1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Advanced GUI Design VB.net

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од sdarko, 25 Јануари 2010.

 1. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  [​IMG]

  Значи од они шпонудени дефулт контроли во vb.net 2008 што се не ми се баш допаѓаат сите. Па имате ли некој туториал како да се креираат „понапредни“ GUI. Погледнете ја сликата, заокружените со црвено се премери за она што ме занима. Некаде по нет најдов совети да се користи Silverlight.. ваши совети идеи што како искуства..

  Однапред благодарам!
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Првото што си го обележал може да се направи со ToolStrip Control.
  Второто обиди се да го направиш со SplitContainer control и со TabControl(немам пробано дали би можело да се добие ова).
  А за третото обиди се да направиш своја контрола.
   
 3. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Некој тут околу таа тема, односно како да направам сопствена контрола.
   
Слични теми
 1. gokica
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,514
 2. RisteMK
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  994
 3. Enigma
  Одговори:
  203
  Прегледи:
  15,177
Вчитување...

Сподели

Вчитување...