1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

affiliate programi?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од viksa mk, 7 Јуни 2009.

 1. viksa mk

  viksa mk
  Intern

  21
  0
  26 Мај 2009
  sto e toa affiliate programi pred nekoj den citav na net nekoj vesti deka nekoj pravel pari od toa.nekoj ako saka da mi objasni sto e toa?
   
 2. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,310
  900
  3 Декември 2008
  Машко
  Affiliate програмите или партнерски програми се начин едно претпријатие да продава производи и услуги преку друго и зема провизија.На пример ти промовираш производ или услуга на твојата веб страна,компанијата е одговорна за производот или услугата и од тоа што ке се продаде ти имаш провизија.
   
 3. viksa mk

  viksa mk
  Intern

  21
  0
  26 Мај 2009
  koi se nekoi takvi programi?
   
 4. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Лесен начин за да најдеш афилиате програми е кога вршиш пребарување за некој производ, обично најдолу на страната има affiliate линк, којшто води до affiliate network преку кои можеш да ги продаваш тие продукти.

  Неколку афилиате мрежи:

  http://www.copeac.com - имаат повеќе видови на продукти
  http://www.moreniche.com - најмногу weight loss продукти и покер страни
  http://www.onenetworkdirect.com - секаков вид софтвер
  http://CJ.com

  итн
   
 5. viksa mk

  viksa mk
  Intern

  21
  0
  26 Мај 2009
  tesko lesno e da se pravi pari so toa?
   
 6. japan_6

  japan_6
  Intern

  24
  2
  8 Септември 2008
  Има ли некој што се занимава со ваков тип на заработка?
  Ај ако може некој нека сподели искуство со кој страни има работено итн...
   
 7. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,310
  900
  3 Декември 2008
  Машко
  Колку што прочитав имало добра заработка од ова значи не само да направиш банер или знаменце кое нон стоп ке го има на страната.Најдобро е да се одберат производи кој ке бидат купувани од посетителите на твојот веб сајт и ке е во склоп со сајтот.И пред да се пријавиш да го користиш тоа најдобро е да се прочитаат правилата и да видиш дали ке добиваш добра провизја.
   
 8. dmitrecic

  dmitrecic
  Intern

  18
  0
  8 Јуни 2009
  Ne znam smijem li ovdje postati moj affiliate program (za webhosting), a da to ne ispadne spam?

  Affiliate program ti radi ovako (skraćena verzija):

  Firma (ili osoba) nudi neku uslugu ili proizvod i traži "zastupnike" koji će to prodavati.
  Ti "zastupnici" se nazivaju affiliates-i i oni sami nalaze način i sredstvo kako će prodati tu uslugu ili proizvod. Da li putem bannera na svojim stranicama, da li putem emaila (uglavnom to budu spamovi :ua:), usmenim putem ili na bilo koji drugi način.
  Kada Affiliate proda taj proizvod ili uslugu, on dobije nagradu za to (proviziju) koju mu firma (ili osoba) isplaćuje na njegov račun, karticu, neki web servis (PayPal, moneybookers i slično) ili mu šalje ček.

  Ukratko to je to.

  Ja sam pokrenuo affiliate program prije nekih 30 dana i upravo pripremam verziju na makedonskom (na engleskom je pokrenut program i radi). Ako te zanima pobliže i ako razumiješ engleski jezik, mogu ti dati linkove na nekoliko websiteova koji se bave affiliate tematikom i programima.
   
Слични теми
 1. Aleks
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  4,068
 2. sime_simovski
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  857
 3. Ajso
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,236
 4. Pocetnik
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,473
 5. miks3r
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,139
Вчитување...

Сподели

Вчитување...