinity Designer за векторско цртање/дизајнирање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
423
582
На ФБ се отвори некоја тема, дискусија за алтернатива на Илустратор, најголем број препораки беа за ова

Како некој што бара замена за Corel (корисник од 2000та) на слепо го купив 25$ lifetime моментално, и сум многу пријатно изненаден. Софтверов е мног добар, брз, интуитивен и логичен, нешто што никогаш нема да го кажам за Илустратор. Модерен изглед, модерни опции, со посебен акцент на UI дизајн, скоро и да не треба туторијал за Corel корисници, едноставно е пали вози. Форматот е proprietary ама зар не се сите.

Топла препорака за секој кој е нов или искусен во векторска графика.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
77
38
Јас го имам 2 и пол години овој програм и сум задоволен нема бундле шитц глупости како кај некои.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
На ФБ се отвори некоја тема, дискусија за алтернатива на Илустратор, најголем број препораки беа за ова

Како некој што бара замена за Corel (корисник од 2000та) на слепо го купив 25$ lifetime моментално, и сум многу пријатно изненаден. Софтверов е мног добар, брз, интуитивен и логичен, нешто што никогаш нема да го кажам за Илустратор. Модерен изглед, модерни опции, со посебен акцент на UI дизајн, скоро и да не треба туторијал за Corel корисници, едноставно е пали вози. Форматот е proprietary ама зар не се сите.

Топла препорака за секој кој е нов или искусен во векторска графика.
Имав прилика да тестирам афинити иллустратор кај мене на работа, многу сличен на адобе, разликата во цена е огромна, далеку е поевтин.
Да мораше да се префрламе сите и да користиме тоа наместо адобе најверојатно ќе си легнеше после 1-2 недели. За среќа останавне на адобе.
Ако користиш пиратски онда остани си на Адобе, ако плаќаш и парите се голем услов за кој да се определиш тогаш вреди да му дадеш шанса на афинити.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
Свака част за програмава. И јас одамна го користам Corel (од DOS ера) ама во оваа програма со два-три клика направив работи за кои сум се кршел во Corel со саати,

На пример најголеми кевои ми направи корнер тул. Филозофијава ме потсеќа на Фотошоп (за секој нацртан елемент си прави лејер)

Вака на прва рака можеби не е моќен како Corel но 90% од работите и тоа како е поефикасен и попристапен од Corel
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
423
582
Свака част за програмава. И јас одамна го користам Corel (од DOS ера) ама во оваа програма со два-три клика направив работи за кои сум се кршел во Corel со саати,

На пример најголеми кевои ми направи корнер тул. Филозофијава ме потсеќа на Фотошоп (за секој нацртан елемент си прави лејер)

Вака на прва рака можеби не е моќен како Corel но 90% од работите и тоа како е поефикасен и попристапен од Corel
Лејери си имало и во Corel ама не ти имале значење дека немаат Layer Effects. Дефинитивно најголема радост за Corel корисници е corner tool и object handles што се ротираат со објектот, и двете работи вклучени во другиве програми.

Ти препорачувам да го пробаш и Affinity Publisher бидејќи фантастично on the fly го добиваш цел Designer програм со менување на persona. Практично имаш се во едно. Affinity Photo исто го купив ама Photoshop си останува неприкосновен.

Имав прилика да тестирам афинити иллустратор кај мене на работа, многу сличен на адобе, разликата во цена е огромна, далеку е поевтин.
Да мораше да се префрламе сите и да користиме тоа наместо адобе најверојатно ќе си легнеше после 1-2 недели. За среќа останавне на адобе.
Ако користиш пиратски онда остани си на Адобе, ако плаќаш и парите се голем услов за кој да се определиш тогаш вреди да му дадеш шанса на афинити.
Инаку сеуште се борам со Affinity, не е се така едноставно, сите векторски програми си имаат предности и маани. Corel се истакнува со неговата едноставност, на пример bullets and numbering, object mirroring итн.. Али кога нешто станало industry standard, и тоа јако излобирано, сега за сега останувам на Adobe пакет. А во службена околина може да се разгледа Affinity.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Affinity не игра добро со Photoshop, кога се експортира во PSD сите текстуални леери ги растеризира.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Affinity не игра добро со Photoshop, кога се експортира во PSD сите текстуални леери ги растеризира.
Е ова не го тестирав воопшто, дел од колегите го тестираа афинити фотошоп, поделени беа мислењата ама главниот впечаток е дека адобе се подобри за сите нас. Мојата работа е воглавно на илустратор , повремено користам фотошоп за растаризирање или да замачкам некоја слика со филтер.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
178
127
Affinity не игра добро со Photoshop, кога се експортира во PSD сите текстуални леери ги растеризира.
Хммм, тоа мене ми се чини дека е сериозен дил брејкер...
Ама па, компромиси се во прашање (цена vs перформанси/опции).
А нели, „разумен компромис е....разумен компромис“
:)

Испратено од телефоно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно