Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

adsl modem + wireless router = yahoo mail problem

ljubomir

Intern
26 октомври 2007
4
0
Пред некое време се префрлив од оннет wadsl на solo пакет.
На претходната конфигурација WRT54GC + desktop(ubuntu) + notebook(winXP) сега и додадов и адсл модем (iskratel).
Генерално немам проблеми со пристапот на интернет и делењето на врската (адсл модемот работи по дифолт во pppoe bridged mode), меѓутоа една работа ме излудува:
не можам да атачирам фајлови на ниту еден веб базиран меил клиент како што се yahoo, gmail и други.

ме интересира дали некој друг има слични проблеми или евентуални предлози за можно решение.

поздрав,
Љубомир.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
не можзам да атачирам фајлови на ниту еден веб базиран меил клиент како што се yahoo, gmail и други.

ме интересира дали некој друг има слични проблеми или евентуални предлози за можно решение.

.

Во Охрид на еден пријател му се случи истото. Лаптот и Десктоп поврзани бежично, а имаше кабелски интернет преку десктопот. Од кабелскиот оператор му рекоа дека е до сетинзите во модемот, ќе дојделе да средат ама ќе можеле да направат да може да се прави attachment само од еден компјутер. Колку е точно тоа и зошто е така незнам.
 

ljubomir

Intern
26 октомври 2007
4
0
Апдејт

после ресетирање на рутерот се чини дека проблемите исчезнаа.

рутерот сега работи во Gateway мод, а претходно работеше во Router мод.
go figure :zbunet3:

Поздрав,
Љубомир.
 

NikolaTesla

Intern
27 октомври 2007
12
0
Vo IskraTel router+modem Ganymede 822+ od On.Net namerno e promeneta lozinkata na admin za da nemozes da go konfiguriras kako router, mozes da go koristis samo kako adsl modem.
Problemot go resi na ednostaven nacin :LOL:

Aj da vi kazam eden vic:
Eden programer stanal edno utro ama zadocnil za na rabota i neznael kako da se pravda pred sefot. Pa resil da gi iskoristi svoite vestini.
Sefot: A sto te zadrza tolku ova utro?
Programerot: Pa mi se rasipa kolata...
Sefot: A neli rece deka ne razbiras nisto od kolite?
Programetor: Pa ne, ali ednostavno ja resetirav, go izvadiv klucot od boshot, go zatvoriv prozorot i ja zatvoriv vratata. Na narednoto vleguvanje se bese ok. :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно